رسانه تخصصی روابط بین الملل

تغییر فاز بزرگ چین!

Diplomacyplus.ir/?p=7546
 با تغییر اولویت‌های “شی جین پینگ” رهبر چین در بحبوحه افزایش رقابت‌های فناوری با ایالات متحده تعدادی از مدیران برجسته اینترنتی چین از نشست‌های سیاسی ارشد این کشور در پکن کنار گذاشته شدند و جای خود را به متخصصان هوش مصنوعی و نیمه هادی‌ها دادند.

به گزارش فرارو به نقل از وال استریت ژورنال، “پونی ما”، “رابین لی” و “ویلیام دینگ” مدیران ارشد شرکت‌های اینترنتی چینی تنسنت، بایدو، Holdings Ltd و Net Ease Inc به ترتیب در زمره غائبان فهرست نمایندگان سال جاری کنگره ملی خلق نهاد قانونگذاری چین و کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین یک نهاد مشورتی سیاسی بودند. هم چنین، “یانگ یوانکینگ” مدیر عامل اجرایی شرکت لنوو نیز یکی از غائبان اصلی نشست‌ها بوده است.

این جلسات عمدتا امور تشریفاتی هستند که برای ایجاد وحدت و هماهنگی در سراسر پرجمعیت‌ترین کشور جهان طراحی شده اند. از سال ۲۰۱۸ میلادی هر ساله غول‌های اینترنتی پیشنهاد‌هایی در عرصه سیاستگذاری ارائه می‌کردند و تلاش داشتند تا منافع تجاری خود را با اولویت‌های سیاستگذاری حزب کمونیست چین هماهنگ کنند.

امسال جای خالی آنان بازتاب دهنده واقعیت سیاسی آَشکار و فزاینده‌ای است و آن این که صنعت خدمات آنلاین که در چین به عنوان اقتصاد پلتفرم شناخته می‌شود دیگر در مرکز برنامه توسعه پکن قرار ندارد. “شیائومنگ لو” مدیر شرکت مشاوره گروه اوراسیا که بر فناوری‌های نوظهور و ژئوپولیتیک تمرکز دارد می‌گوید: “دینگ، لی و ما نماد‌های دوران قدیمی‌تر هستند. با انتصاب یک طبقه تازه از مدیران برای جلسات پکن مدل‌های تجاری آنان را تایید می‌کند و اشاره می‌کند که آنان آینده فناوری چین هستند. بسیاری از نمایندگان جدید و دعوت شده از بخش فناوری، کارآفرینان و هم چنین پژوهشگران در زمینه‌های استراتژیک مانند هوش مصنوعی، محاسبات ابری، نیمه هادی‌ها و سخت افزار هستند.”

این تغییر سازماندهی بر تغییر تمرکز سیاست پکن به سمت تقویت خودکفایی در فناوری و زنجیره تامین تاکید می‌کند، زیرا آن کشور با چالش‌های فزاینده‌ای از سوی ایالات متحده در هر دو جبهه مواجه است.

“پل تریولو” معاون ارشد چین و رهبر سیاست فناوری در شرکت مشاوره‌ای آلبرایت استونبریج مستقر در واشنگتن می‌گوید: “پکن به شرکت‌های بخش خصوصی نیاز دارد تا برنامه خود را در مسیر ابتکار عمل کمربند و جاده شی و مبارزه طولانی مدت حزب کمونیست چین با ایالات متحده پیش ببرد نه صرفا برای تسلط بر فناوری‌های آینده بلکه برای کنترل زنجیره‌های تامین فناوری چین بدون محدودیت‌های نظارتی از سوی امریکا”.

واشنگتن مجموعه‌ای از تشدید کنترل‌های صادراتی ایالات متحده در مورد تراشه‌ها را اعلام کرده که می‌تواند مانع پیشرفت فناوری پکن شود. شی در چند سال گذشته از جمله در گزارشی که در گردهمایی حزب کمونیست چین در پاییز گذشته و در اظهارات ماه گذشته به دفتر سیاسی مرکز اصلی سیاستگذاری حزب ارائه شد بر روی تحقیقات اساسی بیش‌تر نوآوری‌های اصلی و پیشرفت‌ها در زمینه‌های استراتژیک تاکید کرده است. او هم چنین رده‌های بالای حزب را با نسل جدیدی از رهبران که در زمینه هوافضا، هوش مصنوعی و سایر زمینه‌های کلیدی تجربه دارند پر کرده است.

“لیو هه” معاون نخست وزیر چین روز پنجشنبه خطاب به مدیران صنعت نیمه هادی گفت که چین باید از رویکرد جدید “کل ملت” برای پیشبرد این بخش استفاده کند و در این میان از ظرفیت‌های نیرو‌های دولتی و بازار بهره‌مند شود. از چهره‌های جدید قابل توجه در جلسات این هفته می‌توان به “تانگ شیائو” رئیس غول هوش مصنوعی Sense Time Group Inc، “ژانگ سوکسین” سرپرست شرکت نیمه هادی “هوا هونگ” و “چن تیانشی” مدیر عامل سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی Cambricon Technologies Corp اشاره کرد.

از دیگر نمایندگان صنعت نیمه هادی که در نشست شرکت داشتند می‌توان به “لی شوشن” کارشناس تراشه و معاون رئیس دانشگاه آکادمی علوم چین در پکن و “گو هوئیکین” مهندس در شرکت بین المللی تولید نیمه هادی برترین سازنده تراشه‌های قراردادی چین اشاره کرد.

“وانگ جیان” رئیس کمیته راهبری فناوری در “علی بابا” و موسس بخش رایانش ابری آن کشور “دعوت نامه ویژه” برای شرکت در کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین را دریافت کرد.

“کائو پنگ” که ریاست کمیته فناوری JD.com Inc. را بر عهده دارد و ریاست بخش ابری آن شرکت نیز با اوست نیز جزو دعوت شدگان در آن نشست بود. “هه شیائوپنگ” مدیرعامل شرکت چینی تولید کننده خودرو‌های الکتریکی XPeng یک نماینده تازه دعوت شده به کنگره ملی خلق بوده است. “ژو هونگی” مدیر عامل شرکت امنیت سایبری Qihoo ۳۶۰ Technology Co؛ و “لی جون” مدیر عامل شرکت شیائومی سازنده گوشی‌های هوشمند از جمله انتصاب‌های مجدد در عرصه صنعت تراشه چین در نهاد‌های قانونگذاری و مشورتی آن کشور بوده اند.

اهداف سیاست جدید چین در چهاردهمین برنامه پنج ساله، طرحی بزرگ اقتصادی که دوره بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ را پوشش می‌دهد تشریح شد. این طرح بر نوآوری در فناوری‌هایی از جمله نسل پنجم شبکه تلفن همراه، هوش مصنوعی، تراشه‌ها، رباتیک و تولید هوشمند تاکید دارد و آن را در هسته‌ای اصلی برنامه توسعه کشور قرار می‌دهد. بخشی از هدف جلسات سیاسی این هفته بررسی ابتکارات قانونی و سیاستی است که می‌تواند به تحقق این اهداف کمک کند.

شرکت‌های اینترنتی مانند “بایدو” و “تنسنت” با خروج از یک سرکوب نظارتی دو ساله که پکن در ژانویه اعلام کرد ممکن است به پایان برسد در جایگاه دوم قرار می‌گیرند. هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد این شرکت‌ها اکنون بخشی از چشم انداز چین هستند. بایدو که که موتور جستجوی اصلی کشور را اداره می‌کند و زمانی یکی از سه بازیگر برتر اینترنت چین محسوب می‌شد در سالیان اخیر از جایگاه برتر پیشین خود سقوط کرده هرچند تلاش‌های خود را در زمینه هوش مصنوعی تبلیغ کرده است.

برای کارآفرینان انتصاب به عنوان نماینده در نهاد قانونگذاری یا مشورتی تا حد زیادی افتخاری محسوب می‌شود. “لی” از بایدو و “ما” از تنسنت از سال ۲۰۱۳ میلاید در این جلسات حضور داشتند. “جک ما” یکی از بنیانگذاران بانفوذ علی بابا هرگز در هیچ یک از این دو نهاد حضور نداشته است.

“ریچارد لیو” بنیانگذار JD.com در سال ۲۰۱۹ میلادی پس از متهم شدن به تجاوز جنسی به یک زن جوان چینی در ایالات متحده از هیئت مشاوره سیاسی استعفا داد. لیو سال گذشته این پرونده را حل و فصل کرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط