رسانه تخصصی روابط بین الملل

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات وین به همتای قطری چه گفت؟

Diplomacyplus.ir/?p=1766
وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی همتای قطری درباره مذاکرات وین با تأکید بر لزوم توجه به منافع ملت ایران و خطوط قرمز جمهوری اسلامی اعلام کرد: برای تحقق یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی کامل داریم.

«شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر شامگاه سه‌شنبه دوم فروردین ۱۴۰۱ با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تلفنی گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه قطر در این گفت‌وگو درباره آخرین تحولات مناسبات دوجانبه و اوضاع منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین مذاکرات وین به بحث و تبادل نظر پرداخت.

دو وزیر خارجه رایزنی و‌ مشورت مستمر بین دو کشور برای پیگیری روند توسعه روابط دوجانبه و همچنین تبادل نظر در خصوص مسائل مورد اهتمام مشترک در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی را حائز اهمیت خواندند.

* آمادگی کامل ایران برای تحقق یک توافق خوب، قوی و پایدار

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگوی تلفنی درباره مذاکرات وین، با تأکید بر لزوم توجه به منافع ملت ایران و خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران برای تحقق یک توافق خوب، قوی و پایدار آمادگی کامل دارد.

وزیر امور خارجه قطر نیز با قدردانی از نقش سازنده ایران در مذاکرات وین، بر لزوم تلاش همه طرف‌ها برای رسیدن به توافق تأکید کرد.

امیرعبداللهیان شب گذشته نیز با «فؤاد حسین» همتای عراقی خود تلفنی گفت‌وگو کرد و درباره مذاکرات وین گفت: ما به مرحله نهایی توافق نزدیک هستیم. در اندک موضوعات بسیار مهم باقیمانده، ابتکاراتی را از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه کرده‌ایم. اکنون این طرف آمریکایی است که باید حسن نیت ادعایی خود را در عمل نشان دهد.ما در رسیدن به توافق خوب، قوی و‌ پایدار مصمم هستیم. دکتر علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران با انریکه مورا هماهنگ کننده گفت‌وگوها در تماس مستقیم و‌ مستمر است.

گفتنی است، «جوزپ بورل» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۰ اسفند ماه همزمان با دور هشتم مذاکرات در وین در توئیتی نوشت: به دلیل عوامل خارجی به وقفه در گفت‌وگوهای وین نیاز است. متن نهایی اساسا آماده و روی میز است. به‌ عنوان هماهنگ‌کننده، من به همراه تیمم به ارتباط با همه اعضای برجام و ایالات متحده برای غلبه بر وضعیت فعلی و نهایی کردن توافق ادامه خواهم داد. پس از آن سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی نوشت: وقفه اعلام شده در مذاکرات وین می‌تواند زمینه ساز حل موضوعات باقیمانده و بازگشت نهایی باشد. دستیابی به موفقیت در گفت‌وگوها تمرکز اصلی همه طرف‌ها خواهد بود. هیچ عامل خارجی بر اراده مشترک ما به منظور حرکت به سمت یک توافق جمعی اثر نخواهد گذاشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ نیز در گفت‌وگوی تلفنی همتای قطری ضمن انتقاد از طرح موضوعات جدید از سوی آمریکا در مذاکرات، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با جدیت برای حصول توافق خوب، قوی و پایدار تلاش می‌کند.

لازم به ذکر است، «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر ۱۱ اسفند ماه نیز تلفنی با حسین امیرعبداللهیان گفت‌وگو کرد و با اشاره به سفر موفق آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی به آن کشور، ملاقات رئیس جمهوری ایران با امیر قطر را ممتاز و سفر مذکور را گامی مهم در راستای توسعه مناسبات دوجانبه ارزیابی کرد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط