رسانه تخصصی روابط بین الملل

تا ساعت 12 آخرین جمع‌بندی خود درباره مذاکرات هسته‌ای را به اروپا می‌دهیم

Diplomacyplus.ir/?p=4185
وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که تهران آخرین جمع بندی و پاسخ مکتوب خود به طرح اروپا درباره احیای توافق هسته‌ای را، تا ساعت 12 امشب به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه خواهد کرد.
«حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران، در اظهاراتی اعلام کرد که تهران تا ساعت ۱۲ امشب آخرین جمع بندی خود درباره پیشنهاد اروپا را به صورت مکتوب به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه خواهد داد.

او گفت که اگر واکنش امریکا با واقع بینی و انعطاف باشد توافق رخ می‌دهد و اگر امریکا انعطاف نشان ندهد باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.

وی تأکید کرد: «در نگاه به آسیا با پایبندی به استقلال سیاسی و متعهد بودن به سیاست نه شرقی نه غربی و هیچ وقت کسی بنا ندارد از خط قرمز و استقلال سیاسی کشور عبور کند. به هیچ وجه سیاست خارجی خود را به هیچ بلوکی گره نخواهیم زد. نه سیاست خارجی را به غرب و نه شرق نه به روسیه، چین، فرانسه و انگلیس، بلکه سیاست خارجی را به منافع ملی گره می‌زنیم. منفعت ملی در هر جای جهان باشد دنبال می‌کنیم ولی به نگاه‌های متعارضی که در داخل کشور در خصوص نوع تعامل و رویکرد کشور در حوزه دیپلماسی وجود دارد احترام می‌گذاریم».

وزیر خارجه ایران ادامه داد: همه اروپا را سه کشور عضو برجام ندیدیم. در حوزه‌های دیگر توانستیم همکاری با اروپا را تا حدی پیش ببریم که برخی شرکت‌های اروپایی در ایران اقدام به فعالیت کردند.

وی گفت: متنی که ما داریم ممکن است بخشی از ایرادات برجام در آن باشد. تیم با نگاه به این‌که می‌خواهیم توافق انجام شود اعزام شده است و صرفنظر از نگاه فردی من یا دیگران، تصمیم کشور این است که چنانچه خطوط قرمز ما رعایت و منافع ما تامین شود توافق را می‌خواهیم. یکی از دلایلی که تا الان طولانی شده به این خاطر است که نمی‌خواهیم از خطوط قرمز عبور کنیم.

وزیر خارجه ایران گفت: الان در نقطه‌ای هستیم که شاید در شروع پایان توافق هستیم ولی اینکه شروع پایان توافق چقدر می‌‌تواند زمان ببرد بستگی به طرف امریکایی دارد. آنچه بین ما و سه کشور اروپایی و چین و روسیه باید انجام شود انجام شده است. در مذاکرات اخیر وین پیشرفت‌هایی را داشتیم و به طرف امریکایی از قبل گفتیم.

وی افزود: واسطه رسمی ما در سطح مذاکره کنندگان ارشد مورا هست و رئیس مورا بورل هست و بورل شاید تا سه ماه پیش کمتر خودش مستقیم وارد موضوع می‌شد ولی از زمانی که به تهران آمد به صورت مستقیم وارد طراحی‌‌ها و ارائه متن شده است. ما موافق نبودیم که هماهنگ کننده متن بدهد. گفتند ما پستچی نیستیم که پاکت شما را به امریکا بدهیم و برگردانیم. بورل تا الان دو متن داده است و تلفیقی از ایده‌های طرف های مقابل است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: وزیر خارجه قطر، عمان، فرانسه و … پیام‌هایی میبرند و می آورند. امریکایی‌ها می‌خواهند در مذاکرات مشکلات خود را بزرگ

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط