رسانه تخصصی روابط بین الملل

اعلام آمادگی تایوان برای جنگ

Diplomacyplus.ir/?p=4034
به دنبال برگزاری رزمایش چین در اطراف تایوان که از یک سو توسط دولت های خارجی محکوم و از سوی برخی دیگر مورد حمایت قرار گرفته است، تنش‌ها میان دو کشور در حال تشدید است و تایوان اعلام کرده برای جنگ احتمالی آماده است.

 به دنبال برگزاری رزمایش چین در اطراف تایوان که از یک سو توسط دولت های خارجی محکوم و از سوی برخی دیگر مورد حمایت قرار گرفته است، تنش‌ها میان دو کشور در حال تشدید است و تایوان اعلام کرده برای جنگ احتمالی آماده است.

به گزارش ایرنا، رادیو بین المللی فرانسه روز جمعه به نقل از وزارت دفاع تایوان از عبور هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین از «خط میانه» تنگه تایوان خبر داد و در همین راستا وزیر دفاع تایوان تصریح کرد که ارتش تایوان آماده جنگ است اما به دنبال جنگ نیست.

به گفته وزیر دفاع تایوان، ۲۷ جنگنده چینی وارد منطقه دفاع هوایی تایوان شده اند و ۲۲ فروند از این جنگنده ها از خط میانی تنگه فورموسی عبور کرده اند.

تارنمای رادیو بین المللی فرانسه در ادامه نوشت: چین در اعتراض به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان، از صبح روز پنجشنبه رزمایش نظامی بزرگی را در تنگه تایوان انجام داد.

یک روز بعد از دیدار نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از جزیره تایوان که پکن آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند، چین پنجشنبه رزمایش نظامی بی‌سابقه‌ای را در ۶ نقطه اطراف تایوان آغاز کرد.

تشدید تنش‌ها میان چین و تایوان؛ اعلام آمادگی تایپه برای جنگ

وزارت دفاع چین پیشتر در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پکن در واکنش به سفر پلوسی به تایوان، مجموعه‌ای از «رزمایش‌های نظامی هدفمند» را آغاز خواهد کرد.

وزارت خارجه دولت خودخوانده تایوان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای مدعی شد: چین با شلیک موشک به آبهای نزدیک این جزیره در ساعات اولیه روز از کره شمالی «تقلید» کرده است. این وزارتخانه همزمان با افزایش تنش‌ها، از پکن خواست خویشتنداری کند و تاکید کرد که ارتش به تقویت سطح هوشیاری خود ادامه خواهد داد و به «وضعیت دشمن» واکنش مناسب نشان خواهد داد.

رزمایش نظامی چین از سوی واشنگتن محکوم و از سوی مسکو حمایت شده است؛ دیمتری پسکوف سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه با حمایت از رزمایش پکن در اطراف تایوان که در واکنش به بی‌توجهی آمریکا به هشدارها درباره سفر نانسی پلوسی برگزار می‌شود، گفت: چین حق دارد رزمایش در اطراف تایوان برگزار کند.

از سوی دیگر، کاخ سفید شلیک موشکی چین را در بزرگترین رزمایش نظامی پکن در تنگه تایوان محکوم کرد و اعلام کرد که انتظار دارد واکنش‌ها به سفر نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان به تایوان ادامه داشته باشد.

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل رزمایش چین در نزدیکی تایوان را با نگرانی دنبال می‌کند.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط