رسانه تخصصی روابط بین الملل

درگیری‌های الاقصی می‌تواند بنت را سرنگون کند

Diplomacyplus.ir/?p=2245
درگیری‌هایی که در ماه رمضان بالاخص جمعه دوم این ماه مبارک به تنش‌ها در قدس دامن زده، یکشنبه با ورود صدها شهرک نشین تندرو به الاقصی در میان حضور شدید نیروهای امنیتی ادامه یافت و منجر به دستگیری ۱۸ تن شد. این تنش‌ها به افزایش فشارها علیه دولت ائتلافی اسرائیل منجر شده و می‌تواند آخرین ضربه را به دولت بنت که در آستانه سرنگونی است، وارد کند.

شبکه اسکای نیوز در گزارشی درباره رخدادهای اخیر در اراضی اشغالی به ویژه قدس و تبعات آن برای دولت ائتلافی اسرائیل نوشت، روز یکشنبه پس از حضور یهودیان تندرو در صحن‌های مسجد الاقصی، نیروهای رژیم صهیونیستی با فلسطینی‌هایی که در اطراف این مسجد حضور داشتند، درگیر شد.

این شبکه نوشت: درگیری‌هایی که روز یکشنبه رخ داد، گرچه در مقایسه با درگیری‌هایی که دو روز پیش در مسجد الاقصی در قدس رخ دادند، از خشونت کمتری برخوردار بودند، اما در عین حال کافی بود تا حزب کوچک اما محوری فهرست یکپارچه عربی را وادار به تجدید نظر در عضویت خود در ائتلاف حاکم به رهبری نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل کند.

اسکای نیوز نوشت: فهرست “متحد عربی” که اولین حزب از اقلیت عربی است که به دولت اسرائیل می‌پیوندد، اعلام کرده به دلیل برخوردهای خشونت آمیز نیروهای اسرائیلی با فلسطینیان در مسجدالاقصی، تصمیم به تعلیق عضویت خود در دولت گرفته است.

این حزب در بیانیه ‌خود تاکید کرده در صورت استمرار برخوردهای‌ خشن نیروهای اسرائیلی با فلسینیان، این حزب رسما از ائتلاف حاکم جدا خواهد شد.

این مساله می‌تواند آخرین ضربه ها را به دولت ائتلافی بنت وارد کند.

ائتلاف بنت در مجموع ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست (پارلمان اسرائیل) را در اختیار داشت اخیرا با استعفای عیدیت سلیمان، رهبر حزب یمینا به نفع اپوزیسیون به ۶۰ کرسی تقلیل یافت و این ضربه سختی برای بنت و موفقیتی برای اپوزیسون اسرائیل بود.

در حال حاضر اگر دولت فهرست متحد عربی که چهار کرسی از کرسی‌های کسنت را در اختیار دارد عقب نشینی کند دولت بنت از ۶۰ کرسی به ۵۶ کرسی مقابل ۶۵ کرسی اپوزیسون نزول می‌یابد و این یعنی پارلمان می تواند رأی عدم اعتماد صادر و اسرائیلی‌ها را در انتخابات پارلمانی که پنجمین انتخابات در چهار سال خواهد بود، به پای صندوق های رای بیاورد.

گرچه برخی از تحلیلگران سیاسی می‌گویند که این بیانیه، اقدامی “نمادین” برای کاهش فشارها از رهبران حزب عربی در این بحران فعلی است اما می‌تواند به رویای اپوزیسیون اسرائیل جهت سرنگونی دولت ائتلافی جامه عمل بپوشاند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط