رسانه تخصصی روابط بین الملل

دلیل اصرار عربستان برای تجاوز به یمن چیست؟

Diplomacyplus.ir/?p=906
حمله عربستان به یمن یک گزاره بسیار غلط بود که نه تنها با منافع منطقه، حتی با منافع خود عربستان نیز کاملا در تعارض بود، ادامه آن نیز کاری بسیار پرهزینه برای آل‌سعود است که حتی جایگاه منطقه‌ای آل‌سعود را با خطر مواجه ساخته است. عربستان‌سعودی به ناچار باید در میز مذاکره با انصارالله یمن، از ضرر و زیان‌های مالی، حیثیتی‌وامنیتی جنگ یمن بکاهد یا متوقف کند.

به گزارش «راهبرد معاصر»، در روزهای آغازین تهاجم وحشیانه آل سعود برای کشتار مردم بی گناه یمن، آمریکا و عربستان با خام خیالی و خوش خیالی محض، اعلام کردند  در عرض یک هفته کار یمن را یکسره می‌کنند. بنحوی که هر فرد یا کشوری بحث مذاکره را مطرح کردند با مهری عربستان مواجهه می‌شد. در حال حاضر که یک هفته آنها، برای مرم بیگناه یمن به شش سال طول کشیده است و مردم یمن هر روز خود را با موشک پرانی آل سعود و ائتلاف دروغین آغاز می‌کنند، نمونه‌ای بارز از نقض حقوق‌بشر است که وجدان هر آزاده‌ای را می‌رنجاند. در چنین وضعیتی انصارالله یمن با مجاهدت‌های شبانه روزی توانست، یک توازن نسبی را در جنگ ایجاد کند و کار رای برای عربستانی‌ها سخت کند.

گدایی عربستان

در حالی که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در برابر حملات هوایی عربستان، حملات موشکی و پهپادی را به خاک این کشور کشانده‌اند، ریاض با توسل به کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس، خواستار کمک برای تامین ذخیره موشک‌های رهگیر و پدافندی خود شده است. روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» به نقل از منابعی که آنها را بلندپایه خوانده است، فاش کرد که عربستان سعودی درخواستی را از چند کشور عرب حوزه خلیج‌فارس کرده است تا به ریاض برای تجهیز بیشتر زرادخانه موشکی‌اش به سامانه موشکی «پاتریوت» کمک کنند. دلیل این درخواست، افزایش حملات یمنی‌ها به مواضع نظامی در عمق خاک این کشور پادشاهی عنوان شده است. فایننشال تایمز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که نامش را فاش نکرده است، نوشت: این یک موضوع فوری است. ریاض ممکن است موشک‌های رهگیری را از تعدادی از کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس دریافت کند و ما روی آن کار می‌کنیم. این گزینه ممکن است سریع‌تر از خرید مستقیم از آمریکا محقق شود. این منبع همچنین افزود که زرادخانه موشکی عربستان احتمالا ظرف چند ماه تمام شود و دستیابی به موشک از کشورهای دیگر مستلزم موافقت آمریکا است. یک منبع مطلع دیگر از روند مذاکرات سعودی در این‌باره تصریح کرد، عربستان سعودی این موشک‌ها را از «دوستانش» خواسته است، اما این درحالی است که ذخایر این کشورها قابل توجه و زیاد نیست.

 

عدم موفقیت عربستان در طول شش سال اخیر و ناتوانی عربستان در ادامه دادن به جنگ یمن نشان می‌دهد که عربستان سعودی در ادامه هر چه از کشورهای پیرامونی نیز درخواست کمک کند باز هم در یمن به موفقیتی نخواهند رسید. عمده‌ترین دلیل آن هم تغییر قاعده جنگ توسط انصارالله یمن بوده است. هم‌اکنون یمنی‌ها به تجهیزات پیشرفته‌ای دست یافتند که خود به راحتی می‌توانند آل‌سعود را شکست دهند.

دلیل اصرار عربستان برای تجاوز به یمن چیست؟

شکست عربستان در جنگ یمن، موضوعی است که تقریبا همه جوامع بین‌المللی به آن اذعان کردند. در واقع آل‌سعود که برای پیروزی شدن در یک هفته، به یمن حمله کرد، در مدت شش سال نیز نتوانست پیروز میدان شود و در حال حاضر با عنوان طرف شکست خورده در یمن مورد توجه قرار می‌گیرد.  نکته مهم و قابل توجه آن است که اولا عربستان‌سعودی با درک منطق «هزینه و فایده» خود نیز متوجه شده است در یمن شکست خورده است و دیگر هیچ کشوری در مساله یمن را در کنار خود ندارد و لذا بدنبال فرار از یمن است اما آل‌سعود در تلاش است تا از علنی شدن شکست خود در یمن جلوگیری کند و با یک ترفند و رفتار به اصلاح «اقتدار گرایانه» از باتلاق یمن فرار کند. موضوعی که بنظر می‌رسد در کازار میدان امکانپذیر نباشد و عربستان سعودی برای جلوگیری از هزینه بیشتر و تحمل شکست سنگین‌تر باید هر چه سریعتر جنگ را متوقف کند. دوما در میدان دیپلماسی، عربستان سعودی همواره در تلاش بوده تا با بازیگران تاثیرگذار در منطقه بخصوص آمریکا وارد مذاکره شود تا جنگ را به نفع خود به اتمام برساند. در حالی که این نیز یک گزاره غلط و بی‌فایده است و با دلار نفتی نمی‌توان ایده خود را بر دیگران تحمیل نمود. در واقع عربستان سعودی باید برای فرار از شکست، بدنبال یافتن مسیری برای مذاکره با انصارالله یمن باشد. موضوعی که تا به الان عربستان از پذیرش آن خودداری کرده است. در حالی که آل‌سعود برای پایان دادن به جنگ یمن تنها یک مسیر دارد و آن این است که در میز مذاکره به خواسته‌های انصارالله یمن تن دهد. انصارالله یمن نیز تا به الان نشان داده که همواره اهل منطق و گفتگو بوده است و این عربستان‌سعودی است که با زور سعی در تحمیل خواسته‌های خود بر مردم مظلوم یمن بر آمده است.

بهره سخن

حمله عربستان به یمن یک گزاره بسیار غلط بود که نه تنها با منافع منطقه، حتی با منافع خود عربستان نیز کاملا در تعارض بود، ادامه آن نیز کاری بسیار پرهزینه برای آل‌سعود است که حتی جایگاه منطقه‌ای آل‌سعود را با خطر مواجه ساخته است. عربستان‌سعودی به ناچار باید در میز مذاکره با انصارالله یمن، از ضرر و زیان‌های مالی، حیثیتی‌وامنیتی جنگ یمن بکاهد یا متوقف کند. بدون حضور انصارالله هیچ کشوری حق و توان مذاکره نیابتی را ندارد و اینکار هیچ نفعی را برای آل‌سعود نیز در بر نخواهد داشت. مردم یمن باید خودشان تصمیم‌گیر باشند و عربستان‌سعودی نیز از طریق مذاکره مستقیم با انصارالله یمن می‌تواند خود را از باتلاق یمن نجات پیدا دهد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط