رسانه تخصصی روابط بین الملل

توافق روسیه و ژاپن بر سر جزایر «کوریل» فسخ شد

Diplomacyplus.ir/?p=4571
دولت روسیه اعلام کرد در واکنش به تحریم‌های ژاپن علیه مسکو و حمایت این کشور از اوکراین، توافق پیشین دو کشور بر سر جزایر مورد مناقشه کوریل را فسخ کرده است.

به گزارش شینهوا، دولت روسیه اعلام کرد در پاسخ به حمایت ژاپن از اوکراین و تحریم‌های توکیو علیه مسکو، به توافق پیشین با ژاپن بر سر جزایر مورد مناقشه پایان داده است.

بنا بر توافقی که سال ۱۹۹۹ بین دو کشور منعقد شده بود، ساکنان پیشین جزایر «کوریل» و اعضای خانواده آنها می‌توانستند بدون دریافت روادید به این جزایر مسافرت کنند. دولت روسیه اکنون این توافق را فسخ کرده است.

پس از جنگ جهانی دوم، کنترل مجمع الجزایر کوریل به اتحاد جماهیر شوروی سابق واگذار شد، اما دولت ژاپن در سال‌های اخیر ادعای مالکیت این جزایر را دارد و می‌گوید «روسیه به صورت غیرقانونی این جزایر را اشغال کرده است». ژاپن مدعی است که تکلیف این جزایر باید با یک توافق جهانی مشخص شود و معلوم شود که متعلق به کدام کشور است. هم اکنون دو کشور، مذاکراتی را برای همکاری‌های اقتصادی مشترک در منطقه انجام داده‌اند.

«یوشیماسا هایاشی» وزیر امور خارجه ژاپن، در واکنشی اعتراضی، این تصمیم دولت روسیه را «کاملا بی اساس و غیرقابل قبول» خواند. وی دراین‌باره مدعی شد که اعمال تحریم‌های ژاپن علیه روسیه با وضعیت اوکراین مرتبط است و مسکو هنگام تصمیم گیری در مورد همکاری‌ های دوجانبه، ظاهراً در تلاش است مسئولیت را به ژاپن منتقل کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط