رسانه تخصصی روابط بین الملل

دلارهای سعودی چگونه در انتخابات لبنان هزینه می‌شود؟

Diplomacyplus.ir/?p=2266
عربستان با ورود مستقیم به روند انتخابات پارلمانی این کشور استراتژی مالی و سیاسی خود را در این زمینه تغییر داده است.

برخی از شخصیت‌های لبنانی که اخیرا در مهمانی‌های «ولید البخاری» سفیر عربستان که چند روز قبل به بیروت برگشته، شرکت کردند، از موضع مبهم ریاض درباره انتخابات پارلمانی لبنان گلایه دارند. برخی از این افراد با ابراز ناامیدی از رفتارهای سفیر عربستان در بیروت معتقدند که بازگشت این دیپلمات سعودی هنوز تضمینی برای حمایت عربستان از متحدان خود در لبنان به وجود نیاورده است.

اما منابع آگاه لبنانی تاکید می‌کنند که تأخیر ولید البخاری در اعلام موضع صریح عربستان در قبال انتخابات لبنان به معنای بیکار نشستن ریاض در عرصه انتخابات پارلمانی لبنان نیست؛ بلکه عربستان استراتژی سیاسی و مالی خود را برای مداخله در این انتخابات تغییر داده است.

این منابع تصریح کردند که در حال حاضر ریاض یک متحد اصلی در لبنان دارد به نام «سمیر جعجع» رئیس حزب نیروهای لبنانی. اما درباره مولفه اهل سنت به نظر می‌رسد که عربستان هیچ یک از رهبران این مولفه را در لبنان قابل قبول نمی‌داند و همکاری ریاض با رهبران سنی لبنان در انتخابات پارلمانی این کشور در راستای یک روند کلی علیه حزب الله و تیم رئیس جمهور لبنان است. به ویژه اینکه به نظر می‌رسد عربستان به این نتیجه رسیده که دیگر نمی‌تواند به انتخابات لبنان به عنوان یک نقطه محوری جهت تغییر وضعیت موجود نگاه کند.

منابع مذکور اظهار داشتند، برخی از نزدیکان «فواد سنیوره» نخست وزیر اسبق لبنان که کمپینی علیه حزب الله و متحدان آن در انتخابات لبنان به راه انداخته، میگویند که حمایت‌های عربستان از سنیوره صرفاً در حد حمایت کلامی بوده است. اما پول‌هایی که توسط سنیوره و تیم انتخاباتی وی در کمپین‌های انتخاباتی هزینه می‌شود علامت سوال‌هایی درباره منابع این پول‌ها به وجود می‌آورد. به ویژه اینکه اخیرا عربستان قول کمک به فواد سنیوره در انتخابات لبنان را داده بود.

آنگونه که شواهد نشان می‌دهد عربستان سعودی برنامه مشخصی برای هزینه کردن مبالغ قابل توجهی پول در کمپین‌های انتخاباتی علیه حزب الله در نظر گرفته اما این پول‌ها را به شکل مستقیم توزیع نمی‌کند. پول‌های عربستان که قرار است در کمپین‌های انتخاباتی علیه مقاومت و متحدانش هزینه شود در اختیار برخی انجمن‌های غیردولتی قرار می‌گیرد.

این فرضیه زمانی تقویت می‌شود که سفیر عربستان در دیدار اخیر خود با «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد که کشورش متعهد به کمک به ملت لبنان از طریق صندوق فرانسوی- سعودی است که با توافق «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان و «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه تاسیس شد. البته پول‌هایی که قرار است به این صندوق داده شود از طریق موسسات دولتی منتقل نمی‌گردد.

بر همین اساس می‌توان ارزیابی کرد که منظور سفیر عربستان از کمک‌های این کشور به ملت لبنان همان پول‌هایی است که در کمپین‌های انتخاباتی این کشور و با هدف تحقق خواسته‌های ریاض هزینه می‌شود.

تاکنون اطلاعات کافی درباره احزاب و انجمن‌ها و گروه‌هایی که این پول‌های عربستان را دریافت می‌کنند وجود ندارد، اما مسلم است که متحدان نزدیک عربستان از جمله حزب نیروهای لبنانی بیشترین بودجه را از ریاض دریافت خواهند کرد. آنگونه که اطلاعات نشان می‌دهد بخش زیادی از این پول‌ها در مناطقی از لبنان که به نظر می‌رسد بیشترین رای را به حزب الله و متحدان آن خواهند داد هزینه می‌شود تا دیدگاه مردم این مناطق را تحت تاثیر قرار دهد.

از طرف دیگر «سعد حریری» نخست وزیر اسبق لبنان و رئیس جریان المستقبل در جریان نشست‌های مجازی که با مسئولان این جریان برگزار کرده تاکید کرد که هیچ رابطه‌ای با تحرکات عربستان در لبنان ندارد و هر فردی در جریان المستقبل که اقدام به انجام فعالیت‌های انتخاباتی کند از این جریان اخراج می‌شود.

اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ولید البخاری طی روزهای آینده جلساتی برگزار خواهد کرد تا در آن متحدان عربستان را که به دلیل اختلافات داخلی در لبنان از یکدیگر جدا شده‌اند بار دیگر کنار هم جمع و آنها را مجدداً در برابر تیم رئیس جمهور و حزب الله بسیج کند.

به همین منظور مهره‌های عربستان حساب زیادی روی پول‌هایی که سفیر سعودی به بیروت آورده است بازکرده‌اند. اما طبق اطلاعات موثق پیش از بازگشت البخاری به بیروت، عربستان برنامه خود را برای انتخابات لبنان آغاز و 10 میلیون دلار به این منظور اختصاص داده است. این مبالغ از طریق انجمن‌ها و موسسات غیردولتی در قالب کمک‌های بشردوستانه وارد لبنان شده و در کمپین‌های ضد مقاومت هزینه می‌شود.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط