رسانه تخصصی روابط بین الملل

ترامپ: آمریکا پوتین را برای حمله به اوکراین مجبور کرد

Diplomacyplus.ir/?p=5070
رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفته واشنگتن موجب شد رئیس‌جمهور روسیه مجبور به حمله به اوکراین شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا دولت فعلی کشورش را بابت آنکه روسیه را مجبور به حمله به اوکراین کرده مقصر شناخت.

دونالد ترامپ این روزها یکی از منتقدان سرسخت جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا است. ترامپ و بایدن ممکن است در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ یک بار دیگر رو در روی یکدیگر قرار بگیرند. ترامپ در آمریکا به دلیل هواداری از پوتین مورد انتقاد قرار گرفته است.

ترامپ در مصاحبه‌ای با شبکه خبری «Real America’s Voice» که یک رسانه راست‌گرا و همسو با دونالد ترامپ است گفته که لفاظی‌های قبل از جنگ اوکراین باعث شد پوتین تصمیم به حمله بگیرد.

رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: «اگر ماجرا را بررسی کنید می‌بینید آنها در حقیقت او (پوتین) را تحریک کردند. کشور ما، یا اصطلاحاً رهبران ما، پوتین را تحریک کردند. آنها او را مجبور کردند این کار را انجام بدهد. لفاظی‌ها، احمقانه بود.»

ترامپ بار دیگر این گزاره که در ماه‌های گذشته گفته را تکرار کرد که اگر او رئیس‌جمهور آمریکا بود حمله به اوکراین هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

ترامپ توضیح بیشتری درباره اینکه چطور دولت بایدن روسیه را مجبور به حمله کرده ارائه نداد، اما در ماه‌های قبل از آغاز جنگ، دولت‌های غربی بحث پیوستن اوکراین به ناتو را مطرح و تبلیغاتی را در خصوص آن مطرح کرده بودند.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونستک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونستک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

دولت اوکراین اما استقلال دونستک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط