رسانه تخصصی روابط بین الملل

سناریوهای پیش روی دموکرات‌ها در صورت باخت درانتخابات میان دوره‌ای

Diplomacyplus.ir/?p=5734
نشریه آمریکایی نیوزویک در تحلیلی به بدترین سناریوهای پیشروی دموکرات ها در صورت پیروزی حزب جمهوریخواه درانتخابات میاندوره ای کنگره پرداخت و هشدار داد جمهوریخواهان که همچنان به دونالد ترامپ وفادار مانده‌اند، در نهایت برای کنگره و کشور آشوب به ارمغان می آورند.

نشریه آمریکایی نیوزویک در تحلیلی به بدترین سناریوهای پیشروی دموکرات ها در صورت پیروزی حزب جمهوریخواه درانتخابات میاندوره ای کنگره پرداخت و هشدار داد جمهوریخواهان که همچنان به دونالد ترامپ وفادار مانده‌اند، در نهایت برای کنگره و کشور آشوب به ارمغان می آورند.

تارنمای این هفته نامه آمریکایی دراین باره نوشت: جمهوریخواهان احتمالا در مسیر یک پیروزی چشم گیر در انتخابات پیش رو قرار دارند و قرار است طی دو سال آینده به یک معضل برای ریاست جمهوری جو بایدن بدل شوند.

بدترین سناریو و وضعیت ممکن برای دموکرات ها در این انتخابات پیروزی و کسب اکثریت جمهوریخواهان بر دو مجلس موجود در کنگره آمریکا است، بنابر نظرسنجی های به عمل آمده توسط تارنمای  اطلاع رسانی «فایو ترتی ایت» (FiveThiryEight) که وضعیت انتخاباتی را رصد و دنبال می کند، حاکی از پیروزی حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان و رقابتی تنگاتنگ با حزب رقیب در مجلس سنا در ایالت هایی همچون «جُرجیا»، «نوادا»، «پنسیلوانیا» و دیگر ایالت های آمریکا است.

این گزارش می افزاید: پیروزی حزب جمهوریخواه در انتخابات میان دوره ای، درهای دو سال بن بست قانونگذاری بین دو حزب را خواهد گشود و جمهوریخواهان طی این مدت نه تنها به مانعی بر سر راه علملکردهای دولت بایدن تبدیل می شوند بلکه تلاش برای پیش برد اهداف خود خواهند کرد.

نیوزویک نوشت: بسیاری از جمهوریخواهان که همچنان به دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا وفادار هستند در صورت پیروزی در کنگره، دست به تحقیقات دامنه داری علیه جو بایدن خواهند زد و حتی تلاش برای برکناری وی از مقام ریاست جمهوری آمریکا خواهند کرد.

فلج شدن قوه مقننه، فعال شدن وتو قوه مجریه در آمریکا

«مارک شاناهان» (Mark Shanahan) دانشیار «دانشگاه ساری» (University of Surrey) انگلیس دراین باره به این نشریه آمریکایی گفت: چنانچه  جمهوری‌خواهان بر  مجلس نمایندگان استیلا یابند، از لحاظ قانون‌گذاری آنچه روی خواهد داد این است که دو سال فلج خواهیم شد، چون جمهوریخواهان مانع هرگونه دستور کار دولت بایدن خواهند شد و تلاش می کنند تا دستور کار خود را به جریان اندازند، در مقابل شخص رئیس جمهوری نیز برای ایجاد مانع بر دستور کار آنان از قدرت وتوی خود استفاده خواهد کرد.

سناریوهای پیش روی دموکرات‌ها در صورت باخت درانتخابات میان دوره‌ای

«پل کوئرک» (Paul Quirk) دانشمند علوم سیاسی از دانشگاه «بریتیش کلمبیا» کانادا نیز به این نشریه آمریکایی گفت: در صورت باخت دموکرات ها در انتخابات کنگره، اقدامات دولت بایدن از منظر قانونگذاری به شدت محدود خواهند شد و هرگونه لایحه و طرحی ارائه شده از سوی کاخ سفید توسط جمهوریخواهان مسدود می شود، بایدن نیز هرگونه اقدام جمهوریخواهان در کنگره را وتو خواهد کرد.

استیضاح بایدن و سایر مقامات ارشد دولتی

نیوزویک درادامه تحلیل خود از وضعیت آتی برنده شدن حزب جمهوریخواه در انتخابات ۱۷ آبان ماه نوشت: اگر حزب جمهوریخواه بر کنگره استیلا یابد، آنگاه بر کمیته های مختلف دستیابی داشته و انتظار زیادی می رود که تحقیقات گسترده ای علیه بایدن و دولت وی را آغاز کنند.

این گزارش می افزاید: یکی از مهم ترین تحقیقاتی که جمهوریخواهان می توانند علیه بایدن به راه اندازند، تحقیق درزمینه «هانتر بایدن» پسر او است که فعالیت تجارت های خارجی وی به شدت تحت نظر و انتقاد جمهوریخواهان بوده و درصورت انجام این تحقیقات جو بایدن نیز متهم به دست داشتن در این زمینه خواهد شد.

تحقیق خروج از افغانستان، تورم و ناامنی مرزهای آمریکا

نیوزویک نوشت تحقیق جمهوریخواهان در کنگره تنها مختص به فعالیت های تجاری مظنون هانتربایدن نخواهد بود بلکه دیگر مسائل از جمله مساله خروج از افغانستان نیز از موارد تحقیق از دولت بایدن نیز به شمار خواهد رفت.

پل کوئرک در این باره به این نشریه آمریکایی گفت: جمهوریخواهان در صورت پیروزی درانتخابات پیش رو تحقیقات دیگری درزمینه کاستی های دولت بایدن به عمل آورند از آنجمله مساله ناامنی درمرزها جنوبی با مکزیک، خروج از افغانستان و همچنین مساله پرهزینه تورم زای دولت .

هراس بایدن از استیضاح

شاناهان در بخش دیگری از این گزارش به نیوزویک گفت: ترس بایدن از جمهوریخواهان در صورت تسلط بر کنگره، استیضاح است.

در میان جمهوری‌خواهان وفادار به  ترامپ‌، زمینه‌ای قوی برای استیضاح جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مورد مشروعیت انتخابات ۲۰۲۰ وجود دارد، و آنکه رقابت ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ را به نفع نامزد جمهوری‌خواه هدایت و متمایل سازند.

نیوزویک نوشت: بایدن تنها فردی نخواهد بود که جمهوریخواهان بدنبال استیضاح او خواهند بود، بیش از ۳۰ نماینده حزب جمهوریخواه مجلس نمایندگان از قطعنامه ای  درخصوص استیضاح «آلخاندرو مایورکاز» وزیر امنیت داخلی و از پیشنهاد استیضاح «مریک گارلند» وزیر قوه قضایی آمریکا نیز حمایت کرده اند.

ممانعت از معرفی قاضی فدرال

از دیگر سناریوهایی که نیوزویک در صورت تسلط حزب جمهوریخواه بر کنگره آمریکا بر شمرد، ممانعت اعضای این حزب در معرفی قاضی فدرال در صورت خالی شدن یکی از ۹ کرسی این مرجع عالی قضایی درآمریکا از سوی کاخ سفید است.

این هفته نامه آمریکایی نوشت : اگر جمهوریخواهان کنترل مجلس سنا را سال ۲۰۲۳ را بدست گیرند و «میچ مک کانل» نیز رهبر اکثریت این حزب در مجلس شود، برای جوبایدن معرفی نامزدی برای این سمت در دیوان عالی آمریکا امری دشوار خواهد بود، میچ مک کانل سال گذشته اعلام کرد که وی مانع نامزدی فردی برای تصدی پست قاضی فدرال در دیوان عالی آمریکا تا سال ۲۰۲۴ خواهد شد.

افزایش سقف بدهی دولت

نیوزویک نوشت: جمهوریخواهان آشکار ساخته اند که در صورت پیروزی در کنگره و باهدف امتیاز گیری از دولت بایدن، اقدام به مخالفت به افزایش سقف بدهی های دولت فدرال خواهند کرد، این سقف باید مدتی در سال آینده افزایش یابد تا دولت فدرال آمریکا بتواند پول کافی برای پرداخت هزینه هایی که قبلاً توسط کنگره و کاخ سفید توافق شده است، قرض کند.

این گزارش تحلیلی در ادامه می نویسد: چنانچه سقف بدهی افزایش نیابد، دولت آمریکا  در معرض خطر عدم پرداخت بدهی‌های خود قرار خواهد گرفت  که پیامدهای جهانی بزرگی به همراه خواهد داشت و احتمالاً منجر به رکود اقتصادی خواهد شد.

هرج و مرج بر کنگره

کوئرک از دانشگاه «بریتیش کلمبیا» به هفته نامه نیوزویک گفت:کنترل جمهوری‌خواهان بر مجلس نمایندگان، آنهم با ریاست مک‌کارتی، دو سال هرج و مرج  را ایجاد خواهد کرد و عملکرد کلی جمهوریخواه ممکن است با پاسخ عمومی منفی در آمریکا به همراه باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط