رسانه تخصصی روابط بین الملل

خواستار بازگشت ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای هستیم

Diplomacyplus.ir/?p=3083
وزیر خارجه قطر با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران، ستون اساسی امنیت و صلح در منطقه است، گفت این توافق چشم‌اندازی را برای همکاری و گفت‌وگوی منطقه‌ای گسترده‌تر با تهران باز می‌کند.

 «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر بامداد سه‌شنبه گفت که در حال رایزنی با تهران و واشنگتن برای ازسرگیری مذاکرات وین است.

بن عبدالرحمن در مصاحبه با شبکه «الجزیره» توضیح داد: «با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و چشم‌انداز دستیابی به توافق گفتگو کردم».

به نوشته وبگاه الجزیره، وی در ادامه گفت: «ما از طرفین می‌خواهیم به توافق هسته‌ای بازگردند زیرا این توافق یک ستون اساسی امنیت و صلح در منطقه است».

این دیپلمات ارشد قطری با بیان اینکه مذاکرات وین دچار فروپاشی نشده، اما تصریح کرد: «تماس‌های ما با ایران جایگزینی برای مذاکرات نیست، بلکه عاملی کمک‌کننده است».

محمد بن عبدالرحمن همچنین افزود: «ما معتقدیم که توافق هسته‌ای چشم‌اندازی را برای همکاری و گفت‌وگوی منطقه‌ای گسترده‌تر با ایران باز می‌کند. ما در حال گفتگو با ایران و آمریکا برای ایجاد زمینه مشترک برای بازگشت به مذاکرات وین هستیم».

این اظهارات در حالی است که «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در وین می‌گوید مسئله ایران توسط شورای حکام آژانس اتمی به احتمال بسیار زیاد در روز چهارشنبه بررسی می‌شود.

مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از چند ماه پیش دچار وقفه شد. دولت آمریکا از زمان آغاز این مذاکرات به جای پیشنهاد دادن ابتکارهای عملی برای پیشرفت گفت‌وگوها بارها تلاش کرده طرف‌های مختلف را به کند کردن روند مذاکرات و ایجاد مانع بر سر راه آن متهم کند.

یکی از دلایل عدم انجام اقدامات لازم از سوی طرف‌های آمریکایی در مذاکرات وین مخالفت‌های نماینده‌های کنگره با سیاست‌های دولت بایدن در خصوص برجام بوده است. از جمله انتقادات این گروه از قانونگذاران آمریکایی این است که برجام به همه حوزه‌های اختلاف آمریکا با ایران از جمله فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران نمی‌پردازد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط