رسانه تخصصی روابط بین الملل

دلیل تاخیر در تعیین ولیعهد امارات

Diplomacyplus.ir/?p=3911
منابع خبری افشاگر از تلاش‌های پسر ارشد محمد بن زاید، رئیس امارات جهت گسترش نفوذ و افزایش قدرتش از طریق قرار گرفتن در راس نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این کشور خبر می‌دهند.

 پایگاه خبری امارات لیکس به نقل از وبگاه «اینتلیجنس آنلاین» (intelligenceonline) تاکید کرد که «خالد»، پسر ارشد «محمد بن زاید»، رئیس امارات سعی دارد، قدرت خود را با تصدی بالاترین کرسی امنیتی در این کشور تثبیت کند.

این وبگاه در گزارشی که منتشر کرده، خاطر نشان می‌ کند که با شروع قدرت گیری محمد بن زاید در امارات به نظر می رسد، پسرش خالد جانشین پدر و ولی عهد ابوظبی اعلام خواهد شد.

اینتلیجنس آنلاین می افزاید: خالد بن محمد بن زاید، به موازات تحکیم پایه‌های خود در حوزه‌های امنیتی و اطلاعاتی امارات، تلاش می‌کند، به پشت گرمی پدرش سیاست سرکوب امنیتی را در امارات تشدید کند.

منابع آگاه اماراتی در این ارتباط برنامه‌ها و خط مشی‌های مورد استفاده از سوی محمد بن زاید برای کاهش نفوذ برادرانش و دور نگه داشتن آن‌ها از صحنه قدرت به نفع پسر ارشدش خالد را افشا و در گفتگو با امارات لیکس خاطر نشان کردند: محمد بن زاید از چند سال ‌قبل برنامه‌هایی را برای به دست گرفتن قدرت و گسترش نفوذ تدریجی پسر ارشدش، خالد پیاده سازی کرده، تا جانشین او در مقام ولی عهدی ابوظبی شود.

به گفته این منابع، برنامه‌های محمد بن زاید در دوران ولی عهدیش اساساً بر کاهش نفوذ برادرانش، طحنون، هزاع و منصور استوار بود که قدرتمندترین رقبای پسرش خالد جهت تصدی این منصب محسوب می شوند.

در این ارتباط محمد بن زاید، با سپردن کارها و فعالیت‌های غیرقانونی مانند پولشویی و غیره و تشکیل پرونده‌های قضایی و تعقیب و پیگرد علیه هزاع و منصور، درصدد تخریب چهره آن‌ها برآمده تا از این طریق اقدام به دور کردن آن‌ها از عرصه قدرت و منصب ولی عهدی کند.

در مورد طحنون، جدی‌ترین رقیب خالد، محمد بن زاید با پرونده سازی علیه وی در رابطه با جنایات جنگی، قتل، شکنجه و بازداشت‌های خودسرانه، اعم از داخلی یا بین المللی سعی کرد، او را از عرصه قدرت دور کند.

طحنون در ماه‌های آخر، قبل از اعلام مرگ شیخ «خلیفه بن زاید»، رئیس سابق امارات، از این پرونده سازی‌ها با هدف دور نگه داشتن وی از تصدی منصب ولی عهدی اطلاع یافته بود، از اینرو تلاش کرده بود، تغییراتی ساختاری در نهادهای نظامی و امنیتی امارات به نفع خود تشکیل دهد.

بر اساس این گزارش، محمد بن زاید پس از اطلاع از این موضوع فوراً از عناصر امنیتی و اطلاعاتی اسرائیلی برای مقابله با اقدامات برادرش و بیم از هرگونه شورش و کودتای نظامی استفاده کرده بود.

در اوج این تنش‌ها و تشدید جنگ بر سر قدرت، محمد بن زاید، به پسرش خالد ماموریت داد تا بیش از پیش خود را به اسرائیل، و به ویژه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی این رژیم نزدیک کند و در این زمینه وعده سرمایه گذاری‌های میلیاردی امارات در بانک‌های اسرائیلی به سران این رژیم داد.

با این حال محمد بن زاید همچنان از برادرانش به ویژه طحنون بن زاید بیم دارد و همین موضوع باعث شده تا پرونده اعلام ولی عهدی در امارات تاکنون به تعویق بیافتد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط