رسانه تخصصی روابط بین الملل

سناریوهای احتمالی برای عراق بعد از استعفای نمایندگان جریان صدر

Diplomacyplus.ir/?p=3198
تصمیم ناگهانی مقتدی صدر، روند سیاسی عراق را وارد مرحله جدید و پیچیده تری کرده است.

 «مقتدی صدر» روز گذشته از «حسن العذاری»، رئیس ائتلاف جریان صدر در پارلمان عراق خواست تا استعفاهای اعضای این ائتلاف به هیات رئیسه پارلمان ارائه شود.

مقتدی صدر همچنین از همپیمانان جریان صدر در قالب ائتلاف نجات میهن (حزب دموکرات کردستان و ائتلاف السیاده) و همچنین سید جعفر صدر، پسرعموی خود و نامزد جریان صدر برای نخست وزیری عراق قدردانی کرد.

کناره گیری « محمد جعفر صدر»

«محمد جعفر الصدر» اعلام کرد از نامزدی برای تصدی منصب نخست‌وزیری عراق کناره‌گیری کرده است‌.

سید مقتدی صدر , کشور عراق ,

جعفر الصدر در توئیتی نوشت: من اقدام سید مقتدی صدر در معرفی من به عنوان نامزد نخست‌وزیری را در حمایت از طرح ملی اصلاحات وی قبول کرده بودم؛ اما اکنون زمان‌ کناره‌گیری از این نامزدی فرا رسیدن است.

وی در پایان توئیت خود از صدر و ائتلاف نجات میهن بابت اعتماد به وی تشکر کرد.

واکنش الخنجر

«خمیس الخنجر»، رئیس ائتلاف السیاده در واکنش به دستور مقتدی صدر برای ارائه استعفای اعضای فراکسیون صدر به هیئت رئیسه پارلمان عراق، گفت که تماسی تلفنی از صدر دریافت کرده و طی گفتگو با وی از فداکاری بزرگ جریان صدر برای وطن و اصلاح روند سیاسی عراق قدردانی کرده است.

الخنجر افزود که رسیدگی به ایرادات نظام سیاسی عراق یک ضرورت ملی است و به گفتگوهای خود برای این هدف ادامه خواهیم داد.

واکنش الحلبوسی

«محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان عراق اعلام کرده بود وی «با اکراه» استعفای نمایندگان فراکسیون صدر را پذیرفته است.

سید مقتدی صدر , کشور عراق ,

الحلبوسی در توئیتی نوشت: در راستای پاسخ به تمایل سید مقتدی صدر، با استعفای برادران و خواهران فراکسیون صدر از پارلمان عراق «با اکراه» موافقت کردیم. ما تلاشی مخلصانه و صادقانه برای منصرف کردن وی از این اقدام انجام دادیم اما صدر به خاطر میهن و مردم ترجیح داد فداکاری کند تا اینکه دلیل تعطیلی روند تشکیل دولت باشد لذا تصمیم به استعفای نمایندگان فراکسیون خود از پارلمان گرفت.

واکنش ائتلاف دولت قانون

«ترکی جدعان» از رهبران ائتلاف دولت قانون عراق اعلام کرد: تصمیم رهبر جریان صدر برای استعفای جمعی نمایندگان فراکسیون صدر پس از موافقت رئیس پارلمان با آن به واقعیت در عرصه سیاسی عراق تبدیل شد. موضع رسمی ما امروز دوشنبه پس از نشست رهبران چارچوب هماهنگی اعلام می‌شود. این موضع گیری در راستای منافع ملت عراق و ثبات روند سیاسی عراق خواهد بود.

نقشه سیاسی پارلمان تغییر خواهد کرد

«جمال الاسدی» کارشناس حقوقی عراقی گفت: امضا استعفای نمایندگان صدر از سوی رئیس پارلمان، قانون است. نقشه سیاسی پارلمان عراق پس از استعفای نمایندگان فراکسیون صدر تغییر خواهد کرد.

تیر خلاص صدر به طرح بارزانی

ایرث نیوز با اشاره به اینکه مقتدی صدر با تصمیم خود تیر خلاص را به طرح‌های سیاسی کنونی از جمله طرحی که مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان عراق ارائه داده بد، زد؛ به نقل از «علی البیدر» تحلیلگر سیاسی عراقی اعلام کرد که  تصمیمات مقتدی صدر رهبر جریان صدر موجب تعویق طرح بارزانی شد به ویژه که بارزانی به دنبال جلب رضایت صدر از طرحش بود تا شکست نخورد. ارائه هر طرحی از سوی هر طرف سیاسی طی مرحله آتی نیازمند دست کشیدن رهبر جریان صدر از موضع اخیرش است.

استعفای نمایندگان حزب دموکرات صحیح است؟

«شیروان الدوبردانی» نماینده وابسته به حزب دموکرات کردستان عراق به اخبار مربوط به استعفای نمایندگان این حزب به دنبال استعفای نمایندگان صدر واکنش نشان داد.

وی افزود: اخباری که در این باره منتشر شده ، بی اساس است. اگر مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات از ما بخواهد که استعفا کنیم ما فورا این کار را خواهیم کرد اما تاکنون هیچ دستوری در این زمینه نرسیده است.

صوت العراق: صدر از تصمیم خود باز نمی‌گردد

صوت العراق در این باره در گزارشی آورده است: هیئت هماهنگی نمی تواند خرسندی خود را در دست یابی به کرسی صدری ها پنهان کند؛ اما از یک موضوع هم نگران است و آن یک سوم مختل کننده است که از سوی شرکای جریان صدر و برخی نمایندگان مستقل علیه آنها به کار گرفته شود و این محتمل است و در این صورت هیئت هماهنگی نمی‌تواند که دولت تشکیل دهد. هیئت هماهنگی واکنش رسمی به تصمیم صدر نداشته است تا تصویری روشن تر به وجود آید. اعضای هیئت هماهنگی بر این باور هستند که رهبر جریان صدر همانند قبل از مواضع خود باز می گردد اما واقعیت خلاف آنرا ثابت می کند.

اقدامی ناگهانی صدر و شرایط جدید روند سیاسی عراق

الحره با اشاره به اقدام صدر آورده است: در اقدامی ناگهانی 73 نماینده جریان صدر روز یکشنبه استعفا کردند که شرایط جدیدی را در کشوری که با بحران سیاسی که انتخاب رئیس جمهور و نخست وزیر را به تعطیلی کشانده است، رقم زده است.

صدری‌ها باز می‌گردند؟

«محمد السلطانی» تحلیلگر سیاسی عراقی در این باره گفت: احتمال بازگشت صدر از تصمیمش در صورتی که گروههای سیاسی به خواسته های او تن دهند، وجود دارد. مقتدی صدر تصمیم به عدم مشارکت در انتخابات گرفت اما برگشت و در انتخابات شرکت کرد. اعضای فراکسیون از استعفای خود بر می گردند و ترتیبی قانونی پیدا می‌کنند که اجازه این کار را به آنها بدهد.

درباره بازگشت نمایندگان مستعفی قانونی نیست اما قانون عراقی به کارکنان دولت  یک ماه قبل از اینکه با استعفای آن قبول یا رد شود، فرصت می‌دهد.

گامی برای خروج یا ریختن طرفداران صدر به خیابان

«احمد السهیل» تحلیلگر سیاسی عراقی هم گفت: استعفای نمایندگان صدر نتیجه حتمی مواضع قبلی صدر است اما در پیش گرفتن این تصمیم در مقطع کنونی قابل پیش بینی نبود.

وی افزود: این گام در ظاهر راهی برای خروج از بن بست سیاسی عراق محسوب می‌شود اما در واقع بیم احتمال خروج صدری‌ها به تظاهرات در خیابان و چه بسا مجبور کردن همه نمایندگان پارلمان به استعفا باشد. از سویی زمان لازم برای جایگزین کردن نمایندگان صدر و زمان لازم برای تشکیل تفاهمات سیاسی جدید سبب پیچیدگی بیشتر اوضاع خواهد شد. فراکسیون صدر که فراکسیون بزرگی بود و با این حال نتوانست به راه حلی برسد و با خروج آن، کار سخت تر خواهد شد.

نقشه مجلس طبق تحلیل یک کارشناس عراقی

«جمال الاسدی» کارشناس حقوقی عراقی هم گفت: نقشه مجلس عراق طبق تحلیل من به این شکل خواهد بود که ائتلاف دولت قانون 41، فتح و متحدانش 44، نیروهای دولت ملی 15، امتداد 16، اشراقه کانون هفت، ائتلاف العقد 9، جنبش حقوق 6 کرسی خواهند داشت.

پارلمان فعال خواهد بود

از سویی به دنبال بحث و جدل درباره قانون بودن این اقدام به ویژه که طبق قانون عراق، استعفا یکسال پس از انتخاب نماینده در مجلس پذیرفته می شود؛ «علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراق گفت: استعفاها به شکل برگه های مستقل به رئیس پارلمان ارائه شده و موافقت او کفایت می‌کند. شرط تایید استعفاها از سوی مجلس و شرط سپری شدن یکسال صرفا برای احتساب بازنشستگی است نه قبول یا رد استعفا. استعفا با انحلال پارلمان فرق می کند و این استعفاها تاثیری بر روی کار پارلمان ندارد.

بازگشت صدر به تاکتیک قدیمی

عدم موفقیت صدر در تشکیل دولت سرانجام مقتدی صدر  را به فکر تاکتیک قدیمی و همیشگی جریان صدر یعنی استعفای گروهی انداخت. وی روز پنجشنبه گذشته از نمایندگان فراکسیون خود خواسته بود تا استعفاهای خود را آماده کرده تا پس از دستور به آنها طی روزهای آتی، آن را ارائه کنند و سرانجام روز یکشنبه 12 ژوئن این تصمیم عملی شد. تصمیمی که می توان آن را در راستای سیاست فشار بر رقبا تفسیر کرد.

برخی تحلیلگران هم معتقدند که مقتدی صدر با این تصمیم قصد دارد گزینه انحلال پارلمان و برگزاری زودهنگام انتخابات را به عنوان اهرم فشار برای پیشبرد اهداف خود مطرح کند.

وی که بارها دولت اکثریت ملی و نه ائتلافی را به عنوان گزینه مطلوب خود معرفی کرده استفاده از گزینه استعفا و قرار گرفتن در اپوزیسیون را بهتر از شرکت در دولت توافقی می داند هر چند که این خواسته به ایجاد بن بست در تشکیل دولت عراق و ایجاد بحران سیاسی در این کشور منجر شود.

همه این مسائل باعث شده تا برخی ناظران اقدامات اخیر صدر و به خصوص استعفای اعضای فراکسیون وی از پارلمان را تهدیدی برای انحلال پارلمان و تحت فشار قرار دادن رقبا تفسیر کنند.

بررسی قانون اساسی عراق البته نشان می دهد که استعفای همه جریان صدر هم منجر به تعطیلی پارلمان نمی‌شود زیرا بر اساس اصل 64 قانون اساسی انحلال مجلس با اکثریت آراء از 329 نماینده ممکن است و این مساله باید از طریق درخواستی که به امضای یک سوم نمایندگان مجلس رسیده طرح شود. این به آن معناست که استعفای جریان صدر از لحاظ قانونی اخلال کننده روند پارلمان نیست.

اما همانطور که اشاره شد ارزش سیاسی اقدام صدر بیش از ارزش قانونی آن است زیرا بر اساس برآوردها وی قصد دارد از استعفا به عنوان یک برگ برنده استفاده کند.

بسیاری از جریان‌های دیگر نیز نه تنها این تصمیم را برای آینده سیاسی عراق راهگشا نمی‌دانند بلکه معتقدند که باعث پیچیده تر شدن کلاف سردرگم شرایط سیاسی عراق می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط