رسانه تخصصی روابط بین الملل

ترکیه برای آتش‌بس روسیه و اوکراین اعلام آمادگی کرد

Diplomacyplus.ir/?p=5624
«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه در رایزنی تلفنی با «سرگئی شویگو» همتای روس خود اعلام کرد که آنکارا آماده ایفای نقش برای آتش‌بس جنگ بین مسکو و کی‌یف است.

وزیر دفاع روسیه که روز یکشنبه (دیروز) با وزرای دفاع آمریکا و فرانسه رایزنی تلفنی داشته، با همتای ترکیه‌ای خود هم تلفنی درباره اوکراین و دیگر موضوعات صحبت کرده است.

منابع رسانه‌ای از آنکارا خبر دادند که وزیر دفاع روسیه با وزیر دفاع ترکیه تماس تلفنی گرفته و درباره روابط دوجانبه و اوکراین رایزنی کرده است.

روزنامه «ینی شفق» به نقل از مقام‌های ترکیه و روسیه خبر داد، وزرای دفاع دو کشور روز یکشنبه در یک تماس تلفنی درباره مسائل دفاعی و امنیتی دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌و‌گو کردند.

بنا بر اعلام وزارت دفاع ترکیه «حلوصی آکار» در رایزنی تلفنی با «سرگئی شویگو» همتای روس خود گفت که ترکیه آمادگی دارد تا سهم خود را برای آتش بس در جنگ روسیه و اوکراین و همچنین صلح و ثبات در منطقه انجام دهد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است، وزرای دفاع ترکیه و روسیه درباره «محتاط بودن در مورد اقدامات تحریک آمیز» که امنیت منطقه را بدتر می‌کند، تبادل نظر و موافقت کردند که در این زمینه با هماهنگی همکاری کنند.

رسانه‌ای شدن گفت‌و‌گوی وزیر دفاع روسیه با همتای ترکیه‌ای در حالی انجام شده که سرگئی شویگو روز گذشته با همتایان آمریکایی و فرانسوی هم رایزنی تلفنی داشت.

طبق گزارش‌ها، شویگو روز یکشنبه در تماس تلفنی با «سباستین لکورنو» وزیر دفاع فرانسه گفت که وضعیت در اوکراین به سرعت در حال بدتر شدن است و اوضاع به سمت «تشدید تنش غیر قابل کنترل» پیش می‌رود.

وزیر دفاع روسیه به همتای فرانسوی گفت که روسیه نگران است که اوکراین از بمب‌های حاوی‌  مواد رادیو اکتیو در درگیری استفاده کند.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه دیروز با «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا هم درباره تحولات اوکراین رایزنی تلفنی کرد.  محور دومین تماس تلفنی شویگو و آستین طی  روزهای اخیر، اوکراین بوده است. این تماس‌ها در حالی صورت می‌گیرد که شویگو و آستین طی پنج ماه گذشته تماسی با یکدیگر نداشته‌اند.

هشدار وزیر دفاع روسیه درباره احتمال استفاده اوکراین از بمب‌‎های حاوی رادیواکتیو با واکنش مقام‌های کی‌یف مواجه شده است.

«دمیترو کولبا» وزیر خارجه اوکراین در توییتی روسیه را به دروغگویی متهم کرد و نوشت، ادعای روسیه در زمینه استفاده  اوکراین از بمب رادیو اکتیوی دروغ است. وی گفت که اوکراین عضو «ان‌پی‌تی» است و در ضمن نه بمب رادیو اکتیوی دارد و نه برنامه‌ای برای دستیابی به آن.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط