رسانه تخصصی روابط بین الملل

اعلام آمادگی ونزوئلا برای عرضه نفت به بازار جهانی

Diplomacyplus.ir/?p=4761
رئیس‌جمهوری ونزوئلا با تاکید بر اینکه «اروپا در همه ابعاد اقتصادی و انرژی ناشی از جنگ اوکراین محکوم به ضرر است» اطمینان داد این کشور با برخورداری از بزرگ‌ترین ذخایر نفت خام جهان، «آماده» است تا به شیوه‌ای «با ثبات و ایمن»، نفت و گاز خود را به بازار جهانی عرضه کند.

به گزارش خبرگزاری افه، «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا در دیدار با «هیثم الغیص» دبیرکل اوپک که از سه‌شنبه به این کشور سفر کرده است، گفت: ونزوئلا آماده ایفای نقش خود و تامین نفت و گاز مورد نیاز اقتصاد جهان با هماهنگی اوپک‌پلاس به بازار جهان است.

مادورو در این دیدار اطمینان داد که ونزوئلا «به طور اساسی، صنعت نفت خود را از فساد یک مافیا که به طور قابل توجهی، ساختار اخلاقی و عملکرد آن را ویران کرده بود، بازیابی کرده است».

وی تاکید کرد این کشور همچنین آماده است تا تولید محصولات تصفیه شده و کودهای شیمیایی خود را «به صورت تدریجی و سریع» افزایش دهد.

مادورو افزود: ونزوئلا یک پیشنهاد بسیار مهم از نظر کیفیت و کمیت کود برای برادران ما در جهان، برای کلمبیا، برای پرو، برای جمهوری دومینیکن و برای همه کسانی که در جهان به کودهای با کیفیت و با قیمت مناسب نیاز دارند، دارد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا با اشاره به «وضعیت ناشی از درگیری نظامی اوکراین» که جهان با آن مواجه است، تاکید کرد «تحریم‌های غیر منطقی و غیر قابل توجیه علیه روسیه، جهان را در ماه‌های اخیر به جنون کشانده است».

وی افزود: اروپا در تمام ابعاد اقتصادی و انرژی، محکوم به ضرر است.

دبیرکل اوپک ساعاتی پیش از اظهارنظرهای مادورو، با پیش‌بینی اینکه تقاضای انرژی در دو دهه آینده افزایش خواهد یافت، اطمینان داد ونزوئلا نقشی کلیدی در تامین تقاضای جهانی انرژی ایفا خواهد کرد.
اعلام آمادگی ونزوئلا برای عرضه نفت به بازار جهانی

این نخستین سفر الغیص به ونزوئلا پس از منصوب شدن به عنوان دبیرکل اوپک در ژانویه گذشته است. الغیص برای سه سال آینده، دبیری کل اوپک را عهده‌دار خواهد بود.

هیثم الغیص افزود: ونزوئلا نقشی کلیدی در رویارویی با همه چالش‌های پیش‌رو خواهد داشت.

به گزارش رویترز، اوپک با توجه به تاثیر اقتصادی ناشی از حمله روسیه به اوکراین، تورم بالا و تلاش‌ها برای کنترل همه‌گیری کرونا، انتظار دارد تقاضای نفت در سال ۲۰۲۲، ۱/ ۳میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

به این ترتیب، کشورهای عضو اوپک از جمله ونزوئلا که در سال‌های اخیر تحت تحریم‌های آمریکا، شاهد سقوط تولید نفت بوده است، در پاسخگویی به تقاضای رو به رشد جهانی تاثیرگذار خواهند بود. ونزوئلا با بیش از یکصد سال فعالیت نفتی، از سنگرهای اصلی اوپک بوده، هست و خواهد بود.

بر اساس جدیدترین گزارش منتشر شده در تارنمای اوپک، تولید نفت ونزوئلا در ماه اوت (مرداد- شهریور) نسبت به ماه قبل (ژوئیه/ تیر- مرداد) ۹۴ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. طبق داده‌های اوپک، تولید نفت ونزوئلا در ماه اوت ۷۲۳ هزار بشکه در روز بود، این در حالی است که این میزان در ماه ژوئیه به ۶۲۹ هزار بشکه در روز رسید.

اعداد صادرات نفت ونزوئلا در ماه اوت امسال، افزایش حدود ۳۷ درصدی نسبت به ماه ژوئیه و ۲۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۲۱ میلادی را نشان می‌دهد.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا پیشتر اعلام کرد که کشورش تولید نفت خام را افزایش خواهد داد و هدف امسال (۲۰۲۲) تولید دو میلیون بشکه در روز است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط