رسانه تخصصی روابط بین الملل

باکو دنباله رو آنکارا

Diplomacyplus.ir/?p=6669
 جمهوری آذربایجان اولین سفیر خود در سرزمین های اشغالی فلسطین را معرفی و قرار است به زودی سفارت باکو در تل آویو نیز افتتاح شود.

 روزنامه صهیونیستی “یدیعوت آحارانوت”، اعلام کرده که جمهوری آذربایجان “مختار ممدوف” معاون وزیر آموزش خود را به عنوان سفیر در تل آویو به مقامات این رژیم معرفی کرده است.

“مختار ممدوف” پیش از این مسئول پیشبرد طرح‌های مشترک باکو با رژیم صهیونیستی در حوزه آموزش و فناوری بود.

در همین این راستا “فاریز رضایف” معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان که چهارشنبه گذشته عازم تل آویو شده بود، در حالی رایزنی با مقامات رژیم صهیونیستی در خصوص افتتاح سفارتخانه باکو در فلسطین اشغالی است. گفته می‌شود که ساخت ساختمان سفارتخانه جمهوری آذربایجان در تل آویو از چند ماه پیش آغاز شده و در مراحل پایانی قرار دارد.

پارلمان جمهوری آذربایجان در ۲۷ آبان ماه با افتتاح سفارت در تل آویو موافقت و الهام علی‌اف رییس جمهور باکو نیز آن را تأیید کرد. “یائیر لاپید” نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی با استقبال از این تصمیم پارلمان باکو، گفته بود، جمهوری آذربایجان «شریک مهم» این رژیم و یکی از بزرگترین مکان‌های استقرار یهودیان در کشورهای مسلمان است.

در مهر ماه امسال، رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که این رژیم به بهانه کمک! به یهودیان مقیم روسیه و اوکراین و انتقال آن‌ها به سرزمین های اشغالی، اردوگاه‌های موقت آوارگان در جمهوری آذربایجان برقرار می‌کند و برای این کار ۲۵ میلیون دلار به دولت باکو می‌دهد.

در ماه آبان نیز «الهام علی‌اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان با توافقنامه برقراری ارتباطات هوایی باکو با رژیم موقت صهیونیستی موافقت کرد. تمام موارد یاد شده نشان می دهد که مقامات باکو به پیروی از مقامات آنکارا و با چشم پوشی از جنایات رژیم صهیونیستی به دنبال ارتقای روابط با تل آویو هستند.

باکو و تل آویو از سال ۱۹۹۲ و پس از استقلال جمهوری آذربایجان از شوروی سابق، روابط خود را آغاز کرده‌اند و جمهوری آذربایجان با پیروی از ترکیه به دنبال توسعه روابط دو جانبه میان باکو – تل آویو در عالی‌ترین سطح می باشد.

چهاردهم مهرماه گذشته بود که ترکیه اولین سفیر خود در تل آویو به نام “شاکر اوزجان تورنولار” را پس از عادی سازی روابط و سازش مجدد با رژیم صهیونیستی تعیین کرد.

در اواخر آبانماه گذشته بود که “رجب طیب اردوغان” رییس جمهور ترکیه در تماس تلفنی با “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر فعلی رژیم صهیونیستی که در آن زمان مامور تشکیل کابینه این رژیم شده بود هلاکت دو صهیونیست در سرزمین های اشغالی تسلیت گفت.

اردوغان پیش از آن نیز پا را فراتر گذاشته و در پیامی به نتانیاهو پیروزی‌اش در انتخابات کِنِسِت (پارلمان) رژیم صهیونیستی را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده بود که کابینه‌ای که نتانیاهو تشکیل دهد به همکاری‌ با آنکارا در تمامی زمینه‌ها ادامه دهد و به شکلی صلح و ثبات را به منطقه بازگرداند!

رئیس جمهور ترکیه یک سخن دیگر نیز به نتانیاهو گفته بود و این که، «این دیپلماسی تا زمانی که به ارزش‌های مشترک احترام بگذارد، پیروز خواهد بود».

با مروری بر روند تحولات اخیر در روابط سیاسی ترکیه و رژیم‌ صهیونیستی می‌توان دریافت که آنکارا و تل‌آویو با اشتیاقی فراوان در مسیر تقویت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و امنیتی ـ نظامی گام برمی‌دارند و مقامات باکو نیز با پیروی از آنکارا روابط خود را با رژیم صهیونیستی در دوران نتانیاهو که کارنامه ای جز جنایت و قتل عام فلسطینیان و مسلمانان چیز دیگری ندارد، در حال توسعه هستند.

دولت باکو در حالی به دنبال توسعه روابط با رژیم صهیونیستی است که مردم جمهوری آذربایجان مسلمان و شیعه هستند و به طور طبیعی از رژیم صهیونیستی که دشمن اصلی اسلام و مسلمانان است، متنفرند و آنها از رابطه کشور خود با رژیمی که قبله اول مسلمانان را اشغال کرده، به هیچ وجه راضی نیستند؛ حتی محافل لائیک و غیر دینی جمهوری آذربایجان نیز از جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین، ناراضی هستند و در مقاطع مختلف با نگارش مقاله یا انجام مصاحبه، نسبت به این جنایات اعتراض کرده‌اند.

البته به غیر از جامعه مسلمانان جمهوری آذربایجان و لائیک های این کشور که از برقراری میان باکو – تل آویو ناراضی هستند، اکثر یهودیان جمهوری آذربایجان هم که حدود 20 هزار نفر می باشند نیز از اقدامات رژیم صهیونیستی راضی نیستند و مخالف این رژیم هستند و باید گفت که ارتباطات باکو – تل‌آویو دولتی است و به هیچ وجه رابطه مردمی نیست.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط