رسانه تخصصی روابط بین الملل

خرازی: به هدف گرفتن امنیتمان پاسخ مستقیم می‌دهیم

Diplomacyplus.ir/?p=3720
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به شبکه «الجزیره» گفت:هدف گرفتن امنیت ما از کشورهای همسایه با پاسخ به این کشورها و پاسخ مستقیم به اسرائیل روبرو خواهد شد.

«کمال خرازی» رئیس شورای راهبردی روابط خارجی به شبکه «الجزیره» گفت، «بیانیه قدس» تنها یک بیانیه تکراری است که هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی افزود: از اظهارات سعودی مبنی بر دراز کردن دست دوستی استقبال می‌کنیم و آماده گفت‌وگو و بازگرداندن روابط به حالت عادی هستیم. ایران و عربستان سعودی دو کشور منطقه‌ای مهم هستند و حل اختلافات میان آنها منجر به تحول منطقه‌ای خواهد شد.

خرازی ادامه داد، صحبت از «ناتوی خاورمیانه» یک تفکر سطحی است و عربستان سعودی تأکید کرد که اینچنین طرحی، مطرح نیست.

وی تصریح کرد، رژیم اسرائیل در مرحله ضعف است و حمایت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، آن را به صدر برنمی‌گرداند.

خرازی تأکید کرد: هدف گرفتن امنیت ما از کشورهای همسایه با پاسخ به این کشورها و پاسخ مستقیم به اسرائیل روبرو خواهد شد. رزمایش‌های گسترده‎ای با هدف زدن عمق اسرائیل در صورت هدف گرفته شدن تأسیسات حساسمان برگزار کرده‌ایم.

وی در ادامه گفت: تضمین‌های آمریکایی مربوط به حفظ توافق هسته‌ای وجود ندارد و این هر گونه توافق احتمالی را به دام می‌اندازد. اگر آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای منصف و مستقل بود حل اختلافات آسان بود.

خرازی سپس اعلام کرد: تنها راه‌حل بحران‌های منطقه، تشکیل یک مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای برای حل اختلافات سیاسی و امنیتی است. قطر پیشنهادهای مهمی در خصوص گفت‌وگوی منطقه‌ای ارائه کرده و ما آمادگی کامل خود را برای این موضوع اعلام کرده‌ایم. به آغاز یک گفت‌وگوی منطقه‌ای با حضور کشورهای مهم مانند سعودی، ترکیه، مصر، قطر و غیره فرامی‌خوانیم.

وی ضمن اعلام اینکه ایران با احدی درباره برنامه موشکی و سیاست‌‎های منطقه‌ای خود مذاکره نمی‌کند افزود، قبول این موضوع به معنای تسلیم شدن است.

خرازی افزود: گفت‌وگوی مستقیم با واشنگتن با توجه به دیوار ضخیم بی اعتمادی و سیاست‌های آمریکا سخت است. برکسی پوشیده نیست که ما توانایی فنی ساخت بمب هسته‌ای را داریم اما تصمیم به انجام چنین کاری نداریم. فقط در عرض چند روز غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد رساندیم و به راحتی می‌توانیم آن را تا ۹۰ درصد برسانیم.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط