رسانه تخصصی روابط بین الملل

افشای اسرار تازه از کودتای بن‌سلمان علیه «محمد بن نایف»

Diplomacyplus.ir/?p=2945
یک حساب کاربری طی تحقیقاتی اسرار کودتای محمد بن سلمان علیه محمد بن نایف را فاش کرد.

بر اساس گزارش این حساب کاربری الهویرینی در ملاقاتی که با بن‌نایف در بیمارستان داشت، ماجرای زنده ماندن خود از مرگ حتمی را به وی گفت که مورد تحسین بن‌نایف قرار گرفت و این فرصت را به او داد تا یکی از نزدیکان او باشد، بدین ترتیب ولیعهد سابق سعودی بسیاری از اقدامات خود را به الهویرینی محول کرد.

بر اساس گزارش حساب کاربری «تحقیق فی البلد» الهویرینی اقداماتی را انجام داد که منجر به انزوا و زندانی شدن محمد بن نایف شد. وی کودتایی را که توسط محمد بن سلمان و «محمد بن زاید» رئیس کنونی امارات طراحی شده بود، اجرا کرد و قبل از اجرا به «جرد کوشنر» مشاور و داماد «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا اطلاع داده شد.

بر اساس این اطلاعات، برنامه ترور اخلاقی «بن‌نایف» مقابل دیدگان آل‌سعود بود و برای ترتیب دادن این امر، «الهویرینی» یک «مهمانی مختلط» در یکی از کلبه‌های جده ترتیب داد و چندین دوربین در مهمانی نصب کرد که صحنه‌های پایکوبی مردان و زنانی را که نوشیدنی الکلی مصرف کرده بودند تحت نظارت داشت.

بررسی‌ها حاکی از آن بود که «بن‌نایف» به‌دلیل اعتماد زیاد به «الهویرینی» بی‌خبر از دامی که برایش درست کرده بودند، به مهمانی رفت که از او در موقعیت‌های نامناسب عکس گرفته شد، بدین ترتیب الهویرینی تمام تصاویر مسجل را به کاخ «السلام» نزد محمد بن سلمان برد.

حساب کاربری تحقیق فی البلد اعلام کرد: چند روز پس از آن، «بن‌سلمان» به مکه، جایی که «ملک سلمان بن عبدالعزیز» در کاخ «الصفا »اقامت داشت، رفت و عکس‌هایی را به‌عنوان دلیلی مبنی بر عدم صلاحیت «بن‌نایف» برای سمت ولیعهدی به او ارائه کرد.

به‌گفته منابع، این کلیپ‌ها شامل صحنه‌هایی بود که محمد بن نایف در آن با مصرف مواد مخدر و داروهای روان‌گردان ظاهر شده بود.

حساب کاربری مذکور در ادامه نوشت: ملک سلمان سپس کمیته بیعت و بن‌نایف را احضار و وی را تهدید به رسوایی مقابل اعضای ارشد خانواده سلطنتی کرد و گفت در صورت عدم موافقت با تصمیم برکناری از سمت ولیعهدی، تصاویر وی را برای آنها فاش خواهد کرد.

تحقیق فی البلد در ادامه نوشت: محمد بن نایف به سخنان ملک سلمان بن عبدالعزیز عمل و از سمت ولیعهدی خود به‌نفع محمد بن سلمان کنار رفت. اگرچه برخی از اعضای شورای بیعت مانند شاهزاده «احمد بن عبدالعزیز» با ولیعهدی بن‌سلمان موافقت نکردند، اما کمپین کودتا موفق شد.

بر اساس گزارش این حساب کاربری، محمد بن سلمان پس از پایان کودتا علیه محمد بن نایف ضربات سختی به وی وارد کرد بنابراین او را به‌حدی شکنجه کرد که نتواند از خود مراقبت کند و وی را در حصر خانگی قرار داد.

بن‌نایف در پنجم مارس 2020 به‌همراه عمویش «احمد بن عبدالعزیز» به‌اتهام خیانت دستگیر و روانه زندان شد. اما او این اتهام را رد کرد و تا امروز خبری از وی نیست، گفته می‌شود که وی در معرض “ناپدید شدن اجباری” قرار گرفته است و سعد بن خالد الجبری، دستیار ارشد وی به کانادا فرار کرده است، مقامات ریاض تاکنون حاضر به اظهارنظر علنی در مورد وی نشده‌اند، این دو از رقبای اصلی بن‌سلمان برای تصاحب تخت پادشاهی محسوب می‌شوند.

روزنامه تایمز انگلیس در گزارشی در ماه آوریل 2021 نوشت که بن‌نایف در زندانی در وسط بیابان شکنجه می‌شود و توانایی راه رفتن بدون عصا را ندارد در طول مدت بازداشت انفرادی 36 کیلو وزن کم کرده است.

بازداشت «محمد بن نایف» به‌همراه «احمد بن سعود» عموی محمد بن سلمان، در دو سال اخیر به یکی از معضلات اصلی دولت سعودی تبدیل شده است و همزمان بسیاری از شاهزادگان فراری عربستانی به آمریکا و اروپا، اخیراً دست به اقدامات قضایی علیه محمد بن سلمان برای آزادی بن‌نایف و احمد بن سعود زده‌اند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط