رسانه تخصصی روابط بین الملل

جزئیات استقرار نیروهای مرزبانی عراق در مرز ایران و ترکیه

Diplomacyplus.ir/?p=6291
یک مقام عراقی جزئیات تازه‌ای از چگونگی استقرار نیروهای مرزبانی عراق در مرز ایران و ترکیه بیان کرد و گفت که دو تیپ به این مرزها اعزام شده‌اند.

پس از نشست سوم آذرماه شورای امنیت ملی عراق و تصمیم به اعزام نیروهای مرزبانی به نقاط مرزی ایران و ترکیه، یک مقام عالی‌رتبه نظامی عراقی جزئیات جدیدی از استقرار این نیروها بیان کرد.

او به وبگاه عراقی «العالم الجدید» گفت که این اقدام باید مدت‌ها پیش از این صورت می‌گرفت و اکنون نیز پس از سه دهه با فشار به سران منطقه کردستان عملی شده است.

به گفته وی هدف از حضور نیروهای مرزبانی ممانعت از نفوذ گروهک‌ها به خاک ایران و ترکیه از داخل کردستان و همچنین محدودسازی حضور زمینی دو کشور در خاک عراق است.

او البته تأ‌کید کرد که مسأله اخیر تنها با حضور نیروهای مرزبانی حل نمی‌شود، بلکه باید از راه سیاسی و طی چندین مرحله با همکاری بغداد و اربیل نیز اقدام شود.

این منبع عراقی افزود: «دو تیپ از نیروهای مرزبانی با تمامی تجهیزات به مرزهای ایران و ترکیه اعزام شده‌‌اند و این نیروها به شکل واقعی و عملی همراه با نیروهای پیشمرگه کنترل مناطق مرزی را در دست خواهند گرفت؛ اما طبق توافق محمد شیاع السودانی و نیچروان بارزانی در سفر اخیر او به بغداد تسلط اصلی در دست نیروهای دولت مرکزی خواهد بود.»

با این حال به گفته او نیروهای مرزبانی کاری با مدیریت گذرگاه ها نخواهند داشت و صرفا کارویژه نظامی دارند و مدیریت این گذرگاه ها همچنان دست عوامل اربیل قرار خواهد داشت.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط