رسانه تخصصی روابط بین الملل

تنش تل آویو-مسکو/ فعال شدن اس 300 روسیه

Diplomacyplus.ir/?p=3887
وزیرجنگ رژیم صهیونیستی به عملکرد سامانه اس 300 روسیه در سوریه همزمان با تجاوز جنگنده های صهیونیستی خبر  داد.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، بنی گانتز وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اذعان کرد که جنگنده‌های اسرائیلی در یکی از حملات این رژیم به سوریه در ماه می گذشته، هدف آتش سامانه پدافندی روسیه قرار گرفتند.

گانتز در حالی به این مسئله اذعان کرده که موضع رژیم صهیونیستی در قبال حمله روسیه به اوکراین و توقف فعالیت آژانس مهاجرت یهود در روسیه، طی ماه‌های اخیر به تنش در روابط تل آویو و مسکو منجر شده است.

در همین راستا، شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که سامانه موشکی پدافند هوایی اس -۳۰۰ روسیه در جریان یکی از حملات رژیم صهیونیستی به خاک سوریه، به سمت جنگنده‌های این رژیم آتش گشوده است اما هیچیک از این جنگنده‌ها هدف قرار نگرفتند.

گانتز در این باره گفت که این حادثه زمانی اتفاق افتاده که جنگنده‌های اسرائیلی تقریباً آسمان سوریه را ترک کرده بودند.

سفارت روسیه در فلسطین اشغالی پاسخی به درخواست خبرگزاری رویترز برای ارائه توضیحات در این زمینه نداده است.

گانتز مدعی شده که این یک حادثه استثنایی بوده و اکنون هماهنگی بین روسیه و رژیم صهیونیستی در سوریه همانند گذشته برقرار است.

از سوی دیگر، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر شکست خورده و سابق رژیم صهیونیستی، رقبای سیاسی خود را به تضعیف امنیت ملی تل آویو متهم کرد.

نتانیاهو در سخنان خود، «یائیر لاپید»، نخست‌وزیر موقت فعلی و «بنی گانتز»، شریک سیاسی سابقش را به تضعیف امنیت ملی با لفاظی‌های خصمانه درباره روسیه متهم کرد.

نتانیاهو روز سه‌شنبه در یک سخنرانی زنده گفت که میراث او که هماهنگی نظامی نزدیک با روسیه بود، در حال نابودی است. نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی در این ارتباط گفت: «نگران این هستم که همه چیزهایی که در سال های گذشته به دست آورده ایم، جلوی چشمانمان نابود شود. همه چیز  در حال خراب شدن است.»

نخست وزیر سابق تل آویو همچنین هشدار داد: « رفتار گانتز و لاپید امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازد. اگر بحران فوراً پایان نگیرد، آسیب به امنیت ما بسیار زیاد خواهد بود.»

تنش ها میان رژیم صهیونیستی و روسیه پس از تصمیم مسکو برای ممنوع کردن فعالیت آژانس یهود بالا گرفته است. یک روزنامه صهیونیستی اوایل جولای خبر داده بود که دولت روسیه در یادداشتی به آژانس یهود از آن خواسته بود تمام فعالیت‌های خود را در خاک روسیه متوقف کند. به نوشته این روزنامه صهیونیستی تصمیم روسیه ظرفیت و توانمندی یهودیان برای مهاجرت را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آژانس بین المللی یهود عامل و مجری اصلی انتقال مهاجران به خاک فلسطین اشغالی محسوب می‌شود. شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی در این رابطه به نقل از رسانه‌های عبری زبان خبر داد، گرچه در حال حاضر بسیار زود هنگام است که در رابطه با برهم خوردن روابط بین اسرائیل و روسیه سخن بگوییم، اما برداشت کلی در اسرائیل آن است که این روند به سوی تنش با مسکو پیش می‌رود.

«موریا والبرگ»، خبرنگار شبکه 13 تلویزیون اسرائیلی با متهم کردن یائیر لاپید به بحران آفرینی با مسکو گفت: یائیر لاپید نخست وزیر که میل عجیبی به تقابل با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دارد و شرایط بهتر را در حضور در کنار کشورهای غربی و ایالات متحده می‌یابد، به این شرایط دامن زده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط