رسانه تخصصی روابط بین الملل

اظهارات جدید شاه سعودی درباره ایران

Diplomacyplus.ir/?p=5358
شاه سعودی در جدیدترین اظهارات خود، خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سلمان عبدالعزیز» شاه سعودی در اظهاراتی به مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی واکنش نشان داد.

وی درباره بازار انرژی جهانی گفت: ریاض در چارچوب استراتژی نفتی خود سخت تلاش می‌کند تا از ثبات و تعادل در بازار جهانی نفت حمایت کند.

این موضع ملک سلمان احتمالا واکنشی است به تنش‌های اخیر میان آمریکا و عربستان سعودی در زمینه تصمیم اوپک پلاس برای کاهش دو میلیون بشکه‌ای تولید نفت که از حمایت کامل ریاض برخوردار بود.

هفته گذشته بود که سازمان اوپک پلاس اعلام کرد تولید نفت خود را کاهش می‌دهد. در پی اعلام این تصمیم، «جو بایدن»  رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» گفت این اقدام عواقبی برای روابط واشنگتن و ریاض در پی خواهد داشت.

ملک سلمان در بخش دیگری از اظهارات خود از صلح و ثبات در عراق حمایت کرد و گفت: امنیت و ثبات عراق رکن اساسی امنیت و ثبات منطقه است.

وی با اشاره به بحران‌های جهانی همچنین حمایت کشورش را از تلاش‌های بین‌المللی با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران اوکراین اعلام کرد.

شاه سعودی همچنین افزود: ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تلاش‌های خود را برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و تضمین عاری بودن خاورمیانه از این سلاح‌ها تشدید کند.

ملک سلمان در ادامه ادعاهای این کشور علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران گفت: ما از ایران می‌خواهیم که فورا به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط