رسانه تخصصی روابط بین الملل

بیانیه ضد ایرانی انگلیس و فرانسه

Diplomacyplus.ir/?p=5902
دو کشور اروپایی انگلیس و فرانسه که هر دو دارای زرادخانه اتمی هستند روز جمعه در بیانیه‌ای مدعی همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شدند.

وزیران امور خارجه دو کشور اروپایی انگلیس و فرانسه روز جمعه در بیانیه‌ای به ابراز نگرانی از برنامه هسته‌ای ایران پرداختند.

این دو کشور اروپایی در این بیانیه اظهار داشتند: «از همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نگران هستیم».

در این بیانیه آمده است: «فعالیت‌های بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه و منطقه را محکوم کرده و به مقابله با آن پایبند هستیم».

این دو کشور، یعنی انگلیس و فرانسه که خود دارای تسلیحات اتمی هستند در این بیانیه عنوان کردند: «بر تضمین عدم دستیابی ایران به تسلیحات اتمی تاکید داریم».

وزیران امور خارجه انگلیس و فرانسه در بخشی از این بیانیه نیز درباره اغتشاشات اخیر در ایران به بیان اظهارات مداخله جویانه پرداختند.

«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در ادامه ادعاهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران و همراهی با اتهام‌زنی‌های کشورهای غربی، مدعی شده که به نتایج ملموسی با تهران نرسیده است.

گروسی در گفتگوی کوتاهی با رویترز در حاشیه کنفرانس آب‌وهوایی در مصر، ادعا کرد که هیأت ایرانی در نشست اخیری که با او در وین داشت، هیچ چیز جدیدی برای ارائه نداشتند.

این در حالی است که خبرگزاری «رویترز» روز پنجشنبه نوشت، جمهوری اسلامی ایران با سفر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موافقت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از یکی از دو گزارش محرمانه آژانس که در آستانه برگزاری نشست آتی شورای حکام تهیه شده نوشت: «آژانس به ایران تأکید کرد که انتظار دارد در این بازدید، توضیحات فنی معتبری درباره این مسئله دریافت کند، از جمله دسترسی به موقعیت‌های مکانی و مواد مورد نظر و همچنین انجام نمونه‌برداری در صورت نیاز».

در این گزارش با اشاره به ادعای وجود آثار اورانیوم در سه مکان اعلام نشده آمده است: «رافائل گروسی مدیرکل آژانس این نگرانی جدی را دارد که همچنان پیشرفتی در شفاف‌سازی و حل مسائل برجسته پادمانی حاصل نشده است».

گزارش آژانس می‌افزاید: «او (گروسی) در این زمینه، پیشنهاد ایران برای برگزاری نشست فنی متعاقب در تهران با مقامات ارشد آژانس، پیش از پایان ماه (میلادی) را متذکر شده اما تأکید دارد که این دیدار باید با هدف شفاف‌سازی موثر و حل این مسائل انجام شود».

در گزارش محرمانه دوم آژانس نیز که به‌دست رویترز رسیده، آمده است ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران با کاهش ۲۶۷ کیلوگرمی، به ۳۶۷۳.۷ کیلوگرم رسیده که همچنان بسیار فراتر از ۲۰۲.۸ کیلوگرم مندرج در برجام است. طبق این گزارش، ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد ایران به میزان ۶.۷ کیلوگرم افزایش یافته و به ۶۲.۳ کیلوگرم رسیده است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط