رسانه تخصصی روابط بین الملل

سفیر سابق آمریکا: تل آویو مقابل حزب الله لبنان عقب نشینی کرد

Diplomacyplus.ir/?p=5001
سفیر پیشین آمریکا در تل‌آویو از پیش‌نویس پیشنهادی توافق ترسیم مرزی دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان انتقاد و گفت: این توافق کاملا به نفع لبنان است و اسرائیل در مقابل حزب الله لبنان در این پرونده عقب نشینی کرد.

به گزارش پایگاه خبری صهیونیستی «ایزرائیل نیوز»، دیوید فریدمن گفت: پیش از انتخاب بایدن، کاخ سفید در حال رسیدن به توافقی بهتر بود که ۵۵ تا ۶۰ درصد به نفع لبنان و ۴۰ تا ۴۵ درصد به نفع اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بود.

سفیر آمریکا در تل‌آویو در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، “پیش‌نویس جدید را ۱۰۰ درصد به نفع لبنان ارزیابی کرد” و افزود: براساس این پیش‌نویس، تل‌آویو حق حفاری در منطقه مورد مناقشه را نخواهد داشت و همه آن به لبنان واگذار خواهد شد.

«ایزرائیل نیوز» به اظهارات روز یکشنبه یائیر لاپید نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی نیز اشاره کرد و آنرا عقب نشینی این رژیم در مقابل حزب‌الله لبنان در موضوع مناقشه مرزی آبی با لبنان ارزیابی کرد.

«تد کروز» سناتور جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نیز توافق جدید را به ضرر رژیم صهیونیستی اعلام کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی نیز در اینباره گفت که یائیر لاپید نخست وزیر موقت این رژیم در این پرونده تسلیم دبیرکل حزب الله لبنان شد.

نتانیاهو افزود که در صورت پیروزی در انتخابات آتی پارلمانی رژیم اسرائیل و به دست گرفتن مجدد قدرت این توافق را لغو خواهد کرد.

وی ادامه داد: لاپید به شکل خجالت‌آوری تسلیم نصر الله شده است.

نتانیاهو همچنین افزود: لاپید بدون بررسی کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) منبع عظیمی از گاز را دو دستی تقدیم حزب‌الله لبنان کرده است.

این انتقادات نتانیاهو پس از آن مطرح شد که یائیر لاپید نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی در اظهاراتی ابراز عقیده کرد که لبنان و رژیم صهیونیستی در چارچوب مذاکرات غیرمستقیم طی تعطیلات آخر هفته میلادی بر سر پیشنهاد آموس هوکشتاین، میانجی آمریکایی درخصوص پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین فلسطین اشغالی و لبنان توافق کردند.

وی گفت که تل آویو درحال بررسی جزئیات نهایی توافق است و به همین دلیل اکنون ممکن نیست که پایان کار این پرونده را تبریک گفت.

لاپید ابراز عقیده کرد: همانطور که از روز اول مطالبه کردیم، این پیشنهاد منافع امنیتی و سیاسی و اقتصادی اسرائیل را حفظ می کند.

به دنبال تحولات دو روز اخیر در زمینه پرونده ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی و سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در این باره رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز نوشتند: نصرالله در نبرد آگاهی و هوش در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی پیروز شد.

سید حسن نصرالله شنبه شب در سخنانی تأکید کرد: ما در برابر یک هفته سرنوشت ساز در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و فلسطین اشغالی قرار داریم و اگر در پرونده ترسیم مرزها به نتایج مناسبی دست پیدا کنیم، به دلیل وحدت، همکاری و همبستگی ملی مردم لبنان خواهد بود.

نصرالله افزود: اگر این پرونده به نتایج مثبتی ختم شود، افق های درخشانی برای ملت لبنان باز خواهد شد.

پیش از این شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که کادر مذاکره کننده رژیم اشغالگر در مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی میان این رژیم و لبنان طی روزهای آتی توافق پیشنهادی را امضا خواهد کرد.

پیشنهادهای «آموس هوکشتاین» میانجی آمریکایی روز شنبه توسط «دورُتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت به طور جداگانه تسلیم روسای قوای سه گانه لبنان شد.

در این پیوند، پایگاه خبری المرکزی لبنان گزارش داد که پس از دریافت این پیشنهادها، «میشل عون» با «نبیه بری» رئیس مجلس و «نجیب میقاتی» نخست وزیر لبنان تماس گرفته و درباره چگونگی پاسخ لبنان به این پیشنهاها در اسرع وقت با آنها تبادل نظر کرده است.

شبکه «الجدید» لبنان نیز گزارش داد که پیشنهادهای «آموس هوکشتاین» درباره تعیین مرزهای دریایی شامل جدایی کامل ترسیم بین مرزهای دریایی و زمینی است و توافقی برای خارج نشدن هیچ نقطه دریایی از هیچ نقطه زمینی که بر تعیین مرزهای بعدی تأثیر بگذارد، است.

روزنامه “هاارتص” رژیم صهیونیستی روز جمعه در این باره نوشت که آمریکا پیشنهاد جدیدی در مورد ترسیم مرزهای دریایی میان رژیم اسرائیل و لبنان ارائه کرده است که این رژیم با آن موافقت می‌کند.

برپایه این گزارش، در این پیشنهاد آمده است که توافق احتمالی شامل ترسیم خط ساحلی قبلی نمی‌شود بلکه این خط را در چند ده متر به سمت غرب ترسیم می‌کند.

این روزنامه افزود: جدول زمانی برای توافق احتمالی میان رژیم اسرائیل و لبنان کوتاه‌تر و کوتاه‌تر شده است و شرکت «انرجین» (شرکت صاحب امتیاز حفاری در میدان کاریش) می‌خواهد حفاری را در اواسط اکتبر آغاز کند و در حال حاضر برای آزمایش جریان معکوس گاز از ساحل به سکو، آماده می‌شود.

نبیه بری رئیس مجلس لبنان روز یکشنبه گفت که متن پیشنهادی توافق درباره ترسیم مرزهای آبی بین لبنان و فلسطین اشغالی نیاز به بررسی دارد و بیروت پس از آن، پاسخ نهایی خود را درباره این متن خواهد داد.

رئیس مجلس لبنان در پاسخ به سوال روزنامه الشرق الاوسط مبنی بر اینکه مضمون پیش نویس پیشنهادی این توافق “گندم یا جو است” (ضرب المثل لبنانی) با خنده گفت: اصولاً گندم.

نبیه بری به این موضوع اشاره کرد که وی و «میشل عون» رئیس جمهوری و «نجیب میقاتی» نخست وزیر با دستیاران خود این پیش نویس را مطالعه می کنند تا قبل از ارسال پاسخ، در صورت وجود ملاحظاتی، یادداشت برداری و درباره آنها مشورت کنند.

به نوشته الشرق الاوسط، کمیته تخصصی بررسی پیش نویس پیشنهادی این توافق شامل «الیاس ابوصعب» معاون رئیس پارلمان، «آنطوان شقیر» مدیر کل حوزه ریاست جمهوری، «علی حمدان» مشاور رئیس مجلس و یک افسر فنی از ارتش لبنان ظرف ۲۴ ساعت آینده برای بررسی ملاحظات مقامات لبنانی و ارائه پیشنهادات برای اصلاح آن در صورت لزوم، تشکیل جلسه خواهد داد.

در همین حال، «ابو صعب» معاون «نبیه بری» رئیس مجلس لبنان به الشرق الاوسط گفت که فضا بیش از گذشته مثبت است.

وی افزود: ما منتظر نشست کمیته یاد شده پس از ترجمه این پیش نویس پیشنهادی توافق به زبان عربی هستیم تا نظرات لبنانی ها را درباره آن ارائه کنیم.

ابو صعب با تاکید بر لزوم انجام اصلاحات در متن پیشنهادی گفت که سفیر آمریکا در بیروت تاکید کرد که متن نهایی نیست و قابل اصلاح است.

با این حال، او تاکید کرد که اصلاحاتی که لبنان پیشنهاد خواهد کرد، اساسی نیست.

وی گفت: این ایده مورد توافق است و نیاز به ترجمه فنی و حقوقی دارد که باید بر روی آن کار شود.

به اعتقاد وی، این پیش نویس پیشنهادی توافق ثمره موضع واحد لبنان است که کوتاه آمدن طرف مقابل را به همراه داشت.

بیش از یک دهه قبل اعلام شده بود که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از دو سال قبل رژیم اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.

از ابتدای جولای، به دنبال ورود یک کشتی استخراج و ذخیره‌سازی اجاره شده توسط کابینه رژیم اسرائیل به نزدیکی میدان گازی کاریش، میانجیگری آمریکا در پرونده ترسیم مرز دریایی بین لبنان و فلسطین اشغالی شدت یافت.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی که مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان‌های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود، با هر اقدامی از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط