رسانه تخصصی روابط بین الملل

رئیس جمهوری چین در راه عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=6211
عربستان سعودی روز ۹ دسامبر (۱۸آذر) میزبان اجلاس سران چین و اعراب خواهد بود که همزمان با سفر رئیس جمهوری چین شده است.

به گزارش پایگاه خبری «میدل ایست مانیتور»، سفر «شی جینپینگ» رئیس جمهوری چین مصادف با نشست سران اعراب در عربستان سعودی در تاریخ ۹ دسامبر شده است.

به گفته ۲ دیپلمات و ۴ منبع آگاه قرار است هیات چینی به رهبری رئیس جمهوری این کشور روز ۷ دسامبر (۱۶ آذر) وارد عربستان سعودی شوند. همچنین قرار است ده ها توافقنامه و تفاهمنامه با چندین کشور عربی در زمینه انرژی، امنیت، سرمایه گذاری امضا شود.

علاوه بر آن سطح حضور نمایندگان و هیات ها بستگی به تصمیم هر کشور دارد؛ این درحالی است که انتظار می رود بسیاری از رهبران کشورهای عرب در این اجلاس شرکت کنند و بقیه کشورها نیز دستکم وزرای خارجه خود را برای حضور در این نشست بفرستند.

این اجلاس و دیدار رئیس جمهوری چین از عربستان در پی روابط پشت پرده ریاض و واشنگتن و تصمیمی که اوپک پلاس برای قطع تولید نفت خود تا ۲ میلیون بشکه در روز گرفت و همچنین در مقابل درخواست های دولت جو بایدن برای تغییر و برعکس کردن این تصمیم انجام می شود.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی همچنین در برابر فشار ” انتخاب یک طرف” با توجه به روابط شان با چین و روسیه مقاومت کردند.

خبرهای این اجلاس همچنین منجر به انتشار گزارشی از سوی پنتاگون شد که در آن تاکید کرد پکن به شکل قابل ملاحظه ای تلاش هایش را برای گسترش مناسبات با کشورهای خاورمیانه افزایش داده است.

در این گزارش سالانه پنتاگون درباره ” قدرت ارتش چین ” آمده است: «منافع اقتصادی پکن در مناطقی همچون آفریقا، آمریکای لاتین، آسیای میانه و خاورمیانه در حال گسترش است. به نظر می رسد شاهد تمرکز بیشتر چین در گسترش پروژه های عملیاتی جهانی باشیم. »

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط