رسانه تخصصی روابط بین الملل

حواشی جشن موسم الریاض در عربستان و انتقاد کاربران سعودی

Diplomacyplus.ir/?p=1124
به دنبال ترویج فساد در عربستان، کاربران سعودی و منتقدان بار دیگر نسبت به حواشی جشن «موسم الریاض» در این کشور اعتراض کردند.

بسیاری از کاربران و فعالان سعودی بار دیگر به اقدامات نامتعارف صورت گرفته در جشن «موسم الریاض» در عربستان اعتراض کردند.

فعالان سعودی خشم خود را از اقدامات نامتعارفی مانند پایکوبی‌ها در جشن‌های مختلط را به شدت محکوم کردند و این جشن‌ها را یک سقوط بزرگ برای مسئولان سازمان سرگرمی و تفریح در عربستان سعودی دانستند.

راه اندازی جشن موسم الریاض انتقادات شدیدی را برانگیخت و بسیاری از منتقدان و کاربران آن را اتلاف پول و بیگانگی از دین و آداب و رسوم دانستند.

یکی از کاربران سعودی تاکید کرد که موسم الریاض را متوقف کنید. اتفاق‌هایی که در این جشنواره اتفاق افتاد دور از انتظار بود که در کشور ما رخ دهد و این یک فساد است.

یکی از کاربران در توییتر خود نوشت: جشن موسم الریاض چیزی جز بیگانگی از دین و آداب و رسوم نیست .

موسم الریاض برای اولین بار در سال 2019 برگزار شد و فعالیت‌های از جمله نمایش‌های پرشور ، قمار ، بازی ، حیات وحش رستوران‌ها و کافه‌های کنسرت‌ها در این جشن انجام می‌شود. این دومین جشن موسم الریاض است و سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد.

معارضان و مخالفان بارها این گونه جشن‌ها را که با عنایت خاص «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی و در راستای اهداف چشم انداز 2030 برگزار می‌شود را ابزاری برای دین زدایی در کشوری دانسته‌اند که میزبان مهم ترین اماکن مقدس اسلامی است و پادشاهش خود را خادم حرمین شریفین می‌نامد.

ماهیت این جشن و بسیاری از جشن‌های دیگر موجب خشم و تعجب محافل دینی و مخالفان و منتقدان در عربستان سعودی شده است. مراسم‌هایی که با پایکوبی و به صورت مختلط و پوشش‌های نامتعارف و همچنین مصرف مشروبات الکلی و برگزاری مسابقات قمار همراه است.

اکنون جشن موسم الریاض با انواع و اقسام اقدامات غیر اسلامی و حرام همراه شده است. اما مقامات سعودی آن را با تبلیغ فراوان برگزار می‌کنند.

ولیعهد جوان سعودی از زمان روی کار آمدنش برای ایجاد تغییرات ریشه‌ای و اسلام زدایی از عربستان و کشاندن این کشور به سمت فساد تلاش زیادی کرده و در این سال‌ها فروش مشروبات الکلی، برگزاری جشن‌های مختلط، دعوت از خوانندگان آمریکایی و از سوی دیگر بازداشت صدها عالم دینی و خطبای مساجد مصادیق بارز این موضوع است.

آل سعود سرمایه‌های عظیم مالی را در بخش سرگرمی هزینه می‌کند تا جوانان سعودی را با سیاست‌های بی‌پروای خود منحرف کند و فساد و انحطاط را در عربستان گسترش دهد، علاوه بر این ولیعهد سعودی قصد دارد نقض حقوق و آزادی‌های بشر را در عربستان از خلال تغییرات گسترده اجتماعی که اخیراً ایجاد کرده است، بهبود ببخشد.

جشنواره موسم ریاض که با هدف افزایش گردشگری در عربستان برگزار می‌شود تا ماه مارس سال 2022 ادامه خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط