رسانه تخصصی روابط بین الملل

سناریوی آمریکا جهت به جان هم انداختن تایوان و چین

Diplomacyplus.ir/?p=4456
روزنامه «پولیتیکو» در مطلب تازه خود از سناریوی آمریکا جهت به جان هم انداختن تایوان و چین خبر داد.

به‌گزارش مرکز مطالعات سورین، روزنامه پولیتیکو در مطلب تازه خود نوشت: دولت بایدن می‌خواهد 1.1 میلیارد دلار سلاح به تایوان بفروشد.

به نوشته این نشریه، پیش‌نویس قرارداد از جمله شامل انتقال 60 موشک ضد کشتی AGM-84K Harpoon Block II و حدود 100 موشک هوا به هوا «ایم -۹ سایدوایندر» است. هنوز دقیقاً مشخص نشده است که در چه زمانی بایدن قصد دارد این درخواست را در مقابل قانونگذاران مطرح کند.

بررسی این درخواست در مراحل اولیه است. آن‌ها اذعان داشتند که با توجه به تعطیلات در کنگره، روند تصویب ممکن است طولانی شود.

با این حال، منابع بر این باورند که پس از بررسی ابتکار عمل در کمیته‌های مربوطه مجلس نمایندگان و سنا، قانونگذاران آمریکایی احتمالا قرارداد تسلیحاتی با تایوان را تایید خواهند کرد.

اوضاع در اطراف تایوان پس از سفر «نانسی پلوسی» -رئیس مجلس نمایندگان کنگره آمریکا- به جزیره تشدید شد. چین که این جزیره رسماً شامل آن است، این دیدار را محکوم کرد و این اقدام را حمایت واشنگتن از جدایی‌طلبی تایوان دانست.

در پاسخ، پکن رزمایش‌های گسترده‌ای را در منطقه برگزار کرد، اقدامات اقتصادی محدودکننده‌ای علیه جزیره و تحریم‌هایی نیز علیه خود پلوسی اعمال شد.

روابط رسمی بین دولت مرکزی جمهوری خلق چین و استان جزیره‌ای آن در سال 1949 پس از اینکه نیروهای کومینتانگ به رهبری چیانگ کای شک که در جنگ داخلی با حزب کمونیست چین شکست خورده بودند، به تایوان نقل مکان کردند، قطع شد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط