رسانه تخصصی روابط بین الملل

توافق اتحادیه اروپا برای تحریم واردات نفت از روسیه

Diplomacyplus.ir/?p=2982
رهبران اتحادیه اروپا در نشست دوشنبه خود درباره بسته جدید تحریم‌ها علیه مسکو به خاطر جنگ اوکراین، بر سر ممنوعیت فوری بیش از دو سوم واردات نفتی از روسیه توافق کردند.

به گزارش روسیا الیوم، شارل میشل، رئیس شورای اروپا اعلام کرد که رهبران کشورهای اروپایی در اولین جلسه اجلاس بروکسل به توافقی دست یافتند که بر اساس آن واردات نفت از روسیه تحریم نسبی می‌شود.

وی در توییتر نوشت: “توافق برای ممنوعیت واردات نفت روسیه به اتحادیه اروپا حاصل شد و این تصمیم بلافاصله بر دو سوم واردات نفت از روسیه تاثیر می گذارد.”

میشل تاکید کرد که بسته ششم تحریم‌ها شامل اقدامات دیگری نیز از جمله جداسازی «اسبربانک» روسیه از سامانه «سوئیفت»، ممنوعیت پخش ۳ شبکه تلویزیونی روسی در کشورهای اتحادیه اروپا و اعمال تحریم‌ علیه روس‌ها می‌شود.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا هم گفت: تا پایان سال، اتحادیه اروپا واردات نفت روسیه را ۹۰ درصد کاهش خواهد داد.

وی گفت: اکنون شورای اتحادیه اروپا می‌تواند ممنوعیت حدود ۹۰ درصد کل واردات نفت از روسیه تا پایان سال جاری را نهایی کند.

رییس کمیسیون اروپا این اقدام را «گامی مهم» خواند و افزود درباره ۱۰ درصد باقی‌مانده واردات نفت از روسیه نیز به زودی به موضوع بازمی‌گردیم.

بر اساس برآوردهای اندیشکده  اقتصادی “بروگل” مستقر در بروکسل کشورهای اتحادیه اروپا پیش از این روزانه حدود ۴۵۰ میلیون یورو برای نفت روسیه می‌پرداختند.

طی دو ماه گذشته اتحادیه اروپا پنج بسته تحریمی علیه روسیه تصویب کرده است اما اعضای این اتحادیه، به ویژه مجارستان، در هفته‌های اخیر بر سر ممنوعیت واردات نفت از روسیه دچار چالش شده بودند اما این توافق به معنای پایان بن‌بست ایجادشده در این اتحادیه بر سر سخت‌ترین تحریم‌ها علیه مسکو از آغاز عملیات نظامی این کشور است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین، روز دوشنبه پیش از نشست رهبران اتحادیه اروپا از «بی‌تصمیمی» این اتحادیه انتقاد کرده بود.

وی در یک نطق ویدیویی رهبران اتحادیه اروپا را متهم به “نرمش بیش از حد در برابر مسکو” کرده بود.

معافیت مجارستان و بلژیک

از سوی دیگر و بنا به گزارش‌ها، مجارستان که به شدت به نفت خام روسیه وابسته است از این تصمیم معاف شده است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان در این باره گفت که کشورش به تحریم جزئی اتحادیه اروپا بر واردات نفت از روسیه پایبند نیست.

اوربان به نقل از خبرگزاری روسی «تاس» گفت: توافق حاصل شده است، اما مجارستان از آن معاف شده است.

الکساندر دی کرو، نخست وزیر بلژیک نیز گفت، مجارستان و جمهوری چک معافیت موقتی برای خرید نفت و سوخت دیزل روسیه در چارچوب بسته ششم تحریم های اتحادیه اروپا دریافت خواهند کرد.

دی کرو در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از اولین روز نشست ویژه شورای اروپا گفت: استثناهای ویژه برای مجارستان و جمهوری چک اعمال می شود. این مقام گفت، مقررات ویژه ای برای پیوستن کشورهای اتحادیه اروپا به ممنوعیت مشترک بر خلاف میل آنها برای خرید نفت روسیه که به غیر از خط لوله عرضه می شود، در نظر گرفته شده است.

او اضافه کرد که جمهوری چک می تواند به طور موقت به خرید سوخت دیزل روسیه ادامه دهد، در حالی که مجارستان برای مدرن سازی ظرفیت های پالایش نفت خود تاخیر خواهد داشت.

کمک به اوکراین

رئیس شورای اروپا در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد که رهبران کشورهای اتحادیه اروپا آماده ارائه ۹ میلیارد یورو برای کمک به اوکراین هستند.

وی در توییتر نوشت که “شورای اروپا به کمک اوکراین ادامه خواهد داد و آماده است ۹ میلیارد یورو به اوکراین ارائه کند.”

رئیس کمیسیون اروپا نیز به نوبه خود اعلام کرد که اتحادیه اروپا آماده تامین مالی بازسازی اوکراین است، مشروط بر اینکه اصلاحات همراه با آن باشد.

فون در لاین گفت: اتحادیه اروپا به همراه ایالات متحده قصد دارند برنامه‌ای برای جذب سرمایه گذاری جهت بازسازی اوکراین طراحی کنند، اما این سرمایه گذاری‌ها باید با اصلاحات همراه باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط