رسانه تخصصی روابط بین الملل

افق روشن روابط آستانه – تهران از نگاه سفیر قزاقستان

Diplomacyplus.ir/?p=5993
«اسخت اورازبای» سفیر قزاقستان در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور در ۲۰ نوامبر (۲۹ آبان) افق پیش روی روابط آستانه – تهران را روشن خواند و گفت: با توجه به شالوده محکمی که ساخته ایم، من دلایل زیادی برای خوش بین بودن به آینده روابط بین کشورهایمان دارم.

 اورازبای، سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری قزاقستان در ایران در مقاله ای که به مناسبت انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور برای ایرنا ارسال کرد، نوشت: از نقطه نظر اقتصادی، دولت ما فعالانه در حال بهبود فضای سرمایه گذاری در قزاقستان است و ما را به بهترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه تبدیل می کند. من شک ندارم که دولت ما پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید این مسیر را ادامه خواهد داد.

وی افزود: این امر به ویژه در زمینه تقویت همکاری‌های قزاقستان و ایران در زمینه‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری مهم است، که انگیزه آن توافق‌هایی بود که در ۱۹ ژوئن سال جاری در جریان سفر رسمی قاسیم ژومارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان به جمهوری اسلامی ایران به دست آمد.

حجم مبادلات تجاری در دوره ژانویه تا آگوست ۲۰۲۲، با ۹.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۳۵۰.۲ میلیون دلار رسید.

حجم سرمایه گذاری ایرانیان جذب شده در اقتصاد قزاقستان در سال ۲۰۲۱ افزون بر ۲۶.۲ میلیون بوده که ۶ برابر بیشتر از سال قبل است. این رقم در نیمه اول سال جاری به ۱۶.۵ میلیون دلار رسید که نسبت به نیمه اول سال گذشته ۴.۳ برابر افزایش یافته است.

در عین حال، ما انتظار داریم در آینده نزدیک رشد بیشتری در حجم تجارت و سرمایه گذاری متقابل خود داشته باشیم. برای این منظور، همه شرایط لازم در حال ایجاد است – یک رژیم ۱۴ روزه بدون روادید برای شهروندان ایرانی برای ورود به قزاقستان با انواع گذرنامه، برقراری پروازهای مستقیم در مسیر تهران – آلماتی – تهران و گرگان – آکتائو – گرگان و قرار است پایانه های قزاقستان در بنادر ایران احداث شود.

در طول ۳۰ سال گذشته، مردم قزاقستان جامعه ای باثبات، مرفه و فراگیر ساخته اند. استفاده از حق دموکراتیک خود از طریق رای مردمی به ایجاد آنچه به دست آمده است کمک خواهد کرد. پس از انتخاب رئیس جمهور جدید، ما به توسعه روابط نزدیک بین قزاقستان و ایران ادامه خواهیم داد.

با توجه به شالوده محکمی که ساخته ایم، من دلایل زیادی برای خوش بین بودن به آینده روابط بین کشورهایمان دارم.

وی در ادامه نوشت: قزاقستان در آستانه رسیدن به نقطه عطف مهمی در توسعه دموکراتیک خود است. اگرچه انتخابات از زمان استقلال در سال ۱۹۹۱ به طور منظم برگزار شده است، انتخابات ریاست جمهوری آتی در ۲۰ نوامبر(۲۹ آبان) را می توان یکی از مهم ترین انتخابات برای آینده سیاست دموکراتیک در قزاقستان دانست.

امسال پرآشوب ترین سال در تاریخ اخیر ما بوده است. ابتدا کشور ما از حوادث غم انگیز ژانویه که یک کودتای مسلحانه در قزاقستان رخ داد، شوکه شد. کمی بیش از یک ماه بعد، درگیری در اوکراین رخ داد که به طور غیر مستقیم بر اقتصاد کشور ما تأثیر گذاشت. اما با وجود این مشکلات، مردم ما شروع به نوشتن فصل جدیدی در توسعه سیاسی خود کردند. در ماه مارس، قاسیم ژومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان، اصلاحات قانون اساسی را با هدف تغییر کل مدل دولتی و شکل حکومت کشورمان از طریق محدود کردن اختیارات رئیس جمهور، تقویت نقش پارلمان، افزایش مشارکت شهروندان در فرآیندهای سیاسی و حمایت بیشتر از حقوق بشر را پیشنهاد کرد.

۷۷ درصد از شهروندان ما در همه پرسی ماه ژوئن به این اصلاحات قانون اساسی رأی دادند. این نشانی از چیستی قزاقستان عادل بود – تعهد قوی ما به اصول دموکراتیک و توانمندسازی شهروندان در تصمیم گیری های دولتی. به لطف تمایل آگاهانه مردم ما برای توسعه دموکراتیک، کشور ما به یکی از رهبران اصلاحات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی در فضای پس از شوروی تبدیل شده است.

اجرای اصلاحات خاص به ما این امکان را داده است که محکم روی پای خود بایستیم و به آینده ای روشن نگاه کنیم. ابتکارات اقتصادی ما با هدف تنوع، انحصار زدایی و تضمین توزیع عادلانه درآمد ملی است. ذکر این نکته ضروری است که به پیشنهاد رئیس جمهور توکایف، دوره ریاست جمهوری از دو دوره پنج ساله به یک دوره هفت ساله بدون امکان انتخاب مجدد کاهش یافت. این ابتکار خطرات انحصار قدرت را از بین می برد و اصول اساسی دموکراسی را تقویت می کند.

با توجه به این اصلاحات و اصلاحات قابل توجه قانون اساسی، در ماه سپتامبر، رئیس جمهور فعلی قاسم ژومارت توکایف تصمیم گرفت به دنبال تأیید دموکراتیک مأموریت خود برای تغییرات اساسی در قزاقستان طی هفت سال آینده باشد. کشور ما با سرعتی سریع در حال تغییر است و برای شهروندان ما مهم است که نظر خود را در مورد مسیر آینده کشور بیان کنند. انتخابات فرصتی برای درک سه سال ریاست جمهوری توکایف و درک اینکه آیا مردم با چشم انداز قزاقستان عادل موافق هستند یا خیر، می باشد.

این انتخابات نیز متنوع ترین انتخابات در تاریخ کشور ما خواهد بود. در این انتخابات شش نامزد با دیدگاه های سیاسی متفاوت، از جمله نمایندگان اپوزیسیون رقابت می کند که به رای دهندگان حق انتخاب گسترده ای می دهد. علاوه بر این، برای اولین بار در تاریخ ما، دو زن برای ریاست جمهوری نامزد می شوند. این گام مهم دیگری در توسعه دموکراتیک مستمر قزاقستان است. در طول سال ها، قزاقستان گام های مشخصی برای تضمین برابری جنسیتی و افزایش نقش زنان در تجارت و سیاست برداشته است. ما اکنون ثمره این تلاش ها را می بینیم …

روند معرفی نامزدهای ریاست جمهوری قزاقستان به گونه ای تنظیم شده است که شفاف و منصفانه باشد. به عنوان مثال، همه نامزدها باید از ۱درصد از رای دهندگان ثبت نام شده قزاقستان – حدود ۱۱۸۰۰۰ نفر -امضا بگیرند. شش نامزد به نمایندگی از سیاست ها و دیدگاه های مختلف کشور مورد حمایت بسیاری از شهروندان قرار گرفتند. این یکی دیگر از شواهد دموکراسی در عمل است.

البته، اطمینان از آزاد و عادلانه بودن انتخابات ضروری است. بر کسی پوشیده نیست که منطقه ما هنوز در حال توسعه مکانیسم های دموکراتیک لازم برای تضمین برگزاری انتخابات کاملاً آزاد است. با این حال، من معتقدم که قزاقستان نشان می دهد که فراتر از انتظارات رایج است. رئیس جمهور توکایف وعده داد که انتخابات عادلانه، علنی و با مشارکت گسترده ناظران داخلی و بین المللی برگزار خواهد شد. انتخابات قبلی تحت نظارت دفتر نهادهای دموکراتیک و حقوق بشر (ODIHR) سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) و بسیاری از سازمان های بین المللی دیگر بود. قزاقستان همیشه از ناظران و بازخوردهای سازنده آنها استقبال کرده است و ما مشتاقانه منتظر استقبال مجدد آنها در انتخابات آینده هستیم.

با توجه به چالش های مهم ژئوپلیتیک جهانی، انتخابات پیش رو نه تنها برای قزاقستان، بلکه برای جامعه بین المللی نیز مهم است. ما به عنوان کشوری که بین آسیا و اروپا قرار دارد، نقش کلیدی در تسهیل تجارت بین دو منطقه ایفا می کنیم. با توجه به روابط دیپلماتیک خود با همه طرف‌ها، ما همچنین آماده‌ایم تا به هر طریقی که در دسترس ماست، به حل مناقشه در اوکراین کمک کنیم. از نقطه نظر اقتصادی، دولت ما نیز فعالانه در حال بهبود فضای سرمایه گذاری در قزاقستان است و ما را به بهترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه تبدیل می کند. من شک ندارم که دولت ما پس از روی کار آمدن رئیس جمهور جدید این مسیر را ادامه خواهد داد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط