رسانه تخصصی روابط بین الملل

درستی تصمیم اوپک پلاس در کاهش تولید نفت ثابت شد

Diplomacyplus.ir/?p=6499
وزیر انرژی عربستان می‌گوید که گذر زمان درستی تصمیم اوپک پلاس در کاهش تولید نفت را ثابت کرد.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان تاکید کرد که تصمیم ائتلاف اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در اکتبر گذشته، در شرایط بحران اوکراین، صحت و درستی خود را برای حمایت از بازار و صنعت نفت ثابت کرد.

بن سلمان روز سه شنبه در گفت‌‌‌وگو با خبرگزاری دولتی عربستان(واس) گفت: تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و خطرناک و تاسف بار توصیف شد.

وی افزود: همچنین اشاراتی وجود داشت مبنی بر اینکه تصمیم به کاهش تولید نفت انگیزه سیاسی داشته و ممکن است اقتصاد جهانی را به سمت رکود سوق دهد و به کشورهای در حال توسعه آسیب برساند، اما معلوم شد که این تصمیم درست بوده است.

بن سلمان گفت: ما تصمیمات اوپک پلاس را سیاسی نمی‌کنیم و امور سیاسی را خارج از تحلیل‌ها و انتظارات خود از شرایط بازار نگه می‌داریم و فقط بر روی مبانی بازار تمرکز می‌کنیم و این به ما امکان می‌دهد وضعیت را عینی تر و واضح تر ارزیابی کنیم و به نوبه خود اعتبار ما را افزایش می‌دهد.

وزیر انرژی عربستان سعودی گفت: سیاسی شدن آمارها و پیش‌بینی‌ها و استفاده از آنها برای زیر سؤال بردن اعتبار تصمیم اوپک  پلاس و نقش آن در تثبیت بازار، منجر به هیجان مصرف‌کننده، سردرگمی در بازار و منجر به عدم تعادل و تفسیرهای نادرست می‌شود که همه این‌ها به آشفتگی ناموجه در بازار کمک می‌کند.

بن سلمان گفت که سیاسی شدن آمار و انتظارات بدون عینیت، نتیجه معکوس دارد و باعث از بین رفتن اعتبار می‌شود. اوپک پلاس برای مقابله با هر شرایطی در بازار تردید نخواهد کرد.

ائتلاف اوپک پلاس در اکتبر گذشته علیرغم فشار زیاد ایالات متحده برای جلوگیری از صدور تصمیم کاهش تولید نفت، تولید نفت خود را دو میلیون بشکه در روز کاهش داد.

تصمیم کاهش تولید باعث ایجاد یک بحران دیپلماتیک بزرگ بین ایالات متحده و عربستان شد و کاخ سفید در آن زمان اعلام کرد که واشنگتن باید کمتر به نفت کشورهای اوپک پلاس و بقیه تولیدکنندگان وابسته باشد.کاخ سفید این تصمیم را در راستای جانبداری از روسیه خواند که ریاض قاطعانه آن را رد کرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط