رسانه تخصصی روابط بین الملل

در غرب آزادی بیان و رسانه وجود ندارد

Diplomacyplus.ir/?p=2294
سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم با اشاره به سلطه رژیم صهیونیستی بر رسانه‌های غرب اظهار کرد که به هیچ وجه در غرب آزادی بیان و رسانه وجود ندارد.

عبدالباری عطوان، کارشناس سرشناس جهان عرب و سردبیر رای الیوم در ارزیابی روند تعامل رسانه‌های غربی با جنایات رژیم صهیونیستی در گفتگو با المیادین گفت: به هیچ وجه در غرب آزادی بیان و رسانه وجود ندارد. من بیش از ۳۵ سال است که در انگلیس زندگی می‌کنم و در تمام این مدت تجاوزات اسرائیل هم وجود داشت. پیش از این ما در رسانه‌های مختلف حضور داشتیم مثلا در سی ان ان، سی بی اس، بی بی سی و…، به این دلیل که چهره رسانه‌ای و موجه بودیم. آن زمان تا حدودی آزادی بیان مراعات می‌شد و در این رسانه‌ها به ما هم نقشی می‌دادند شاید به این دلیل که در حوزه رسانه چهره مقبولی هستیم، اما امروز به هیچ وجه در اروپا آزادی بیان و رسانه وجود ندارد و اسرائیلی‌ها بخش زیادی از شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های سنتی اروپا را در اختیار گرفته اند.

او در واکنش به محدودیت‌های اعمال شده در شبکه یوتیوب علیه برخی از شبکه‌های عرب زبان از جمله روزنامه رای الیوم، گفت: رای الیوم دو ویژگی دارد یکی گستردگی آن است که به سادگی می‌توان در آن میلیون‌ها مخاطب جذب کرد و دیگری اینکه می‌تواند منبع درآمد خوبی برای امثال رای الیوم باشد در نتیجه سعی می‌کنند با محدود کردن ما در یوتیوب، ما را با مشکلات مالی مواجه سازند.

عطوان درباره تبلیغات رسانه‌های غربی و اسرائیلی که در آن ظالم و قاتل را مظلوم و مقتول جلوه می‌دهند، گفت: آنان ما را به یهودی ستیزی متهم می‌کنند در شرایطی که فضای رسانه‌ای ما علیه یهودیان نیست بلکه صهیونیست‌ها مخاطب انتقادات ما هستند. آنان حتی با انتقادات ما از آمریکا، فرانسه و دیگر کشور‌های جهان هم خیلی مشکل ندارند فقط از انتقاد‌های ما از اسرائیل می‌هراسند و این انتقاد‌ها را به یهودی ستیزی تعبیر می‌کنند در شرایطی که اسرائیل و چهره هایی چون مناخیم بگین، شارون، بن گوریون و… اساس و مبنای تروریسم در جهانند و جنایات زیادی علیه بشریت مرتکب شده اند. آنان سرزمین ما را گرفتند، مزارع زیتون ما را نابود کردند، جوانانمان را کشتند و … با این حال آیا ما باید با گل و شیرینی از آنان استقبال کنیم؟ از من انتقاد می‌کنند و به من حمله می‌کنند به این دلیل که از کنفرانس نقب که کنفرانسی برای تحکیم عادی سازی روابط بود انتقاد کردم، آنان مرا به دلیل انتقاد از این کنفرانس، مخالف و دشمن صلح می‌خوانند.

همزمان با شروع ماه مبارک رمضان درگیری‌ها بین صهیونیست‌ها و فلسطینی‌ها و شهادت تعدادی از فلسطینی‌ها به دست نظامیان اشغالگر، واکنش‌های زیادی را در سراسر دنیا به دنبال داشته است.

در پنجمین روز (دیروز) حمله ارتش رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، اشغالگران پس از حمله به زنان، آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده و صحن «قبه الصخره» را محاصره کردند. همچنین گفته شده ارتش رژیم صهیونیستی با گلوله‌های پلاستیکی به نمازگزاران مسجد القبلی در مسجد الاقصی شلیک کرده و از بمب صوتی استفاده کرده است.

همچنین امروز منابع پزشکی فلسطینی اعلام کردند تاکنون ده‌ها زخمی بر اثر شلیک گلوله‌های لاستیکی نیرو‌های اشغالگر به سوی فلسطینی‌ها در صحن‌های مسجد الاقصی پس از نماز صبح گزارش شده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط