رسانه تخصصی روابط بین الملل

نخست وزیر ارمنستان:

ایران بازیگر بسیار مهم در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی است

Diplomacyplus.ir/?p=5923
نخست وزیر ارمنستان از ایران به عنوان یک بازیگر بسیار مهم در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نام برد.

«نیکول پاشینیان» در مصاحبه با «تلویزیون دولتی» این کشور با اشاره به یادداشت تفاهم تمدید قرارداد «گاز به ازای برق» که در ایران امضا شد، اظهار کرد: ماهیت اصلی این قرارداد این است که ما گاز بیشتری را از ایران دریافت کنیم، با گاز دریافتی برق بیشتری تولید کنیم و آن را به ایران انتقال دهیم. البته با سهم های مشخصی که این تهاتر را سودآور می کند.

او با اشاره به اینکه اکنون عملاً خطوط انتقال برقی که بین ایران و ارمنستان وجود دارند کاملاً پربار هستند، افزود: برای این که ما بتوانیم گاز بیشتری را برای تولید برق مصرف کنیم به صادرات بیشتر به ایران نیاز داریم و بعد از تکمیل ساخت خط سوم لوله برق به این فرصت دست خواهیم یافت. وقتی که ساخت این لوله تکمیل شود آمادگی خواهیم داشت تا گاز بیشتری را برای افزایش برق تحویلی به ایران دریافت کنیم.

پاشینیان در پاسخ به پرسشی درباره این که آیا این اقدام گامی منفی در زمینه روابط این کشور با روسیه قلمداد نمی شود، اظهار کرد: ارمنستان با گازی که دریافت می کند برق تولید می کند آن را به ایران باز می گرداند و بخشی از  آن را برای تأمین نیازهای داخلی مصرف می کند. چنین سازوکاری وجود دارد و تناقضی با روسیه ندارد.

نخست وزیر ارمنستان در پاسخ به پرسش دیگری درباره نقش ایران در کمک به روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت، ایران بازیگر بسیاری مهمی در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای است و به همین دلیل است که ما روابط بسیار نزدیکی با شرکای خود در ایران داریم.

پاشینیان چندی پیش در یک تماس تلفنی با مقام های کشورمان گفته بود جمهوری اسلامی ایران همواره در رفع تنش‌ها و بحران‌های منطقه نقشی سازنده و تأثیرگذار داشته است.


تارنمای آرمِن نیوز

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط