رسانه تخصصی روابط بین الملل

تحرکات امارات برای تسلط بر جزیره استراتژیک یمن در تنگه باب المندب

Diplomacyplus.ir/?p=5746
منابع خبری از تحرکات امارات برای تسلط بر جزیره استراتژیک یمنی “میّون” واقع در یکی از مهم‌ترین نقاط در تنگه باب المندب یعنی ورودی آن به دریای سرخ پرده برداشتند.

به گزارش عربی۲۱، احمد لملس، شهردار عدن وابسته به دولت مستعفی یمن با انتشار پیامی از امضای توافقنامه با امارات برای ساخت یک شهر مسکونی در جزیره “میّون” در ورودی تنگه باب المندب خبر داد؛ اقدامی که به گفته یمنی‌ها، در چارچوب ازسرگیری تلاش‌های ابوظبی برای تسلط بر این جزیره استراتژیک صورت گرفته است.

لملس در این باره اعلام کرد که این پروژه شامل ساخت ۱۴۰ واحد مسکونی، پروژه‌های زیربنایی ازجمله مدارس، واحدهای بهداشتی و سایر امکانات خدماتی است.

پیش‌تر نیز اقدام امارات برای ساخت پایگاه نظامی در جزیره میون در سال ۲۰۲۱ جنجال زیادی را به پا کرده بود؛ چراکه این جزیره در قلب تنگه باب‌المندب به عنوان گذرگاه حساس عبور کشتی‌های بین المللی قرار دارد.

بازگشت مجدد اماراتی‌ها به جزیره میون واکنش‌ و خشم یمنی‌ها را به همراه داشته است.

“مصطفی راجح”، نویسنده و تحلیلگر سیاسی یمن، به شدت از استاندار عدن به دلیل امضای توافق مذکور انتقاد کرده است.

وی گفت: دست نشانده های اشغالگران، چهارصد تن از ساکنان میون را به اجبار کوچاندند و اکنون در حال ساخت واحدهای مسکونی برای افسران اماراتی، اسرائیلی و چند ملیتی در جزیره‌ مشرف به باب المندب هستند.

علی القحوم، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن نیز تاکید کرد: ما از نزدیک رفتار خصمانه آمریکایی، صهیونیستی و انگلیسی در سواحل یمن و در جزیره‌های میون و سقطری از ساخت پایگاه‌های نظامی و استقرار نیروهای خارجی متجاوز گرفته تا آوارگی شهروندان، ازبین بردن هویت و تغییرات جمعیتی، غارت منابع، ادامه تجاوز، محاصره و توطئه‌های هولناک علیه یمن را زیر نظر داریم.

“سعید المیسری”، فعال یمنی نیز در این باره اظهار کرد: امارات پس از تکمیل ساخت پایگاه نظامی مجهز به یک فرودگاه نظامی، توافقنامه‌ای برای ساخت یک شهر مسکونی در جزیره استراتژیک میون یمن در باب المندب امضا کرد.

پیشتر نیز سایت افشاگر “سعودی لیکس” از اقدامات عربستان برای نفوذ به این جزیره پرده برداشته بود و اکنون به نظر می‌رسد که ابوظبی گوی سبقت را از ریاض ربوده است.

این سایت اواخر خرداد ۱۴۰۰ در گزارشی فاش کرده بود؛ اهالی جزیره میّون یمن که در ورودی تنگه باب المندب قرار دارد، اعلام کرده‌اند که عربستان سعودی دلالانی را در این جزیره مستقر کرده تا اهالی میّون را در مقابل پیشنهادات مالی بسیار هنگفت، قانع به ترک این جزیره کنند.

طبق این گزارش، این دلالان به اهالی میون مبلغ حدود یک میلیون ریال سعودی را پیشنهاد داده‌ بودند تا این جزیره را ترک و هرگز به آن بازنگردند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط