رسانه تخصصی روابط بین الملل

روایت ۲ سال اقدامات دستگاه دیپلماسی پس از ترور سردار سلیمانی

Diplomacyplus.ir/?p=732
دستگاه دیپلماسی در آستانه دومین سالگرد ترور فرمانده سپاه قدس در عراق در بیانیه‌ای آورد: وزارت امور خارجه اقدامات متعددی را با هدف دنبال نمودن موضوع ترور فرمانده سپاه قدس در تمامی سطوح داخلی، دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی انجام داده که در برهه‌های مختلف گزارش آنها در حد مقدورات به پیشگاه ملت بزرگ ایران ارائه شده و این مسیر پیگیری‌ها با قوت و به صورت همه جانبه ادامه خواهد یافت.

به گزارش ایلنا، بامداد سیزدهم دی‌ماه ۱۳۹۸، سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس که برای انجام ماموریتی عازم عراق شده بود، در بدو ورود به فرودگاه بغداد مورد ترور قرار گرفت و به شهادت رسید. ساعات پس از انتشار این خبر، سیل وسیعی از پیام‌های تسلیت و خون‌خواهی فضای رسانه‌ای و مجازی کشور را در بر گرفت، نخستین تصویری که از دستگاه دیپلماسی کشور منتشر شد اما تصویری بود از جلسه فوق‌العاده معاونین و دستیاران وزیر امور خارجه که در دفتر وزیر، همانجایی که محمدجواد ظریف و سردار شهید سپاه قدس با یکدیگر دیدار می‌کردند، گرد هم آمده بودند.

IMG_02805DB7FDCA-1

تلاش‌های ظریف در پی از دست دادن یک دوست

محمدجواد ظریف روز گذشته و در آستانه دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی در حساب توئیتر خود نوشت: دو سال پیش من یک دوست را از دست دادم، ایران یک قهرمان را و جهان یک قهرمان مبارزه با تروریسم را از دست داد. برای کسانی که انکار می‌کنند، رنگ واقعی ترامپ تنها یکسال بعد در کنگره آمریکا به نمایش گذاشته شد. جهان به مبارزان شجاعی مانند سلیمانی نیاز دارد نه جنگ افروزان ترسو مانند ترامپ و نتانیاهو و شرکا.

محسن بهاروند، مدیرکل وقت آمریکای وزارت امور خارجه در نخستین سالگرد ترور فرمانده سپاه قدس در تشریح تلاش‌های ظریف و وزارت خانه متبوع خود پس از جمعه‌ای که حاج قاسم ترور شد، در یادداشتی نوشت: فردای شبی که ترور سردار سلیمانی تایید شد، در دفتر وزیر حاضر شدم مدیران ارشد وزارت امور خارجه با لباس عزا و چهره‌هایی غمناک گرد آمده بودند. آقای ظریف تقسیم وظایف کردند و همه را موظف کردند که هر کدام در بخش خود تلاش کنند تا ابعاد این جنایت برای جهانیان روشن شود، اکنون در یک سالگی آن جنایت تروریستی به حاج قاسم و مردمی که در ایران و عراق حاج قاسم و ابومهدی المهندس و همراهان وفادار آن‌ها را چنین باشکوه تا خانه ابدی خود مشایعت کردند، تا آنجا که اصل محرمانگی اجازه می‌دهد گزارش می‌کنم.

وی افزود: هدف دستگاه دیپلماسی این بود که خون شهید حاج قاسم و یارانش پایمال نشود و در میان سیل اخباری که هر ثانیه منتشر می‌شود و هیچ واقعه‌ای بیش از چند دقیقه در مقابل آن توان مقاومت ندارد، به فراموشی سپرده نشود، دستگاه عظیم تبلیغات مستکبرین و غول‌های رسانه‌ای از ما پیشی نگرفته و جای قربانی و جنایتکار و ظالم و مظلوم با هم عوض نشود، همچنین ماهیت تروریستی بودن این جرم بر جهانیان آشکار شود، خدمات و جانفشانی‌های قاسم سلیمانی و یاران او در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی در منطقه غرب آسیا بر جهانیان آشکار شود.

وی ادامه داد: هدف ما برداشته شدن نقاب از چهره خشونتگرا، تروریست و افراطی دولت آمریکا بود تا جنایت دولت آمریکا توسط دولت‌ها و ملت‌های آزاده جهان محکوم شود، علاوه بر این مسئولیت دولت آمریکا در ارتکاب ترور‌های هدفمند و پهپادی تبیین شود و مسئولیت کیفری آمرین، معاونان و مباشران این جنایت روشن و درخواست برای سپردن جنایتکاران به دست عدالت سازماندهی و دائم شود. برای دستیابی به این اهداف ده‌ها نشست مشترک با نهاد‌های قضایی و غیر قضایی داخلی کشور برگزار شد تا فعالیت‌های خارجی دیپلماسی در هماهنگی با مرتبطان داخلی و در امتداد آن به پیش رانده شود. وزارت امور خارجه پس از تقسیم وظایف داخلی و در راستای ایفای نقش ذاتی خود، از همان روز اول ارتکاب این جنایت، اقدامات خود را شروع کرد.

معاون وقت امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه همچنین گفت: آقای ظریف به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۲ بار موضع علنی گرفته و در سطح بین‌المللی منتشر نموده‌اند و در صد‌ها مورد بخش مهمی از مذاکرات، دیدار‌ها و گفت‌وگو‌های تلفنی ایشان با همتایان خود و روسای سازمان‌های بین‌المللی به موضوع ترور شهید حاج قاسم اختصاص یافته است؛ علاوه بر این ۵ فقره یادداشت سیاسی و حقوقی نزد شورای امنیت سازمان ملل متحد و دبیرکل آن سازمان ثبت و به عنوان سند سازمان ملل منتشر شده است.

وی افزود:  نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد و سازمان‌های منطقه‌ای در نیویورک، ژنو، وین، پکن (شانگهای) بیش از ۱۰۰ بار با مسئولین و روسای این سازمان‌ها مذاکره کردند. با ارائه اطلاعات مستند به نماینده ویژه سازمان ملل، باعث شدند که در گزارشی مستقل و بی‌طرفانه ترور شهید سلیمانی را غیرقانونی و عملی خلاف حقوق بشر اعلام کند، همچنین  نمایندگی‌های سیاسی دوجانبه کشور ما نیز ۷۵۰ بار به مقامات کشور‌های متوقف فیه ملاقات و رایزنی کردند.

وی ادامه داد:  ۱۰ نمایندگی ما در خارج از کشور در سطح روسای کشور‌های مربوطه ملاقات کردند، ۴۰ ملاقات در سطح وزرا و قائم مقام وزرا انجام شد، ۳۰ مورد ملاقات و رایزنی در سطح معاون وزیر برگزار شد، ۵۵۰ ملاقات و رایزنی نیز با مقامات کشوری، لشکری و پارلمانی و حزبی انجام شده است، ۱۴۰ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، پرچم‌های کشورمان را به نشانه عزا نیمه افراشته کرده و دفتر یادبود شهید حاج قاسم سلیمانی را گشودند تا هزاران نفر در سطحی که فرصت یافتند، همدردی خود را با ملت ایران از این طریق اعلام کنند. نمایندگی‌های ما ۲۰۰ مراسم یادبود با شرکت مردم و مسئولان کشور‌های خارجی برگزار کردند، این در حالی بود که پاندمی کرونا آن‌ها را محدود کرده بود، ۸۰۰ مقاله و مطلب در فضای واقعی و مجازی برای آگاهی افکار عمومی در خارج از کشور منتشر شده، ۸۰ یادداشت رسمی و دیپلماتیک برای مقامات کشور‌ها ارسال شده است. از سوی معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه ۱۰ یادداشت رسمی برای درخواست همکاری قضایی به کشور‌های خارجی ارسال شده، ۱۵۰ مصاحبه تلویزیونی، رادیویی و مطبوعاتی توسط نمایندگان و سفرای ما در خارج انجام شده است.

ساختمان دیدارهای منظم ظریف و فرمانده سپاه قدس

پس از شهادت سردار سلیمانی، وزارت امور خارجه ساختمان اصلی مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی خود را که محل دیدارهای منظم سردار سلیمانی و محمدجواد ظریف بود را به نام «سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی»  نامگذاری کرد.

1387557919photo_2020-01-05_23-11-08

برگزاری جلسه کمیته ویژه پیگیری حقوقی پرونده ترور سردار سلیمانی پس از کسب رای اعتماد

حسین امیرعبداللهیان نیز پس از آنکه در تاریخ سوم شهریورماه موفق به کسب رای اعتماد از مجلس شد در یکی از نخستین اقدامات خود، جلسه کمیته پیگیری حقوقی پرونده ترور سردار سلیمانی را در ۲۴ شهریورماه برگزار کرد.

در این جلسه که با حضور نماینده خانواده شهید سلیمانی و مدیران و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط قضایی، سیاسی، امنیتی، حقوقی و نظامی برگزار شد، مدعوین به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص پیگیری  این پرونده پرداختند و ضمن بیان گزارش از عملکرد دستگاه متبوع خود، آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در موضوع مورد نظر و ابعاد و آثار مختلف مسئله را بیان کردند.

62031747

 

وزارت امور خارجه پیگیر جنایت ترور شهید سلیمانی است

وزارت امور خارجه همچنین در آستانه دومین سالگرد ترور سردار سلیمانی در بیانیه خود آورد: سردار شهید سلیمانی همواره در راستای سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران در کمک به استقرار صلح و ثبات در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی ایفای نقش نمود و اقدامات و تلاش‌های زیادی در مقابله با تروریسم بین‌المللی و گروه‌های تروریستی در حال رشد در منطقه انجام داد. به همین دلیل به درستی و با افتخار به ایشان لقب قهرمان مقابله با تروریسم و سردار صلح داده شده است. علیرغم این نقش و جایگاه، دولت ایالات متحده آمریکا با اعمال استانداردهای دوگانه و با ادعاهای دروغین از جمله ادعای مقابله با تروریسم، در اقدامی جنایتکارانه که ناقض قواعد و اصول حقوق بین‌الملل است، مبادرت به طراحی و انجام حمله تروریستی علیه سردار شهید سلیمانی به عنوان یکی از بلندپایه‌ترین‌ مقامات جمهوری اسلامی ایران آن هم در خاک کشور میزبان عراق نمود.

در ادامه این بیانیه آمده است: این اقدام مقامات وقت آمریکا در ترور علنی قهرمان بین‌المللی مقابله با تروریسم، خود پیامی در حمایت از گروه‌های تروریستی است که آشکارا دروغگویی مدعیان مبارزه با تروریسم را بر ملا کرد. شهادت سردار سلیمانی، ابو مهدی المهندس و همراهان بزرگ ایشان، نه تنها از ظرفیت محور مقاومت نکاست، بلکه از یکسو محیط داخلی ایران را سرشار از انسجام و وحدت ملی کرد و از سوی دیگر راهبرد و گفتمان مقاومت را برجسته تر ساخت. در واکنش به این ترور، اقدام فوری و موثر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در نواختن سیلی به نظامیان آمریکایی مستقر در پایگاه عین الاسد عراق و آثار معنوی خون شهدای ایرانی و عراقی این واقعه ، معادلات را تغییر داد و باعث آغاز شکست راهبرد منطقه ای آمریکا گردید که فرار آمریکا از افغانستان، آغاز فرایند خروج از عراق و تغییر استراتژی حضور نظامیان آمریکا در منطقه ژئواستراتژیک خلیج فارس تنها گوشه ای از آثار و پیامدهای آن بشمار می رود.

در بیانیه وزارت امور خارجه تاکید شده است: بی تردید اقدام جنایتکارانه‌ی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مصداق «حمله تروریستی» است که به نحوی سازمان‌یافته‌ توسط دولت وقت آمریکا طراحی و عملیاتی شده است و هم اکنون نیز مسئولیت آن متوجه کاخ سفید می‌باشد. بر مبنای موازین حقوقی و بین المللی ، دولت آمریکا در قبال این جنایت «مسئولیت قطعی بین‌المللی» دارد. در همین چارچوب، کلیه عاملان، آمران، مباشران و مسببان این جنایت تروریستی مسئولیت داشته و برهمین اساس وزارت امورخارجه با همکاری سایر دستگاه‌ها و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا و بر اساس اصل حقوقی “مقابله با بی‌کیفرمانی جنایتکاران” مجموعه اقدامات خود برای پاسخگو نمودن آنها در پیشگاه عدالت را آغاز نموده است و تا حصول نتیجه نهایی ادامه خواهد داد.

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: وزارت امور خارجه اقدامات متعددی را با هدف دنبال نمودن موضوع در تمامی سطوح داخلی، دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی انجام داده که در برهه‌های مختلف گزارش آنها در حد مقدورات به پیشگاه ملت بزرگ ایران ارائه شده و این مسیر پیگیریها با قوت و به صورت همه جانبه ادامه خواهد یافت. این اقدامات در ابعاد سیاسی، حقوقی، بین المللی و دیپلماسی عمومی صورت گرفته است. در همین رابطه در عرصه خارجی و بین المللی اهتمام ویژه‌ای صرف جلوگیری از تحریف واقعیت توسط آمریکا و سواستفاده آن دولت شد که محکومیت اخلاقی، سیاسی و حقوقی دولت آمریکا به خاطر دست زدن به این جنایت در سطح بین المللی از جمله نتایج حاصله آنها بوده است. در پیگیری این موضوع باید به استمرار فعالیت کمیته مشترک قضایی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق نیز اشاره نمود.

در پان بیانیه هم آمده است که جمهوری اسلامی ایران همواره در جهت برقراری صلح و ثبات منطقه اقدامات موثر و فعالی را بعمل آورده است . اکنون با توجه به رویکردهای دولت سیزدهم که دست همسایگان جمهوری اسلامی ایران را برای تعامل و همکاری گسترده و پایدار می فشارد، زمینه توسعه و تحکیم مناسبات بین کشورهای منطقه بیش از پیش فراهم شده است. دولت و ملت ایران خود را در کنار دولت‌ها و ملت‌های منطقه می‌داند و از هرگونه مساعدتی برای حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی، برقراری ثبات و امنیت پایدار و توسعه و آبادانی کشورهای منطقه و جهان اسلام دریغ نکرده و نخواهد کرد. در پایان به همراه همه ایرانیان در سرزمین اصلی و مادری و اقصی نقاط عالم ، ادای احترام می‌کنیم به روح بلند سردار صلح و امنیت، حاج قاسم سلیمانی.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط