رسانه تخصصی روابط بین الملل

زمینه‌های ارتقا روابط مسکو-ریاض؛ از بازار انرژی تا توازن راهبردی

Diplomacyplus.ir/?p=3794
روابط روسیه و عربستان طی چند ماه اخیر به ویژه در حوزه‌هایی نظیر هماهنگی در بازارهای انرژی و حفاظت از توازن در این زمینه شاهد رشدی قابل توجه بوده‌اند؛ تحلیلگران سعودی به بررسی دلایل این مسئله پرداخته‌اند.

طبق گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، تحلیل‌گران بر این باورند که تماس اخیر بین «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، بر استواری روابط دو کشور تاکید داشته است.

«جهاد العبید» کارشناس مسائل اقتصادی و راهبردی سعودی در این باره می‌گوید که هماهنگی بین دو کشور درخصوص منافع مشترک در بالاترین سطح وجود دارد؛  و این هماهنگی‌ها بیش از همه در حوزه انرژی دیده می‌شود.

العبید در گفت‌وگو با اسپوتنیک خاطرنشان کرد که تصمیم عربستان و روسیه برای همکاری در چارچوب اوپک پلاس و کار بر این حوزه، اتفاقی تاریخی محسوب می‌شود و دو طرف اهمیت و لزوم تداوم استمرار این روند درک می‌کنند.

این کارشناس عربستانی درباره تماس تلفنی بین پوتین و بن‌سلمان اذعان کرد که ریاض تلاش می‌کند تا از روابط متوازن با تمام قدرت‌های جهانی محافظت کند؛ عربستان تعهد خود را در این زمینه نشان داده است.

وی افزود: علی‌رغم فشارهای جهانی که اوپک پلاس به رهبری سعودی و روسیه با آن روبه‌رو هستند، آن‌ها مصمم‌اند که به هماهنگی‌ها بین خود و پیشبرد توافقنامه ادامه دهند. دو کشور برای یکدیگر مهم هستند و به دنبال افزایش همکاری و ارتقای سطح هماهنگی برای منافع مشترک خود خواهند بود.

«عبدالله العسیری» استراتژیست عربستانی در همین خصوص معتقد است که روابط روسی-سعودی روابطی راهبردی هستند و بر پایه منافع مشترک و احترام متقابل بنا شده‌اند.

کارشناس سعودی در گفت‌وگو با اسپوتنیک تاکید کرد که ریاض بسیار مشتاق است تا با توجه به منافع خود و مطابق با قوانین و معاهدات بین‌المللی، روابط خود را در فاصله‌ای یکسان، با همه قدرت‌های جهانی و کشورهای تأثیرگذار حفظ کند.

العسیری خاطرنشان کرد که عربستان سعودی یکی از کشورهای اصلی صادرکننده انرژی است و ارتباط ریاض و مسکو در چارچوب سازمان کشورهای صادرکننده نفت با توجه به ضرورت تعهد و پایبندی اعضای سازمان به یک مسیر واحد و مورد توافق انجام می‌شود.

وی در این خصوص افزود: عربستان و روسیه از بزرگترین صادرکنندگان انرژی هستند و با وجود شرایط و تغییرات تاثیرگذار در فضای سیاسی راهبردی جهانی، هماهنگی و همکاری مشترک بین دو کشور به حفظ تعادل قیمت انرژی کمک می‌کند.

رئیس جمهور روسیه پنجشنبه شب به وقت تهران با ولی‌عهد عربستان سعودی به‌صورت تلفنی گفت‌وگو کرد. کاخ کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین در این تماس تلفنی، بر اهمیت تداوم همکاری‌ها در چارچوب «اوپک پلاس» تأکید کرده است. در آن بیانیه آمده بود که «اوضاع فعلی بازار جهانی نفت به‌طور مفصل مورد بحث قرار گرفته و اهمیت همکاری بیشتر در چارچوب اوپک پلاس مورد تأکید واقع شده است».

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط