رسانه تخصصی روابط بین الملل

تشریح اهداف سفر حکیم به عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=4257
“حسن فدعم الجنابی” از مسئولان ارشد جریان حکمت ملی عراق اهداف سفر کنونی سید عمار حکیم رئیس این جریان به عربستان را تشریح کرد.

حسن فدعم الجنابی از مسئولان ارشد جریان حکمت ملی عراق امروز درگفت وگو باسایت عربی۲۱سفرکنونی حکیم به جده عربستان را بنا به دعوت سعودیها دانست و گفت که رئیس جریان حکمت ملی عراق علاوه بر دیدارش با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، “با برخی از شخصیت های دینی و عشایری شیعی که با نجف و حوزه علمیه و علمای آن در ارتباط هستند، دیدارهایی خواهد داشت و این دیدارها با عربستان هماهنگ و با موافقت ریاض انجام می شود.”

سید عمار حکیم چهارشنبه شب در سفری از پیش اعلام نشده به شهر جده عربستان سفر کرد و پنجشنبه شب با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار و گفت وگو کرد.

الجنابی درپاسخ به این پرسش که برخی سایت های محلی عراقی نوشته اندکه علت سفر حکیم به جده درارتباط با بحران سیاسی عراق و درخواست برای میانجیگری سعودیها بین مقتدا صدر رئیس جریان صدر و چارچوب هماهنگی شیعی است، به سایت عربی ۲۱ گفت: این امر بعید است اما اگر عربستان مبادرت کند، ما مانع آن نمی شویم، ولی حکیم چنین چیزی را نخواسته است و در دستور کار دیدارش از جده نیز نیست. دعوت از حکیم برای سفر به عربستان از قبل و اساسا قبل از بحران سیاسی کنونی عراق صورت گرفته بود.

در همین راستا، روز پنجشنبه یکی از نزدیکان مقتدا صدر رهبر جریان صدر که از او در عراق به عنوان “وزیر صدر” یاد می شود، در توییتی از سفر حکیم به عربستان انتقاد کرد و بدون اینکه نامی از وی ببرد، افزود: جالب توجه است که یکی از آنها چند ساعت بعد از پایان جلسه گفت وگوهای (سران سیاسی که جریان صدر آن را تحریم کرد)، (به عربستان) عزیمت کرد.

الجنابی در ادامه گفت وگوی خود با سایت عربی ۲۱ افزود: حکیم در نزدیک کردن دیدگاهها بین گروههای سیاسی و حتی بین عراق و عربستان نقش ایفا می کند و این امر می تواند به کاهش مشکلات کشور کمک کرده و ما را بیشتر با پیرامون عربی و اسلامی پیوند دهد و منافع عراق و ملت آن را تامین کند.

الجنابی گفت: ما در اندیشه سیاسی خود اعتقاد راسخی به لزوم برقراری روابط خوب با همسایگان و دوستان و به طور کلی جهان عرب داریم و در قبال این کشورهای دوست راهی به جز گفت وگو و سفرهای دوجانبه و کاستن از نگرانی ها نیست و فکر می کنم که این سفرها دستاوردهای مثبت بزرگی برای عراق و وضعیت سیاسی و دموکراسی نوپای آن به همراه می آورد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط