رسانه تخصصی روابط بین الملل

جنگ سوم با اسرائیل در راه است؟

Diplomacyplus.ir/?p=3176
بعد از تهدیدات اخیر سید حسن نصرالله و هشدارهای وی به صهیونیست‌ها درباره هرگونه اقدام متجاوزانه در مرز دریایی لبنان، سناریوهایی درباره تقابل حزب‌الله و رژیم صهیونیستی در پرونده مناقشه مرزی مطرح می‌شود.

 سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنرانی پنجشنبه‌شب خود از بسیج سیاسی و غیرسیاسی جهت مقابله با تجاوزات رژیم صهیونیستی در مرزهای دریایی خبر داد و ضمن تهدید علیه دشمن صهیونیستی در زمینه هرگونه اقدام متجاوزانه در منطقه مورد مناقشه با لبنان، به شرکت‌های خارجی که با این رژیم جهت حفاری در منطقه مذکور همکاری می‌کنند، هشدار داد.

حزب‌الله هراسی از جنگ با صهیونیست‌ها ندارد

سید حسن نصرالله که یک سخنرانی اختصاصی درباره پرونده مناقشه مرزی لبنان و رژیم صهیونیستی انجام داد سخنان خود را خیلی طولانی نکرده به‌شکل خلاصه به شرکت یونانی «انرژین» هشدار داد که از اکتشاف و حفاری در منطقه مورد مناقشه عقب‌نشینی کند. او همچنین از همه طرف‌های لبنانی و به‌ویژه دولت این کشور خواست مسئولیت خود را به‌طور کامل به‌عهده بگیرند و ضمن کنار گذاشتن همه اختلافات روی چارچوب واحدی که تضمین‌کننده حقوق دریایی لبنان باشد به توافق برسند.

لبنان , حزب‌ الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

یکی از نکات قابل توجه در رویکرد سید حسن نصرالله و نیز حزب‌الله در پرونده مناقشه مرزی این بود که یک اقدام عملی برای مقابله با تحرکات متجاوزانه صهیونیست‌ها در مرزهای دریایی انجام دادند و با انتصاب «نواف الموسوی» جهت مدیریت پرونده مرزها و انرژی ثابت کردند که مقاومت در این پرونده ساکت نخواهد بود، همچنین در شرایطی که مسئولان لبنانی هیچ گونه اقدام جدی برای محافظت از حاکمیت و حقوق دریایی این کشور انجام نمی‌دهند، هر حرکت اشتباهی از جانب اسرائیل با پاسخ مقاومت مواجه خواهد شد و پیامدهای نامعلومی برای دشمن صهیونیستی دارد.

دبیرکل حزب الله در این سخنرانی کوتاه خود همچنین تأکید کرد که مقاومت قدرت این را دارد که مانع اکتشاف و حفاری رژیم صهیونیستی در میدان کاریش شود و هر حماقتی که اسرائیل مرتکب گردد، پیامدهای آن نه‌تنها در سطح استراتژیک بلکه در سطح موجودیتی گریبان این رژیم را خواهد گرفت.

اما هشدارآمیزترین عبارتی که سید حسن نصرالله درباره هرگونه ماجراجویی رژیم صهیونیستی در پرونده ترسیم مرزهای دریایی اعلام کرد، این بود که مقاومت نمی‌تواند در برابر غارت ثروت‌های لبنان ساکت بماند و هرگز بیکار نخواهد نشست و همه گزینه‌ها برای حزب‌الله باز و روی میز است. او در پایان تأکید کرد که حزب‌الله به‌دنبال جنگ نیست اما هراسی هم از آن ندارد.

نیروی دریایی اسرائیل آمادگی لازم برای تقابل با حزب‌الله را ندارد

از طرف دیگر رسانه‌های صهیونیستی که مانند همیشه سخنان سید حسن نصرالله را به‌دقت زیر نظر داشتند اعلام کردند که ارتش اسرائیل برای مواجهه با واکنش حزب‌الله به فعالیت‌های تل‌آویو در میدان کاریش آماده می‌شود. وب‌سایت صهیونیستی والا در این زمینه گزارش داد که ارتش اسرائیل بعد از فعال‌سازی اقدامات خود برای اکتشاف در میدان کاریش برای سناریوهای امنیتی مختلفی آماده می‌شود و این مسئله را در سطح نظامی و دیپلماتیک مورد بررسی قرار داده است.

در عین حال یکی از افسران ارشد ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد: آمادگی امنیتی اسرائیل در اطراف میدان کاریش کافی نیست. ما برای مقابله با اقدامات تحریک‌آمیز آماده هستیم، البته انتظار سناریوهای دیگری نیز داریم، به‌عنوان مثال ممکن است حزب‌الله اقداماتی برای ایجاد رعب و وحشت انجام دهد، مانند شلیک سلاح‌های سبک به هوا و عبور از نزدیکی شناورها و قایق‌های نیروی دریایی اسرائیل برای تهدید یا خرابکاری. ارتش اسرائیل نیرویی تشکیل داده است که مأموریت آن تمرکز بر جمع‌آوری اطلاعات درباره تهدیدات علیه سکوی گازی در منطقه میدان کاریش است.

لبنان , حزب‌ الله لبنان , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

در این بین روزنامه صهیونیستی گلوبس نیز به‌نقل از یک افسر صهیونیست اعلام کرد که انتقادهایی در داخل ارتش اسرائیل درباره آمادگی نیروی دریایی جهت مقابله با حوادث احتمالی وجود دارد، همچنین ارتش بدون اینکه جزئیات طرح حفاظت از سکوی گازی در میدان کاریش را در نظر بگیرد، نیروهای کافی در اطراف این سکو مستقر نکرده است.

این افسر صهیونیست تأکید کرد که ارتش اسرائیل باید برای یک سناریوی خطرناک با احتمال حمله پهپادها یا موشک‌های حزب‌الله آماده شود. فاصله سکوی گازی در میدان کاریش با سواحل اسرائیل (فلسطین اشغالی) این کار را با مشکلات بزرگی مواجه می‌کند و نیروی دریای اسرائیل باید مراقب شناورهای خود باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط