رسانه تخصصی روابط بین الملل

افشای ارتباط خانواده بن لادن با خانواده سلطنتی انگلیس

Diplomacyplus.ir/?p=3949
یک روزنامه انگلیسی از اقدام پرنس چارلز شاهزاده ولز و پادشاه آینده انگلیس در دریافت مبالغی از خانواده اسامه بن لادن سرکرده پیشین گروه تروریستی القاعده در سال ۲۰۱۳ پرده برداشت

یک روزنامه انگلیسی از اقدام پرنس چارلز شاهزاده ولز و پادشاه آینده انگلیس در دریافت مبالغی از خانواده اسامه بن لادن سرکرده پیشین گروه تروریستی القاعده در سال ۲۰۱۳ پرده برداشت.

روزنامه ساندی تایمز نوشت که پرنس چارلز این مبلغ را از بکر بن لادن و برادر او که هر دو برادران ناتنی اسامه بن لادن هستند دریافت کرده است.

طبق اعلام این روزنامه انگلیسی، پرنس چارلز در تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۱۳ و پس از گذشت دو سال از کشته شدن اسامه بن لادن توسط نیروهای آمریکایی در پاکستان، در کاخ کلارنس لندن با بکر بن لادن دیدار کرده است.

ساندی تایمز مدعی شد که چارلز این مبلغ را علیرغم اعتراض مشاوران سلطنتی و بنیاد خیریه شاهزاده ولز دریافت کرده است.

در جولای ۲۰۲۲، منبعی در کاخ سلطنتی بریتانیا گفت که کمک های نقدی به بنیاد خیریه ولیعهد دیگر پذیرفته نخواهد شد.

این امر در پی گزارش ها و اخبار منتشر شده توسط رسانه های بریتانیایی مبنی بر اهدای بیش از ۳ میلیون دلار به صورت نقدی از سوی شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست وزیر سابق قطر به بنیاد شاهزاده چارلز طی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ در سه پرداخت که برخی در کیسه های خرید پلاستیکی بودند، صورت گرفت.

این نخستین بار نیست که کمک های مالی به موسسات ولیعهد بریتانیا جنجال به پا می کند، پلیس متروپولیتن انگلیس در فوریه گذشته تحقیقاتی را در مورد کمک بنیاد خیریه شاهزاده چارلز به «محفوظ بن مرعی» تاجر سعودی برای دریافت مدال در انگلیس در ازای اهدای صدها هزار پوند به این بنیاد آغاز کرد.

اسامه بن لادن وقتی در ۵۴ سالگی کشته شد، به مدت ده سال مشهورترین فراریِ دنیا بود. مردی بلندقامت که اگرچه متولد عربستان سعودی بود، اما در مقاطع مختلف زندگی‌اش کشورهایی چون افغانستان و سودان را به‌عنوان محل زندگی برگزیده بود و در نهایت خانه‌ای در قلب پاکستان جایی بود که در آن کشته شد.

دامنهٔ فعالیتش از تجارت تا همراهی با گروه‌هایی مثل مجاهدین در افغانستان و ستیزه‌جویانی در سودان و سومالی را شامل می‌شود، اما شهرت جهانی او ناشی از بنیان‌گذاری گروهی به نام القاعده و حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ است

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط