رسانه تخصصی روابط بین الملل

حملات سایبری علیه اسرائیل؛ از نفوذ به دوربین‌های شهری تا حمله به وزارت جنگ

Diplomacyplus.ir/?p=3039
با وجود دست داشتن رژیم صهیونیستی در تولید بدافزارها و مهارت در حملات سایبری، اکنون حملات سایبری علیه نهادهای امنیتی و زیرساختی این رژیم به تهدیدی برای موجودیت آن تبدیل شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، با وجود دست داشتن گسترده رژیم صهیونیستی در تولید بدافزارهای امنیتی و علیرغم ادعاهای این رژیم در زمینه اقدامات سایبری در سراسر جهان، شبکه‌های و زیرساختهای الکترونیکی این رژیم دارای حفرهها و باگ‌های امنیتی فراوان است که منجر به نفوذ سایبری و هکری متعدد علیه نهاهای خصوصی و دولتی رژیم صهیونیستی شده و معضلی جدی برای این رژیم پدید آورده است.

ضعف تل آویو در مقابله با حملات سایبری تازه نیست و همین مساله این رژیم را از سالها پیش با مشکلات و مسائل امنیتی زیادی مواجه کرده است؛ تا جاییکه دانشگاه تل آویو در سال 2015 کنفرانسی را با حضور مقامات ارشد امنیتی این رژیم برای یافتن راهکارهایی برای بستن این سوراخها و راهکارهای مقابله با آن برگزار کرد. به دلیل اهمیت موضوع، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی در این همایش شخصا حاضر شد و در سخنرانی خود در این باره تاکید کرد، هر چه بیشتر به رایانه‌ها متکی می‌شویم، آسیب‌پذیرتر می‌شویم؛ بنابراین چاره‌ای جز مقابله با این حملات به صورت منظم‌تر و سیستماتیک‌تر نداریم.

بعد از برگزاری این همایش سایبری، رژیم صهیونیستی نهادها و سازمان‌های دیگری مانند «گروه ویژه سایبرنتیک» را با کمک متحصصان این رژیم تاسیس کرد. هرچند که این تدابیر تا کنون هیچ نتیجه‌ای نداشته و اسرائیل و زیرساختهایش روز به روز بیشتر هدف حملات هکری و سایبری قرار دارد.

عصای موسی؛ نفوذ به دوربین‌های مداربسته شهری

گروه هکری «عصای موسی» طی یک سال گذشته بیشترین ضربه سایبری را به شبکه‌ها و زیرساختهای امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی وارد کرده است. این گروه رسما اعلام کرده که «هدفش مبارزه و مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و افشای جنایت‌های صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی و  ایجاد حداکثر اختلال در عملیات و آسیب رساندن به اهداف در اراضی اشغالی از طریق افشای اسرار شرکتها و سایر اطلاعات حساس است.

عصای موسی در بهمن ماه گذشته اعلام کرد به شبکه دوربین‌های مدار بسته امنیتی در خیابان‌های اسرائیل دسترسی پیدا کرده و تصاویر آنها را در اختیار دارد. در حالیکه رسانه‌های رژیم صهیونیستی احتمالا به دستور نهادهای امنیتی سکوت اختیار کرده بودند،گروه عصای موسی در کانال تلگرامی خود تصاویری از دوربین‌های امنیتی فعال در داخل خیابانها و میادین شهری اسرائیل منتشر کرد و خطاب به صهیونیستها هشدار داد؛  «پیش از این هم گفته بودیم که ما به شما در جایی ضربه می‌زنیم که اصلا تصورش را نمی‌کنید.»

نفوذ به عمق وزارت جنگ اسرائیل

زمستان گذشته همزمان با «روز جهانی صیانت از داده‌ها..»، عصای موسی از یک غافلگیری برای وزارت جنگ رژیم صهیونیستی خبر داد. این گروه با نفوذ به سیستم‌های فوق امنیتی وزارت جنگ این رژیم، اطلاعات صدها نظامی ریز و درشت ارتش از جمله اسامی، ایمیل، آدرس و شماره‌تلفن‌ها و فایلی شامل اطلاعات بنیادی گردان رزمی این رژیم موسوم به «گردان الفون» را هک کرد. علاوه بر این، فایل‌های هک شده شامل مشخصاتی از نامزدهای پیوستن به دستگاه‌های امنیتی، اطلاعات شخصی حساس مانند وضعیت روانی، اجتماعی و اقتصادی نظامیان ارتش این رژیم بود. این گروه همچنین با انتشار عکسی از «بنی گانتز» وزیر جنگ این رژیم روی رایانه‌های این وزارت ضمن تهدید وی، مجموعه ارتش و نهادهای امنیتی این رژیم را تحقیر کرد.

این گروه در همان روز همچنین از هک دوربین‌های مداربسته فوق امنیتی اطراف شرکت «رافائل» خبر داد. عصای موسی با بیان اینکه این «تنها یک شروع است»، به دو زبان عبری‌ و انگلیسی نوشت که در آینده، تصاویری از دفتر و محل سکونت مقامات را منتشر خواهد کرد. رافائل یک شرکت صهیونیستی فعال در زمینه ساخت پدافند هوایی و تسلیحات نظامی برای ارتش تل‌آویو است.

منابع عبری همچنین در اسفند ماه گذشته از هک شدن اطلاعات «دیوید بارنیع» رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) خبر دادند. براساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، گروه هکری موسوم به «دستان باز»، در یک کانال تلگرامی‌ ویدئویی را منتشر کرد که در آن، اسنادی محرمانه، اطلاعات شخصی و گزارش‌های مالی از رئیس موساد فاش شده بود. طبق اعلام این گروه ناشناس، داده‌های هک شده در نتیجه یک عملیات هشت‌ساله از چند هدف در داخل خاک فلسطین اشغالی از جمله مقامات ارشد سرویس‌های امنیتی و نظامی حساس تل‌آویو به دست آمده است.

حمله هکری به شرکت صهیونیستی «e-post» در زمینه خدمات پست و نفوذ به سیستمهای رایانه‌ای شرکت لجستیکی «گلد باند» که مسؤولیت اداره کارخانه کشتی‌سازی رژیم صهیونیستی را بر عهده دارد، از دیگر موارد مهم نفوذ سایبری به رژیم صهیونیستی بود که مجموعه این اقدامات در نهایت به برکناری «ایگال اونا» رئیس اداره پدافند سایبری این رژیم منجر شد.

هک رسانه‌های اسرائیلی با نشانی از انگشتر عقیق

سیزدهم دی ماه گذشته برخی رسانه‌های اسرائیلی از حمله سایبری به سایتها و حسابهای خود در شبکه‌های اجتماعی خبر دادند.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست از هک شدن وبسایت خود خبر داد و همزمان، روزنامه معاریو نیز هک شدن حساب کاربری این رسانه در توئیتر را اعلام کرد.

«شبکه العربی قطر» تصاویری اختصاصی از هک شدن دوربین‌های امنیتی ساختمان روزنامه جروزالم پست رژیم صهیونیستی منتشر کرد که تصاویری از تحریریه این روزنامه را نشان می‌داد. بنا به گزارش شبکه العربی، این کار توسط گروهی از هکرها به نام «قاصم»انجام گرفته بود.

هکرها تصویری گرافیکی از حمله موشکی به سایت اتمی دیمونا منتشر کردند که در آن  از یک انگشتر عقیق در یک مشت گره شده، یک موشک به سوی محلی که نمادی از کوره هسته‌ای اسرائیل در دیمونا است، شلیک شده است.

 این اتفاق همزمان با دومین سالگرد شهادت سرباز ولایت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی صورت گرفت و منبع شلیک موشک در تصویر گرافیکی نیز متعلق به انگشتر عقیق حاج قاسم سلیمانی بود.

هکرهای عراقی جدیدترین تهدید سایبری رژیم صهیونیستی

علاوه بر گروههایی نظیر عصای موسی، دستان باز، بلک شادو… که سال گذشته حملات گسترده‌ای را بر علیه زیرساختهای رژیم صهیونیستی ترتیب دادند، اخیرا گروههای هکری عراقی نیز به شبکه‌های داخلی این رژیم نفوذ کردند.

اواخر فروردین ماه شبکه تلویزیونی کانال 9 اسرائیل اعتراف کرد که هدف حمله سایبری قرار گرفته و فعالیت این شبکه به مدت چندین ساعت مختل و از دسترس خارج شد. ساعاتی بعد پایگاه خبری صابرین نیوز خبر داد که گروهی با نام «الطاهره» پایگاه‌های و سرورهای رژیم صهیونیستی را هدف حملات سایبری قرار داده است. هکرهای عراقی یک روز بعد نیز حملاتی را علیه رژیم صهیونیستی انجام دادند.

کانال تلگرامی صابرین نیوز در این خصوص گزارش داد که برای دومین روز متوالی، وبگاه‌ها و سرورهای حکومتی رژیم صهیونیستی از مبدأ عراق هدف حمله سایبری قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش، هکرها وب‌سایت و سرورهای فرودگاه بن‌گوریون در تل‌آویو را مورد حمله قرار داده‌اند. همزمان با این گزارش، وبگاه «نیوپرس» به نقل از منابع عبری خبر داد که حمله سایبری هکرهای عراقی وبگاه بانک «اسرائیل» و وب‌سایت فرودگاه بن گوریون را از دسترس خارج کرده است.

اواخر اردیبهشت نیز منابع صهیونیستی از یک حمله سایبری بزرگ به سایت‌های و سرورهای این رژیم خبر دادند.

در پی این حمله که اسرائیلی‌ها منشا آن را از عراق اعلام کردند، شرکت «ایگد» بزرگترین شرکت حمل و نقل در فلسطین اشغالی از کار افتاد و امکان ثبت محموله‌های جدید به حالت تعلیق درآمده بود. صهیونیستها همچنین اعلام کردند، سامانه ایستگاه اصلی حمل و نقل عمومی و همچنین خدمات راه‌آهن در اراضی اشغالی متوقف شد.

وحشت پنهان به جان صهیونیست‌ها 

به دنبال نفوذ گسترده سایبری به نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی رسانه‌های این رژیم از نگرانی فزاینده مقامات تل آویو در این زمینه پرده برداشتند.

روزنامه هاآرتص با اشاره به موارد متعدد حملات هکری، «تهدید سایبری» را یکی از بزرگترین تهدیدات موجودیتی این رژیم خواند و نوشت، صهیونیست‌ها به میزان لازم به این تهدید توجه نمی‌کنند و عل‌رغم اینکه به قدرت سایبری خود می‌بالند، اما همان لحظه نیز با ضد حملات بسیار شدیدی مواجه هستند.

روزنامه «رأی الیوم» نیز با انتشار یادداشتی در این خصوص نوشت که حملات سایبری، «خطرناک‌ترین دشمن پنهانی» است که رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته و با فشار دادن یک دکمه، حرکت آن را فلج می‌کند.. جنگ اطلاعاتی نبردی است که اشغالگر را تخلیه اطلاعاتی و مالی می‌کند و قواعد و معادلات درگیری را توسعه می‌دهد.

با وجود این‌که دولت اشغالگر  مجهز به مدرن‌ترین و گران‌ترین برنامه‌ها و دستگاه‌ها برای محافظت از نفوذ الکترونیک برای مقابله با حملات سایبری است، اما به نظر می‌رسد این فنآوری مدرن کمک چندانی به اسرائیلیها نکرده است و تهدیدات سایبری اکنون به تهدیدی برای کل موجودیت این رژیم بدل شده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط