رسانه تخصصی روابط بین الملل

افشای جاسوسی عربستان از بازرس بین‌المللی در امور یمن با بدافزار اسرائیلی

Diplomacyplus.ir/?p=575
گزارش‌ها نشان می‌دهد که مقامات سعودی از نرم‌افزارهای جاسوسی اسرائیل «پگاسوس» برای جاسوسی از تلفن «کمال الجندوبی» بازرس بین‌المللی در امور یمن، استفاده کرده‌اند.

پایگاه خبری عربی 21 نوشت: رسانه‌ها از جمله روزنامه گاردین و میدل ایست آی اطلاعاتی را منتشر کردند که نشان می‌داد عربستان سعودی از تلفن الجندوبی جاسوسی کرده است. بر اساس گزارش این منابع، این اقدام احتمالی تنها چند هفته قبل از صدور گزارش سازمان ملل در سال 2018 در محکومیت مداخله ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن رخ داده است. تجزیه و تحلیل‌های جدید نشان می‌دهد که تلفن همراه این بازرس تحت حمایت سازمان ملل که در حال بررسی جنایات جنگی احتمالی در یمن بوده، با نرم افزارهای جاسوسی ساخت شرکت « ان اس او» اسرائیل هدف قرار گرفته است.

رادیو «موزائیک» تونس به نقل از الجندوبی با تایید جاسوسی تلفن وی، دلیل آن را بررسی جنایات جنگی یمن دانست. الجندوبی در مصاحبه دیگری با روزنامه گاردین اعلام کرد که جاسوسی از تلفن او اقدام یک دولت سرکش است.

در همین حال شرکت جاسوسی ان اس او اسرائیل اعلام کرد که مطمئن نیست اطلاعات مربوط به الجندوبی درست است یا خیر. الجندوبی مدافع حقوق بشر از سوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل به عنوان رهبر گروهی از کارشناسان بین المللی برای تحقیق درباره نقض حقوق بشر در سال 2017 منصوب شد.

روزنامه گاردین اعلام کرد که سفارت عربستان در خصوص اتهامات الجندوبی و نتایج آزمایشگاه «سیتیزن لاب» اظهار نظر نکرده است. شرکت «ان‌اس‌او» و سه شرکت دیگر از سال‌ها پیش مجوز رسمی از رژیم اسرائیل برای همکاری با عربستان سعودی را دارند و علاوه بر این رژیم اسرائیل شرکت‌های فعال در زمینه جاسوسی را برای کار با سعودی‌ها تشویق می‌کند.

عمده فعالیت این شرکت‌ها ساخت نرم‌افزارهایی است که می‌تواند گوشی تلفن همراه را هک کرده و به محتویات آن دسترسی داشته باشد. سعودی‌ها از این فناوری برای جاسوسی از مخالفان و روزنامه‌نگاران استفاده می‌کنند.

شرکت « ان اس او» همچنین مقامات عالی رتبه در ترکیه ، امارات متحده عربی و لبنان و بسیاری از مخالفان رژیم سلطنتی سعودی را مورد هدف قرار داد و نشان داد که این یک شرکت عامل سعودی است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط