رسانه تخصصی روابط بین الملل

اظهارات نپخته‌ای که گران تمام می‌شود

Diplomacyplus.ir/?p=2349
صحبت‌های اخیر علی مطهری را علی رغم تصحیح این اظهارات از سوی وی، می‌توان در زمره موضع گیری های سطحی و ناپخته شبیه افرادی در مجلس ششم دانست که عمدتا از چهره های اصلاح طلب و سیاسیونی بودند که امروز جزء مهره های دشمن در کشور هستند. افرادی که سخنان آنها به جز ایجاد خوراک تبلیغاتی ضد نظام جمهوری اسلامی ایران، کمترین عایدی برای کشور نداشته است.

برنامه هسته ای ایران و تشدید تحریم های ظالمانه علیه ملت مسلمان و مومن ایران در سالهای گذشته را می توان ناشی از رفتارها و بیان عبارات غلطی دانست که متاسفانه از درون نظام و از سوی برخی از مسئولین و نمایندگان بهانه های بزرگی در حد تحمیل تحریم‌های بزرگ به ملت ایران را فراهم کرده است.

اصولا بخشی از مشکلات ایجاد شده در رابطه با تداوم فعالیت های صلح آمیز کشور که تا کنون برای کشور ایجاد شده را می توان ناشی از اظهار نظرهای ناپخته و ناشی از کم اطلاعی و سطحی نگری نسبت به فعالیت‌های جمهوری اسلامی در رابطه با فناوری هسته ای دانست. اشاره نماینده مجلس ششم به مساله ساخت بمب اتمی در ایران از سوی نماینده شیراز را می توان اولین گام تقابل دنیای غرب با جمهوری اسلامی ایران در موضوع فعالیت های هسته ای عنوان کرد.

بی اطلاعی این نماینده مجلس و کم اطلاعی و سطحی نگری نسبت به اهداف اصلی جمهوری اسلامی ایران در تقویت فعالیت های صلح آمیز هسته ای عاملی برای تحمیل فشارهای بیشتر به مردم در طول این سالها شده است. اشتباهی ناشی از سوء برداشت و سوءتفاهم در غرب نسبت به فعالیت های هسته ای ایران علاوه بر اینکه دست اندازهای بزرگی برای ممانعت از تداوم فعالیت صلح آمیز هسته ای بر سر راه کشور ایجاد کرده، سنگ اندازی ها و کارشکنی های اقتصادی و تجاری در نظام بین الملل و اعمال تحریم‌ها دو موضوع تداوم فعالیت‌های هسته ای و بودن اقتصاد ایران در عرصه اقتصاد جهانی را تحت الشعاع قرار داده است.

صحبت های اخیر آقای علی مطهری را نیز می توان در زمره موضع گیری های سطحی و ناپخته شبیه افرادی در مجلس ششم دانست که عمدتا از چهره های اصلاح طلب و سیاسیونی بودند که امروز جزء مهره های دشمن در کشور هستند.

افرادی که سخنان آنها به جز ایجاد خوراک تبلیغاتی ضد نظام جمهوری اسلامی ایران، کمترین عایدی برای کشور نداشته است. این سخنان در حالی گفته می شود که علی رغم اینکه جمهوری اسلامی سالهاست نسبت به حرام بودن ساخت بمب هسته ای و مخالفت با ساخت سلاح های کشتار جمعی توانسته جامعه بین المللی را قانع کند وحتی آژانس و مجامع بین المللی متوجه صحت موضع جمهوری اسلامی شده و بسیاری از اعضای 5+1 نیز کاملا مطمئن شده اند قطعا فضای پیش روی دست یابی به توافق را دچار چالش‌هایی می کند و دست دنیای غرب را برای بازکردن صفحات جدید تردید برای اعمال تحریم ها و گرفتن امتیازهای بیشتر باز می کند.

این سخنان در حالی از سوی آقای علی مطهری گفته شده که رهبر معظم انقلاب بارها و بارها نسبت به حرام بودن ساخت بمب اتم تاکید کرده اند. در موضوع پرتاب موشک درهنگامه جنگ ایران و عراق امام خمینی(ره) با این شرط حمله موشکی به عراق را قبول کردند که موشک به سمت انسان های بیگناه پرتاب نشود، طبیعی است موضع نظام اسلامی و فقه اسلامی در این موضوع یعنی کشتار انسان های بیگناه، یک موضع کاملا روشن از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بوده است، لذا کسانی که چنین برداشت هایی را به غلط مطرح می کنند نه تنها در پازل دشمن بازی می کنند، به نظر می رسد تلاش می کنند تا همچنان زمینه طولانی شدن مذاکرات و عدم اعتماد غرب به مسئولان نظام جمهوری اسلامی را دامن بزنند.

بیان سخنانی شبیه آنچه آقای علی مطهری در مصاحبه اخیر خود عنوان کرده را می توان آب به آسیاب دشمن ریختن عنوان کرد. بدیهی است امثال آقای مطهری حتما باید در نظرات خود تجدید نظر کنند، بلکه نظام نیز باید جلوی این سخنان ناسنجیده دشمن شاد کن که به سرعت بهانه به دست دشمن می دهد را بگیرد و اجازه ندهد این افراد منافع ملی و امنیت کشور را به مخاطره بیاندازند و چالش های جدیدی برای کشور ایجاد کنند./ «حمیدرضا ترقی»، کارشناس مسائل سیاسی

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط