رسانه تخصصی روابط بین الملل

تصویب قطعنامه علیه روسیه در مجمع پارلمانی ناتو

Diplomacyplus.ir/?p=6066
مجمع پارلمانی ائتلاف نظامی ناتو در قطعنامه‌ای به فدراسیون روسیه لقب «دولت تروریست» داد.

رئیس هیات نمایندگی دائمی اوکراین در مجمع پارلمانی ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد، این مجمع در اجلاس سالانه خود در مادرید، امروز دوشنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواستار ایجاد یک دادگاه بین‌المللی ویژه برای حمله روسیه به اوکراین شده و روسیه را به عنوان یک «دولت تروریست» شناسایی کرد.

به نوشته پایگاه شبکه «سی.ان.بی.سی»، «یهور چرنف»، رئیس هیات دائم اوکراین در مجمع پارلمانی ناتو در بیانیه‌ای گفت: «کل ۳۰ کشور ائتلاف ناتو از پیشنهادات ارائه شده از سوی هیات ما حمایت کردند.»

او ادعا کرد:‌ « تشکیل این دادگاه نه فقط محاکمه مسببان مستقیم جنایات جنگی بلکه همچنین رهبران ارشد فدراسیون روسیه را امکانپذیر می‌کند.»

چرنف گفت، این قطعنامه شامل پیشنهادات برای تشدید بیش از پیش ارسال تسلیحات به اوکراین، برنامه‌ریزی گامهای بیشتر برای پیوستن اوکراین به ناتو و تشکیل یک مکانیسم جمع‌آوری غرامت بوده و برای همه کشورهای عضو ناتو فرستاده خواهد شد.

به نوشته پایگاه سی.ان.بی.سی، او ادعا کرد: «تصویب این قطعنامه یک گام سیاسی مهم است که روحیه محافل پارلمانی غرب را بازتاب داده و بنا بر این بر تصمیم‌گیری‌های رهبران کشورها تاثیر می‌گذارد.»

به رغم تمامی کمک های تسلیحاتی و دیگر کمک‌هایی که غربی‌ها تا کنون برای کی‌یف ارسال کرده و آتش جنگ در این کشور را تشدید کردند، در اجلاس سالانه مجمع پارلمانی ناتو در شهر مادرید، کشورهای متحد در ائتلاف ناتو و اتحادیه اروپا تقویت تعهد خود به حمایت نظامی و مالی پایدار درازمدت از اوکراین را اعلام کردند.

پیشتر در تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۱ مهر ۱۴۰۱) مجمع پارلمانی شورای اروپا نیز به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن در اقدامی مشابه به فدراسیون روسیه برچسب «دولت تروریست» زد.

برخی پارلمان‌های کشورهای اروپایی از جمله مجلس سنای لهستان و مجلس سفلای پارلمان جمهوی چک هم در راستای خصومت با مسکو، تصمیم به تروریستی خواندن روسیه گرفته بودند.

«ولودمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین امروز دوشنبه بار دیگر از غرب خواست با پیوستن کشورش به ناتو و اتحادیه اروپا موافقت کنند.

وی در سخنرانی ویدئو کنفرانسی در نشست مجمع پارلمانی ناتو در مادرید اسپانیا افزود: «من از شما می‌خواهم تا از درخواست ما برای عضویت در اتحادیه اروپا و ائتلاف(ناتو) حمایت کنید.»

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط