رسانه تخصصی روابط بین الملل

تشدید تنش‌ها در شمال سوریه؛ ناکامی ترکیه در متقاعد کردن ایران و روسیه

Diplomacyplus.ir/?p=3839
ترکیه که در متقاعد کردن روسیه و ایران برای عملیات نظامی خود در شمال سوریه ناکام بوده، به تشدید تنش ها در شمال سوریه روی آورده است.

ارتش ترکیه و گروه های همپیمان آن، تنش در شمال سوریه و حملات توپخانه ای و هوایی به مواضع نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) و نیروهای دولت سوریه در شمال این کشور را تشدید کرده اند.

ارتش ترکیه صبح روز گذشته مرکز ناحیه زرکان در حومه شمالی الحسکه را در حمله ای توپخانه ای و هوایی بمباران کرد که بنابه گفته منابع خبری محلی، یکی از نیروهای دولت سوریه کشته و شماری دیگر زخمی شدند.

از سویی دیگر شماری از غیرنظامیان در عفرین در پی حمله به مناطق تحت کنترل قسد در اطراف شهر تحت کنترل نیروهای همپیمان ترکیه در حومه شمال غربی حلب، کشته و زخمی شدند.

تشدید تنش در شمال سوریه

طی دو روز اخیر، تنش ها علیه نیروهای دموکراتیک سوریه در حومه حلب و الحسکه و حمله توپخانه ای گروه های همپیمان ترکیه به روستایی در غرب الحسکه تشدید شده و توقف فعالیت نیروگاه تبدیل برق در تل تمر را در پی داشته است.

جمعه گذشته نیز یکی از فرماندهان قسد که مسئول هماهنگی با ائتلاف بین المللی بود، در حمله پهپادی ترکیه به خودروی وی در حومه القامشلی کشته شد.

این حمله همچنین منجر به کشته شدن دو تن از فرماندهان زن در یگان های مدافع خلق کرد شد.

مظلوم عبدی، فرمانده نیروهای دموکراتیک سوریه در توئیتی گفت که حمله ترکیه، جنگ علیه داعش را تضعیف می کند.

در همین راستا، الفاروق ابوبکر، یکی از سران الجیش الوطنی، همپیمان ترکیه در گفت وگویی با العربی الجدید گفت که توپخانه ترکیه و الجیش الوطنی همواره نیروهای قسد و نیروهای دولت سوریه را در خطوط تماس در شمال سوریه هدف قرار می دهند تا مانع از حمله آنها به مناطق تحت کنترل الجیش الوطنی شوند.

وی تاکید کرد که بمباران هوایی مواضع آنها در پاسخ به حملات قسد و دولت سوریه به مناطق حومه حلب انجام می شود.

این عضو الجیش الوطنی اشاره کرد که مناطق نظامی نیز بمباران می شود به خصوص با توجه به اینکه دولت سوریه اخیرا تجهیزات نظامی سنگینی به منطقه آورده است.

در همین راستا، هشام گونای، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت وگویی با العربی الجدید گفت که ترکیه از مدت هاست که برای عملیات نظامی در شمال سوریه آماده می شود اما به نظر می رسد در متقاعد کردن طرف های موثر با سختی مواجه است.

وی افزود که ترکیه مستنداتی ارائه می کند که نشان می دهد حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در شمال سوریه مقر دارد و به دنبال تجزیه سوریه است اما روسیه، ایران و امریکا مخالف با عملیات ترکیه هستند.

وی اظهارداشت که ترکیه به دنبال سوء استفاده از اختلافات بین این طرف ها برای پیش بردن عملیات خود است.

به گفته این تحلیلگر سیاسی، ارتش ترکیه همواره محل حضور عناصر حزب کارگران و یگان های کرد را بمباران می کند و این بمباران مقدمه ای برای عملیات گسترده ترکیه نیست چرا که ارتش ترکیه اگر تصمیم به انجام عملیات نظامی بگیرد، نیازی به مقدمه چینی ندارد.

آماده باش ترکیه در شمال سوریه

آنکارا مدت هاست آماده عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه است و آمادگی های لازم را انجام داده است اما به نظر می رسد با مخالفت منطقه ای و بین المللی مواجه شده است.

انتظار می رود در صورتی که ترکیه، موافقت منطقه ای و بین المللی را کسب کند، به حومه شمالی حلب و به طور مشخص منطقه تل رفعت در شمال شهر حلب حمله کند.

ترکیه انتظار داشت موافقت روسیه و ایران برای حمله به سوریه را در نشست آستانه که هفته گذشته در تهران برگزار شد، کسب کند، اما با مخالفت دو طرف مواجه شد.

دولت سوریه در همین راستا از نگرانی کردها از عملیات ترکیه بهره برده و در تفاهم با قسد، نیروهای بیشتری را در غرب و شرق فرات مستقر کرده است.

رسانه های سوریه نیز گزارش داده اند که دولت سوریه تجهیزات نظامی گسترده ای به خطوط تماس با نیروهای همپیمان ترکیه در حومه غربی تل ابیض در شمال شهر رقه آورده است.

سوریه طی ماه جاری تجهیزات گسترده ای به حومه شمالی و شمال شرقی حلب و اطراف دو شهر تل رفعت و منبج که تحت کنترل نیروهای قسد است، آورده تا مانع از انجام عملیات ترکیه شود.

به نظر می رسد با توجه به اینکه ترکیه نتوانسته طرف های موثر در سوریه را برای حمله به شمال این کشور متقاعد کند، به تشدید تنش ها در شمال سوریه روی آورده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط