رسانه تخصصی روابط بین الملل

افشای سند لو رفته بن سلمان برای تغییر هویت عربستان

Diplomacyplus.ir/?p=1247
سعودی لیکس از یک سند فاش شده در خصوص برنامه‌های ولیعهد سعودی برای سکولاریزاسیون جامعه عربستان خبر داد.

یک سند برنامه‌های مشکوک «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی را در خصوص پیشبرد سکولاریزاسیون جامعه محافظه کار سعودی و تغییر تدریجی هویت کشور حرمین شریفین در راستای چشم انداز 2030 را فاش کرد.

به گزارش سعودی لیکس، این سند نشان می‌دهد که محمد بن سلمان در جلسه شورای وزیران دستوراتی را به وزارت امور اسلامی، و هیئت ارشاد صادر کرد تا برنامه‌هایی را موسوم به «تساهل فکری» در عربستان آماده کند.

سند فاش شده مدیرکل شعبه این وزارتخانه در منطقه مدینه نشان می‌دهد که محمد بن سلمان در زمان معاونت خود در شورای وزیران عربستان دستور تهیه برنامه‌هایی را صادر کرده که آن را «تساهل فکری در عربستان» می‌نامد. این برنامه‌ها را برای اجرای چشم‌انداز 2030 نیاز دانسته است.

بر اساس این سند فاش شده، کسانی که به امور دینی مرتبط هستند از سوی محمد بن سلمان موظف شده‌اند که مسئولیت امر به معروف و نهی از منکر را محدود کنند. به نظر می‌رسد این امر پس از پیشنهاد لغو استقلال کمیته امر به معروف و نهی از منکر مطرح شده است.

در سند فاش شده آمده است که هدف محمد بن سلمان آزادی پوشش و رفتار و همچنین دوری تدریجی از افراط گرایی است.

شاید منظور ولیعهد سعودی از عبارت «پرهیز از افراط گرایی» در واقع به معنای پرهیز از محکومیت کسی باشد که با نوشیدن مشروبات الکلی، قمار، هتک حرمت آن و ارتداد از دین خدا، مقدسات اسلام را نقض می‌کند.

در سند مذکور آمده است که روحانیون و حاکم شرع موظف شده‌اند علاوه بر تساهل اجتماعی در تعامل با اهل کتاب، سکولاریسم و تسامح پیرامون موسیقی، جشن و سینما، موضوع آزادی زنان در رفتار اجتماعی را تبیین کنند. این مسئله به زنان سعودی اجازه خواهد داد در جشنهای مبتذل که در این کشور برگزار خواهد شد، شرکت کنند؛ اقدامی که در چشم‌انداز 2030 سعودی آمده است.

سند فاش شده حاکی از آن است که توجه مفتیان و صاحبان منبر به تبیین احکام عبادی بدون بیان اوضاع سیاسی، اقتصادی و غیره در کشور عربستان باشد.
در واقع هدف محمد بن سلمان این است که نوشیدن مشروبات الکلی و جشن‌های مختلط کاملا آزادانه باشد و هیچکس حق نداشته باشد علیه آنها اقدامی انجام دهد.

بر اساس این سند دولت سعودی از افشای دیدگاه‌های مفتی‌ها و علما در مورد آنچه در سطح عربستان سعودی و در چارچوب چشم انداز 2030 می‌گذرد جلوگیری می‌کنند.

مهم‌ترین چیزی که در سند تصریح شده این است که منبر داران به تبیین موضوع اسلام و تأثیر آن در وحدت جامعه و تقویت حاکمیت خادم الحرمین بپردازند.

این سند فاش شده حاکی از سیاست‌های سکولار ولیعهد سعودی برای حذف اسلام از صفحه تاریخ عربستان است.

اقدامات بن‌سلمان تا امروز که شامل کاهش حوزه عمل پلیس مذهبی، محدود کردن نقش روحانیون در دولت، دستگیری مفسدان اقتصادی، برگزاری کنسرت‌های موسیقی مختلط و ارائه آزادی‌های اجتماعی به زنان و حق انتخاب پوشش می‌شود، گویای یک انقلاب در عربستان سعودی است. اما با توجه به مخالفت‌های زیادی که از سوی روحانیون و قشر سنتی- مذهبی این کشور بروز یافته نمی‌توان گفت انقلاب مذکور دورنمای روشنی دارد.

بن‌سلمان برای جلوگیری از بروز موانع و مخالفت‌ها، سال گذشته شماری از تاجران را دستگیر و زندانی کرد. زندانی کردن تاجران و برخی مقامات دولتی و افراد خاندان سلطنتی به جرم فساد اقتصادی در واقع پیامی برای دیگر مخالفان سیاست‌های جدید ریاض بود.

ولیعهد سعودی قصد دارد باهدف ایجاد کشور سکولار سعودی برخی از فعالیت‌های دینی و عقیدتی را در این کشور تا حد امکان محدود بکند. او قصد دارد با حذف رهبران دینی از جامعه سنتی عربستان، خود زمام تمام امور را در این کشور در اختیار داشته باشد. وی خواهان ارائه تعریف جدیدی از دین، به‌مانند همه دولت‌های سکولار که نسبت به دین تعریف خاص خود را دارند است. او می‌خواهد با محدود نمودن رهبران دینی امکان هرگونه اعتراض را از جامعه دینی در این کشور بگیرد. بن سلمان با ایجاد دولت سکولار در عربستان خواهان همگرایی بیشتری با غربی‌ها است.

محمد بن سلمان از زمان روی کار آمدنش برای ایجاد تغییرات ریشه‌ای و اسلام زدایی از عربستان و کشاندن این کشور به سمت فساد تلاش زیادی کرده و در این سال‌ها فروش مشروبات الکلی، برگزاری جشن‌های مختلط، دعوت از خوانندگان آمریکایی و از سوی دیگر بازداشت صدها عالم دینی و خطبای مساجد مصادیق بارز این موضوع است.

آل سعود سرمایه‌های عظیم مالی را در بخش سرگرمی هزینه می‌کند تا جوانان سعودی را با سیاست‌های بی‌پروای خود منحرف کند و فساد و انحطاط را در عربستان گسترش دهد، علاوه بر این ولیعهد سعودی قصد دارد نقض حقوق و آزادی‌های بشر را در عربستان از خلال تغییرات گسترده اجتماعی که اخیراً ایجاد کرده است، بهبود ببخشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط