رسانه تخصصی روابط بین الملل

جنگ گاز بین روسیه و اروپا بر سر بحران اوکراین بالا گرفت

Diplomacyplus.ir/?p=2370
با بالا گرفتن تنش ها بین روسیه و اتحادیه اروپا بر سر بحران اوکراین، شرکت گازپروم اعلام کرده که صادرات گاز به کشورهای لهستان و بلغارستان متوقف شده است.

به دنبال کشمکش های فراوان پیرامون مساله واردات انرژی روسیه در میان کشورهای اروپایی و تصمیم آنها مبنی بر تلاش فزاینده برای کاهش وابستگی به مسکو در این زمینه، شرکت گازپروم با قطع صادرات به کشورهای بلغارستان و لهستان در این خصوص پیش دستی کرده است.

گازپروم، تامین کننده بزرگ گاز در روسیه اعلام کرد که تحویل گاز به بلغارستان و لهستان را به دلیل عدم پرداخت هزینه ها به روبل از سوی این کشورها به طور کامل متوقف کرده است. بر اساس بیانیه این شرکت، تا زمانی که صوفیه و ورشو شرایط جدید را رعایت نکنند، عرضه گاز از سر گرفته نخواهد شد.

اورسولا فون درلاین رییس کمیسیون اروپا در واکنش به بیانیه گازپروم برای قطع صادرات گاز به لهستان و بلغارستان، آن را تلاش دیگری از جانب روسیه جهت باج گیری از اروپا توصیف کرد.

وی امروز چهارشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت: ما آماده این سناریو بودیم و در حال تنظیم واکنش هماهنگ اتحادیه اروپا هستیم.

به گفته رییس کمیسیون اروپا، اروپایی ها می توانند مطمئن باشند که “ما متحد هستیم و در کنار کشورهای عضو (اتحادیه اروپا) تحت تاثیر این تصمیم ایستاده ایم.”

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه از کشورهایی که او آنها را «غیر دوست» می‌خواند، خواسته با افتتاح حساب‌هایی در “گازپروم بانک” هزینه واردات گاز روسیه از یورو یا دلار به روبل تبدیل ‌شود.

لهستان بارها گفته که هزینه گاز روسیه را به روبل پرداخت نخواهد کرد و قصد دارد قرارداد گاز خود را با گازپروم پس از پایان سال جاری میلادی تمدید نکند.

گازپروم روز چهارشنبه اعلان داشت: پرداختی‌های گاز عرضه‌شده از اول آوریل (۱۲ فروردین) باید با استفاده از جزئیات جدید به روبل انجام می شد، مساله ای که طرف‌های مقابل به موقع در جریان آن قرار گرفتند.

لهستان و بلغارستان پیشتر خبر داده بودند که روسیه روز چهارشنبه عرضه گاز به دو عضو ناتو و اتحادیه اروپا را در بحبوحه تعمیق شکاف بین اروپا و روسیه بر سر تهاجم این کشور به اوکراین متوقف خواهد کرد.

لهستان به عنوان مخالف سرسخت کرملین، از جمله کشورهای اروپایی است که به دنبال اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه روسیه می گردد.

شبکه اپراتورهای انتقال گاز اتحادیه اروپا اعلام کرد که انتقال گاز به لهستان برای مدت کوتاهی قطع شد، اما بعدا دوباره از سر گرفته شد. با اینحال شرکت نفت، گاز و معدن لهستان تاکید کرد که شرکت روسی فراورده های گازی خود را قطع کرد.

قرارداد تامین گاز لهستان با غول انرژی گازپروم ۱۰.۲ میلیارد متر مکعب در سال است و حدود ۵۰ درصد مصرف ملی را پوشش می دهد. شرکت دولتی نفت، گاز و معدن لهستان پیشتر گفته بود که عرضه گازپروم از طریق اوکراین و بلاروس در ساعت ۸ صبح (به وقت محلی) روز چهارشنبه قطع خواهد شد، اما ورشو تصریح کرده که نیازی به بهره برداری از ذخایر گازی ندارد و به میزان ۷۶ درصد گاز اندوخته دارد.

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین دیروز سه شنبه مدعی شد: هدف نهایی رهبری روسیه فقط تصرف سرزمین اوکراین نیست، بلکه تجزیه کل مرکز و شرق اروپا و وارد کردن ضربه جهانی به دموکراسی است.

آندری یرماک رئیس دفتر زلنسکی بیان کرد که روسیه “باج گیری گازی از اروپا” را آغاز می کند. وی افزود: روسیه در تلاش برای از هم پاشیدن وحدت متحدانمان است.

بلغارستان هم که تقریبا به صورت کامل به واردات گاز روسیه وابسته است، گفت که تمام تعهدات قراردادی خود با گازپروم را برآورده کرده و شیوه جدید پرداختی نقض توافق است.

الکساندر نیکولوف وزیر انرژی بلغارستان با اعلام اینکه صوفیه منتظر موضع اتحادیه اروپا درباره قطع صادرات گاز روسیه است، افزود که روش پرداختی مورد درخواست روسیه با روبل تهدیدی برای کشورش است.

این کشور مذاکرات اولیه را برای واردات گاز طبیعی مایع از طریق کشورهای همسایه ترکیه و یونان انجام داده است./ایرنا

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط