رسانه تخصصی روابط بین الملل

سید حسن نصرالله:

امنیت و ثبات عراق به برکت شهداست/ عربستان دوست عراق نیست

Diplomacyplus.ir/?p=773
دبیرکل حزب الله لبنان به مناسبت دومین سالروز شهادت شهیدان سلیمانی و المهندس، امنیت و ثبات امروز عراق را به برکت این شهدا دانست.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی امروز خود به مناسبت دومین سالروز شهادت شهیدان «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» تاکید کرد که اقدام امریکا در ترور این شهیدان و  پذیرش مسئولیت صریح آن توسط مقامات امریکایی باعث شد که دیگر مسائل نیازمند تحقیق و جستجو نباشد و عاملان این ترور کاملا مشخص باشند.

وی عنوان کرد که این حادثه بزرگ پیامدهای سیاسی و نظامی و مردمی بزرگی در ایران و عراق و دیگر کشورهای منطقه داشت  که این پیامدها همچنان نیز ادامه دارد.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: جمهوری اسلامی ایران و ملت مجاهد آن و سپاه پاسداران آن در روزهای اول سخت و دشوار مبارزه با داعش به یاری عراقی‌ها آمدند و شهدای زیادی را تقدیم کردند. حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس از اولین کسانی بودند که به فتوای مجاهدت مرجعیت دینی لبیک گفتند و در کنار دیگر مجاهدان ایستادند. این ها طی سالهای گذشته در خط مقدم مبارزات حضور داشتند و در میان رزمندگان حضور داشتند و در دردها و آرزوهای آنها سهیم بودند. این موقعیت شهید است که عراق را حفظ کرد و برای این کشور مبارزه کرد و اگر عراق امروز دارای امنیت و ثبات تا حد زیادی است و  بسیاری از این خطرات را دفع کرده ، به برکت این شهدا بوده است.

نصرالله تاکید کرد، این موقعیت شهید و قاتل است؛ آیا  نباید از مقایسه این دو عبرت بگیریم و آنها را  با یکدیگر برابر ندانیم.  بین آمریکا که ملت عراق را شکنجه و غارت و مجازات کرد و بین ایران  که از ملت عراق حمایت و پشتیبانی کرده و کمک‌های زیادی  در روند مبارزه با داعش ارائه کرد. آیا انصاف است کسی بیاید این دو را با هم مقایسه کرده و هر دو را دوست عراق بداند.  بدتر از اینها کسانی هستند که معتقدند آمریکاییها دوست عراق هستند و ایرانی‌ها دشمن عراق هستند.

وی افزود:  اینها کسانی هستند که مدعی هستند قاتلان سردار سلیمانی دوست عراق هستند و کسانی که در سرکوب و ویرانی عراق حضور داشتند دوست آنها هستند. این یک فاجعه  برای انسانیت و اخلاق به شمار می‌رود و کارهایی است که توسط سفارت آمریکا و ارتش سایبری آن دنبال شده که نه تنها در عراق بلکه در تمام منطقه در حال انجام است.

سید حسن نصرالله گفت: آنها مقاومت و شهدا را تخریب می‌کنند اما کسانی که بدترین جنایت‌ها را مرتکب شده و زنان را مورد تجاوز قرار می‌دهند را دوست ملت عراق معرفی می‌کنند و آنها را ملت متمدن توصیف می کنند که به دنبال کمک کردن به ملت عراق هستند.  لذا ما باید موضع مناسبی بین شهید و قاتل اتخاذ کنیم.

وی ادامه داد: در خصوص کشورهای دیگر نیز اجازه بدهید که صحبت کنم. در عراق برخی نظرات وجود دارد که عربستان سعودی را دوست عراقی‌ها می دانند و ایران را دشمن آنها معرفی می‌کنند. بعد از سال 2003 هزاران عملیات انتحاری در عراق انجام شد که در نتیجه آن صدها هزار نفر از شیعیان و اهل تسنن و مسیحیان و عرب‌ها و کردها و ترکمن‌ها به خاک و خون کشیده شدند. امیر بن نایف در آن زمان به  حمایت از عملیات تروریستی در پایگاه‌های اجتماعی اعتراف کرده است و  این موضوع در پایگاه های اجتماعی و رسانه های مختلف کاملاً  مورد اشاره قرار گرفته است.

نصرالله ادامه داد: بن نایف در یک جلسه خصوصی از هزاران  سعودی صحبت کرد که به عراق رفته‌اند تا عملیات انتحاری انجام دهند. عربستان‌سعودی خودروهای بمب گذاری شده و عوامل انتحاری را به عراق می فرستاد. آنها  تفکر داعش را نیز تقویت کردند. محمد بن سلمان با صدای خود این موضوع را اعلام کرد که آمریکا از عربستان سعودی طی ده‌ها سال گذشته درخواست کرده که تفکر وهابیت را در جهان اسلام منتشر کند. او خودش می گوید که عربستان سعودی بنا به درخواست آمریکا تفکر و اندیشه داعش را ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: همه ما مواضع رسمی و رسانه‌های عربستان در استقبال از داعش در سلطه بر استانهای عراق را به خاطر داریم.  آنها جوانان خود را به عراق می فرستادند تا ملت عراق را بکشند اما ایران نیروها و جوانان خود را می فرستاد تا در دفاع از کودکان عراقی در کربلا و بغداد و دیگر استانهای عراقی  در معرض شهادت قرار بگیرند. پس آیا  قاتل و شهید با هم برابر است؟

وی تاکید کرد: درحال حاضر آمریکایی‌ها مدعی هستند که عملیات نظامی خود را در عراق پایان داده‌اند و اگر عده‌ای نیز در عراق باقی مانده‌اند گروه کوچکی از مستشاران و نیروهای فنی این کشور هستند.  امروز مسئولیت ملت و دولت عراق این است که این موجودیت را نادیده نگیرند که اگر این موضوع را نادیده بگیرند، شهدای مقاومت را نادیده گرفته اند و وفاداری خود به این شهدا را زیر سوال برده اند. وفاداری به شهدا پاسخ به درخواست میلیونی ملت عراق است که موجودیت آمریکا و اشغالگری این کشور در عراق را برنمی‌تابند.

نصرالله افزود: سفیر آمریکا در بغداد ادعای صلح و نوع دوستی در عراق می کند و سردار قاسم سلیمانی را تروریست می داند.  این اراده ملت عراق نیست. اراده ملت عراق بعد از دوسال از همان روزهای ابتدایی شهادت سردار سلیمانی مشخص شد. البته ارتش سایبری دشمن شبانه روز تلاش می کند و ما باید نسبت به این تلاش‌ها هوشیار باشیم و با آن تعامل نکنیم. آنها پایگاه‌های اجتماعی را در اختیار گرفته‌اند تا بتوانند تفکرات میلیون‌ها نفر را تغییر داده و مسائل اصلی و حقیقی را به حاشیه بکشانند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط