رسانه تخصصی روابط بین الملل

اولتیماتوم انصارالله به عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=7406
درحالی که آمریکا و عربستان سعودی سعی دارند جنگ یمن را در وضعیت نه جنگ و نه صلح نگه داشته و از اجرای عملیات موشکی یمنیها جلوگیری کنند اما رهبران صنعا به اشغالگران هشدار دادند که اگر جنگ را متوقف نکنند، عواقب وخیمی برای آنها خواهد داشت، هشداری که به نظر می‌رسد در سالگرد جنگ هشت ساله، یمنی‌ها‌ سورپرایز ویژه‌ای برای پذیرایی از متجاوزان خواهند داشت.

الوقت- درحالی که طی هفته‌های اخیر عمان از طرف عربستان و امریکا مأموریت داشت  تا جنبش انصارالله یمن را برای تمدید آتش‌بس متقاعد کند اما جدی نبودن طرف مقابل در مذاکرات صنعا را به این نتیجه رسانده که در خفا برنامه دیگری غیر از صلح را دنبال می‌کنند.

با اینکه در هفته‌های اخیر گزارشهایی متعددی مبنی بر موافقت سعودیها با شروط انصارالله منتشر شده بود و احتمال می‌رفت که به زودی مذاکرات آتش‎بس به نتیجه رسیده و صلح برقرار شود اما به نظر می‌رسد رفت وآمد مقامات عمانی در مسیر ریاض و صنعا جز وقت تلف کردن و خرید زمان هدف دیگری ندارد و همین مسئله خشم صنعا را برانگیخته است.

در آستانه هشتمین سالگرد جنگ یمن مقامات صنعا بار دیگر به متجاوزان نسبت به ادامه جنگ افروزی‌ها هشدار دادند. در همین رابطه، مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی یمن، در سخنانی ضمن درخواست از بیگانگان برای خروج از این کشور، از متجاوزان خواست تا جنگ یمن را متوقف کنند و به محاصره این کشور پایان دهند چرا که اگر چنین نکنند، عواقبش برای آن‌ها وخیم خواهد بود. المشاط پایبندی اشغالگران به همه تعهدات و حقوق مشروع مردم یمن را خواستار شد و بر سهم مردم یمن از منابع و ثروت‌های کشورشان برای دریافت حقوق و خدمات تأکید کرد. از سوی دیگر، مجلس شورای یمن هم با هشدار به ائتلاف متجاوزان اعلام کرد که نادیده گرفتن و چشم پوشی از صبر و رنج ملت یمن پیامدهای خطرناکی دارد.

همزمان، هزاران نفر از مردم یمن هم هم روز جمعه در سالگرد شهادت صالح علی الصماد، رئیس سابق اجرایی صنعا با برگزاری راهپیمایی‌های بزرگی در شهرهای مختلف بر استمرار مقاومت خود تا خروج کشورهای متخاصم از یمن تاکید کرده و به نیروهای دشمن هشدار دادند، ما هرگز اجازه نخواهیم داد آمریکا و انگلیس در داخل مرزهای یمن حضور داشته باشند و به آزادسازی یمن از هر اشغال خارجی ادامه می‌دهیم و بر حقوق قانونی یمن تاکید داریم  .

هشدارهای رهبران و مردم یمن به متجاوزان برای پایان دادن به جنگ هشت ساله درحالی است که انصارالله در پنج ماه گذشته از آخرین دور آتش‌بس، عملیات خود را متوقف کرده است تا به ائتلاف سعودی این فرصت را بدهد که به تجاوزات خود پایان دهد. اما به نظر می‌رسد مقامات ریاض با همدستی آمریکا، مماشات یمنی‌ها را نشانه ضعف در نظر گرفته و سعی دارند این جنگ را در حالت «نه صلح و نه جنگ» نگه دارند تا هم از شر عملیات موشکی انصارالله در امان باشند و هم اینکه به چپاول و سرقت منابع نفت و گاز این کشور در مناطق جنوبی یمن ادامه دهند.

غافلگیری برای متجاوزان

رهبران صنعا در ماه‌های اخیر بارها اعلام کرده‌اند که اگر عربستان و امارات به تجاوزات خود ادامه دهند، صبر آنها لبریز خواهد شد و عملیات موشکی را به عمق متجاوزان ازسرخواهند گرفت. از این رو صلح کنونی وضعیت آرامش قبل از طوفانی است که اگر برخیزد عربستان و هم‌پیمانان آنرا در گرداب خود فرو خواهد برد.

دقیقا یک ماه تا هشتمین سالگرد شروع جنگ یمن باقی مانده است و این مدت کوتاه برای رهبران ریاض و ابوظبی فرصتی خوبی است تا سبک و سنگین کرده و همه جوانب را در نظر بگیرند و راه درستی را انتخاب کنند. چرا که الگوی رفتاری انصارالله ثابت کرده در سالگردهای این تجاوز خانمان سوز، غافلگیریهای زیادی برای متجاوزان داشته است و این بار هم به احتمال زیاد هدف قرار دادن عمق خاک عربستان و امارات، تکرار خواهد شد. سال گذشته هم انصارالله با حملات پهپادی به تاسیسات آرامکو در خاک عربستان، ضربات سنگینی را به این کشور وارد کرد و این ضربه چنان سهمگین بود که سعودیها بلافاصله به آتش بس شش ماهه تن دهند.

با در نظر گرفتن هشدارهای تند رهبران انصارالله، اگر سعودی‌ها به جنایتهای خود علیه مردم مظلوم یمن ادامه دهند، این بار پاسخ انصارالله به مراتب گسترده‌تر خواهد بود. نیروهای مسلح یمن در ماههای اخیر بارها هشدار داده که جنگ آتی دردناکتر و وسیع‌تر از قبل خواهد بود.  یمنی‌ها گفته‌اند که در صورت شروع دور جدید درگیریها دامنه آن تنها به خاک متجاوزان محدود نخواهد شد و فراتر از منطقه را دربرخواهد گرفت.

انصارالله هشدار داده که ادامه وضعیت نه صلح و نه جنگ را برنمی‌تابد و تا زمانی که محاصره اقتصادی ادامه داشته باشد و منابع انرژی مردم یمن توسط متجاوزان به یغما برود، در برابر این اقدامات ساکت نخواهند نشست. انصارالله به عنوان ضامن امنیت یمن، اکنون وظیفه سنگینی را روی دوش خود احساس می‌کند و مردم نیز با بیان اینکه متجازان فقط زبان زور را می‌فهمند از نیروهای مسلح کشورشان خواسته‌اند به اشغالگران پاسخ قاطعانه‌ای بدهد.

باتوجه به تغییرات ژئوپلتیکی که پس از جنگ اوکراین در نظام بین‌الملل به وجود آمده است، حملات موشکی احتمالی انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان و امارات علاوه بر اینکه هزینه‌های سنگینی را به متجاوزان تحمیل خواهد کرد، برای کشورهای غربی هم که با بحران انرژی مواجه هستند آسیبهای جدی وارد خواهد کرد و با افزایش قیمت نفت، اروپاییها مجبور خواهند شد بهای سنگینی را برای خرید انرژی موردنیاز خود بپردازند.

استاندارد دوگانه آمریکا

در یکسال گذشته علاوه بر عربستان سعودی و امارات، آمریکا و رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی هم در خاک یمن فعال شده‌اند و با احداث پایگاه‌هایی در استانهای حضرموت و المهره، به سرقت منابع نفت و گاز این کشور اقدام می‌کنند و انصارالله دو بار به نفتکش‌های سعودی که قصد بارگیری از منابع نفتی یمن را داشتند حملات پهپادی انجام داد و گفت که این تنها دستگرمی بود و عملیات آینده ویرانگر خواهد بود. آمریکا به لطف قدرت نظامی خود سعی دارد جای پای خود در جنوب یمن را محکم کرده و به غارت نفت و گاز این کشور ادامه دهد اما انصارالله بدون هراس از آمریکا، هشدار داده که منافع واشنگتن اهداف مشروعی برای نیروهای مسلح یمن خواهند بود. رهبران انصارالله، آمریکایی را علنا تهدید می‌کنند که سران شیوخ خلیج فارس حتی بدون اجازه آن آب هم نمی‌خورند و گوش به فرمان اربابان خود در کاخ سفید هستند و به عنوان پیاده نظام آمریکا، نقشه‌های شوم این کشور را در منطقه اجرا می‌کنند.

اشغالگری آمریکا در خاک یمن درحالی است که مقامات واشنگتن در ظاهر با تحرکات دیپلماتیک وانمود می‌کنند که دنبال پایان دادن به درگیری هستند و صنعا نسبت به این تناقضات هشدار داده است. در همین راستا، عبدالملک العجری، عضو دفتر سیاسی انصارالله در سخنانی در واکنش به مخالفت آمریکا با طرح چین برای پایان دادن به جنگ اوکراین، از دوگانگی معیارهای آمریکا در برخورد با پرونده صلح در یمن و اوکراین انتقاد کرد و در توییتی نوشت: آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در واکنش به ابتکارعمل چین گفت هر کشوری که از ارتش روسیه حمایت می‌کند، نمی‌تواند درباره صلح صحبت کند. ‌بسیار خوب، درباره کشورهایی که دم از صلح در یمن می‌زنند و در مقابل از کشورهای متجاوز حمایت نظامی و سیاسی می‌کنند چه می گویید. یا اینکه خون آنها خون است و خون ما آب». آمریکا که با چراغ سبز خود به عربستان سعودی، جنگ ظالمانه یمن را شروع کرد در ماههای اخیر تلاش می‌کند تا با برقراری آتش بس، عربستان را از انجام عملیات موشکی انصارالله نجات دهد تا در شرایط کنونی بحران جدیدی در نظام بین الملل ایجاد نشود.

گشایش در مسیر مذاکرات

به نظر می‌رسد سعودیها هشداهاری انصارالله را در آستانه سالگر جنگ یمن جدی گرفته‌اند و مجبور شده‌اند تا اقدامات عملی برای متنفع شدن یمنی‌ها از دستاوردهای مذاکرات در حال اجرا انجام دهند. بر این اساس،  عبدالوهاب الدره، وزیر حمل و نقل دولت نجات ملی یمن روز یکشنبه اعلام کرد که چند کشتی تجاری وارد بنادر الحدیده شده‌اند و چند کشتی دیگر نیز در مسیر ورود به این بنادر هستند. وی در این باره گفت: کشتی‌های وارد شده به یمن پس از بازرسی در بندر جیبوتی بدون تاخیر مستقیماً از این بندر به سمت بندر الحدیده حرکت کردند. الدره افزود: از میان این کشتی‌ها، ۱۸ فروند از بنادر بارگیری به سمت بنادر «الحدیده»، «الصلیف» و« رأس عیسی» در حرکت هستند که حامل مواد غذایی، مشتقات نفتی و کانتینر هستند. وی ادامه داد: ورود کشتی‌ها به بنادر یمن به صورت روزانه ادامه دارد، تا اطمینان حاصل شود که نیاز ۷۰ درصد ملت یمن تامین می‌شود. تامین نیاز یمنی‌ها از نزدیک‌ترین بنادر و فرودگاه‌ها یکی از حقوق آنهاست.

پیشتر این کشتی‌ها علی رغم بررسی و تفتیش دقیق از طریق مکانیزم هیئت بازرسی و تفتیش در جیبوتی و دریافت مجوزهای بین‌المللی، برای مدتها حتی برخی از آنها بیش از ۱۰ ماه توسط ائتلاف متجاوز عربی به سرکردگی عربستان سعودی توقیف شده بودند. رهبران صنعا تأکید دارند تا زمانی که محاصره یمن لغو نشود و فرودگاههای بازگشایی نشوند و حقوق کارمندان دولتی از محل درآمد حاصل از فروش نفت این کشور پرداخت نشود، پای هیچ توافقی را امضا نخواهند کرد و جدیت انصارالله، سعودیها را به عقب نشینی واداشته است.

با وجود اینکه در ابتدای جنگ، عربستان سعودی و متحدان تا بن دندان مسلح آن دست برتر را در تحولات میدانی داشتند اما با گذشت زمان ورق به نفع یمنی‌ها برگشت و الآن این انصارالله است که برای سعودیها شروط تعیین می‌کند. انصارالله با قدرت موشکی و پهپادی و اخیرا با دستاوردهای قدرت دریایی، موازنه را به نفع خود تغییر داده است و علاوه بر عربستان و امارات، حتی رژیم صهیونیستی هم از قدرت این جنبش هراس دارد و آنرا تهدیدی برای موجودیت جعلی خود می‌داند.

لازم به ذکر است که پیشرفتهای نظامی انصارالله در زمانی به دست آمده است که یمن از زمین، هوا و دریا تحت محاصره شدیدی قرار داشت و هیچ کمکی از خارج به یمنی‌ها انجام نمی‌شد ولی با اتکا به توانمندی‌های بومی توانستند در مقابل اشغالگران بازدارندگی ایجاد کنند و صرف هزینه‌های گزاف برای خرید سامانه‌های پدافندی از آمریکا و رژیم صهیونیستی توسط ریاض و ابوظبی به خوبی گویای این حقیقت است.

هشت سال جنگ در یمن دستاوردی جز شکست برای عربستان و امارات در پی نداشت و اکنون بهتر است حاکمان ریاض و ابوظبی سر عقل آمده و به جای ادامه اشغالگری با انصارالله مصالحه کنند، چرا که ادامه این بحران تبعات جبران ناپذیری برای متجاوزان خواهد داشت. زیرا یمنیها نشان داده‌اند که چیزی برای از دست دادن ندارند و توان لازم را هم برای تنبیه اشغالگران هم دارند و این هشدار جدی برای ائتلاف متجاوز است تا دیر نشده از یمن خارج شده و سرنوشت آنرا به خود یمنی‌ها واگذار کنند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط