رسانه تخصصی روابط بین الملل

سئول می‌خواهد با پیونگ‌یانگ وارد مذاکره شود

Diplomacyplus.ir/?p=4621
کره جنوبی امروز (پنجشنبه) پیشنهاد مذاکره با کره شمالی را برای بحث در مورد اتحاد مجدد خانواده‌هایی که به دلیل جنگ کره در سال‌های ۱۹۵۰-۱۹۵۳ از هم جدا شده بودند، ارائه داد. این اولین پیشنهاد مستقیم مذاکره در دوره ریاست جمهوری یون سوک-یول به‌رغم تیرگی روابط فرامرزی است.

به نقل از خبرگزاری رویترز، این پیشنهاد غافلگیرکننده چند روز قبل از تعطیلات شکرگزاری چوسئوک، زمانی که دو کره پیش از آن دیدارهای خانوادگی برگزار کرده بودند، ارائه شد. اما چشم‌اندازهای امیدوارکننده‌ای دیده نمی‌شود، زیرا کره‌شمالی به فکر تقویت زرادخانه‌های تسلیحاتی خود است و از تعامل با دولت یون خودداری می‌کند.

کوون یانگ-سه، وزیر اتحاد مجدد در کره‌جنوبی که مسئول امور بین کره‌ای است، خواستار واکنش سریع و مثبت شده و گفت که سئول ترجیحات پیونگ‌یانگ را در تصمیم‌گیری در مورد تاریخ، مکان، دستور کار و فرمت مذاکرات در نظر خواهد گرفت.

این مقام کره‌جنوبی در یک کنفرانس خبری گفت: امیدواریم که مقامات مسئول دو طرف هر چه سریعتر برای گفت‌وگوی صریح در مورد مسائل بشردوستانه از جمله موضوع خانواده‌های جدا شده ملاقات کنند.

دو کره در حول و حوش تعطیلات بزرگ گردهمایی‌های خانوادگی برگزار کرده‌اند و این کار عمدتاً تحت حکومت‌های لیبرال در کره‌جنوبی که به دنبال تعامل مجدد با کره‌شمالی و ارائه غذا و سایر کمک‌ها بوده‌اند، صورت می‌گرفت.

اما روابط فرامرزی تیره شده است. کره‌شمالی امسال تعداد بی‌سابقه‌ای آزمایش موشکی انجام داد و به نظر می‌رسد برای اولین آزمایش هسته‌ای خود از سال ۲۰۱۷ آماده باشد.

وقتی از کوون یانگ-سه در مورد امکان ارائه کمک‌های غذایی پرسیده شد، گفت که دولت او “مشوق‌های ویژه‌ای” را در نظر نمی‌گیرد و کره‌شمالی باید برای رسیدگی به مسائل بشردوستانه پاسخ دهد. کوون گفت، حتی اگر پیونگ‌یانگ پیشنهاد او را رد کند، سئول “به طور مستمر پیشنهادهایی ارائه خواهد کرد.”

یون سوک-یول که در ماه مه به ریاست جمهوری رسید، از طرحی “جسورانه” برای ارائه کمک‌های اقتصادی در ازای خلع سلاح هسته‌ای رونمایی کرد، اما گفت که به شدت به تحریکات همسایه شمالی‌اش پاسخ خواهد داد. این صحبت‌ها اما با واکنش تند خواهر رهبر کره‌شمالی روبرو شد.

آخرین دور دیدارهای خانوادگی کره‌ای‌ها در سال ۲۰۱۸ انجام شد، زمانی که سلف لیبرال یون سوک-یول با کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی اجلاس سران برگزار کرد و سعی کرد میانجیگر توافق صلح بین پیونگ‌یانگ و واشنگتن باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط