رسانه تخصصی روابط بین الملل

اهداف دیدار بن سلمان از اردن

Diplomacyplus.ir/?p=3351
پژوهشگر اردنی تصریح کرد: دیدار بن سلمان از اردن، مصر و ترکیه در راستای تلاش به منظور یکی کردن مواضع پیش از دیدار بایدن از سعودی است.

لیث الجنیدی پژوهشگر اردنی در مقاله ای تحلیلی در روزنامه اینترنتی رای الیوم، به بررسی اهداف ولیعهد سعودی از اردن پس از روابط بحرانی دو کشور پرداخت.

الجنیدی نوشت: بن سلمان نخستین بار از زمان رسیدن به منصب ولیعهدی در سعودی در سال 2017، در چارجوب سفری خارجی پیش از سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به عربستان، علاوه بر ترکیه و مصر، از اردن دیدن می کند.

روابط اردن و سعودی در چند سال گذشته در حالتی احتیاط آمیز ادامه یافته است که عامل آن دست داشتن «باسم عوض الله» رئیس پیشین دیوان پادشاهی اردن و مشاور بن سلمان در قضیه موسوم به «الفتنه» است، قضیه ای که به تلاش برای کنار زدن ملک عبد الله دوم از قدرت مربوط می شد.

با این حال عبدالله دوم پادشاه اردن در تلاش برای گسترش روابط با همه کشورها، از اینکه انگشت اتهام را در این قضیه به سوی سعودی نشانه رود، خودداری کرده است.

وی در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان آمریکا درمورد احتمال دست داشتن سعودی در این قضیه گفت: با این مسئله به عنوان مسئله ای داخلی برخورد شد. ما همه می دانیم که باسم که پیشتر در اردن فعالیت کرده، مشاور بلند پایه در سعودی است و گذرنامه سعودی آمریکایی دارد. ما وجود ارتباط خارجی را در این قضیه متوجه شدیم، با این حال همان گونه که گفتم، با این پرونده به عنوان موضوعی داخلی برخورد می کنیم. من معتقدم نسبت به اردن، نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی دیگران هرگز کمکی به ما نخواهد کرد زیرا چالش ها در منطقه در حد کافی وجود دارد.

الجنیدی در ادامه نوشت: به نظر می رسد به نشانه سپاس از اردن، فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی پس از این اظهارات از اردن دیدن و با پادشاه این کشور ملاقات کرد و خواستار تقویت روابط دو کشور شد.

پادشاه اردن هم در این دیدار با تمجید از حمایت عربستان در مواجهه با چالش های مربوط به قضیه الفتنه گفت روابط کشورش با سعودی مستحکم است و شایعات آن را متزلزل نمی کند.

بر همین اساس به نظر می رسد دیدار بن سلمان از سه کشور محوری در منطقه یعنی اردن، مصر و ترکیه، در راستای تلاش به منظور یکی کردن مواضع و گرفتن تاییدیه درمورد مهم ترین مسائل پیش از دیدار بایدن از سعودی است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط