رسانه تخصصی روابط بین الملل

ترکیه با انتقال پرونده قتل خاشقچی به عربستان موافقت کرد

Diplomacyplus.ir/?p=1901
ترکیه در پی تلاش برای اصلاح روابط خود با عربستان تصمیم گرفت تا پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار سعودی که در خاک این کشور اتفاق افتاد را به عربستان منتقل کند.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی چاپ لندن امروز (شنبه) به نقل از شبکه خبری ” خبر ترک ” نوشت : وزارت دادگستری ترکیه با انتقال محاکمه مظنونان سعودی الاصل در پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول مخالف رژیم آل‌سعود به ریاض موافقت کرد.

ترکیه ۲۶ سعودی مظنون به نقش داشتن در این قتل وحشیانه را به صورت غیابی محاکمه کرده، اما دادستان ترکیه در استانبول گفت که پرونده باید به عربستان منتقل شود، زیرا مظنونان از دسترس آن‌ها دور هستند.

شایان ذکر است پس از انتقال پرونده، ترکیه در آن دخالتی نخواهد داشت و محاکمه در عربستان ادامه پیدا خواهد کرد. عفو بین الملل از آنکارا خواسته تا اجازه ندهد برای اصلاح روابطش با ریاض، بر یک قتل سرپوش بگذارد.

خاشقچی روزنامه نگار واشنگتن پست بود که از مخالفان رژیم سعودی محسوب می‌شد. او در اکتبر سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید.

این جنایت منجر به دستگیری تعدادی از مقامات ارشد سعودی در ارتباط با این پرونده شد.

روابط ترکیه و عربستان پس از قتل این روزنامه نگار به شدت تیره شد زیرا مقامات ترکیه اعلام کردند خاشقچی توسط تیمی از عوامل سعودی کشته شده است.

اما آنکارا اخیرا در صدد بهبود روابط خود با ریاض و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برآمده است.

تحلیلگران این امتیازدهی ترکیه را نتیجه فروپاشی اقتصاد این کشور می‌دانند.

به عبارت دیگر برخی از تحلیلگران معتقدند که مهم‌ترین انگیزه ترکیه در عادی سازی رابطه با امارات و توسعه روابط با قطر، تامین ارز و بهبود اقتصاد این کشور باشد./ جمهوری اسلامی

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط