رسانه تخصصی روابط بین الملل

اسرائیل هیوم: ماه‌عسل روابط تل‌آویو-ابوظبی به پایان رسید

Diplomacyplus.ir/?p=4156
یک روزنامه صهیونیستی در تحلیلی ضمن انتقاد از روند کاهشی روابط بین تل‌آویو-ابوظبی نوشت که دو طرف از اهداف اولیه و چشم‌انداز روابط دوجانبه فاصله گرفته‌اند.

روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» در تحلیلی نوشت که از زمان امضای توافق‌نامه عادی‌سازی بین رژیم صهیونیستی و امارات، روابط ابوظبی-تل‌آویو شاهد موجی از «سونامی» در سرمایه‌گذاری‌های تجاری و اقتصادی بوده است.

به گزارش پایگاه خبری «روسیا الیوم»، این روزنامه صهیونیستی در گزارش تحلیلی خود ادامه داد که علی‌رغم وجود حالتی تردید ازسوی ابوظبی، تل‌آویو همچنان خوش‌بین ماند؛ حتی زمانی‌که داده‌های آماری یک روند از تغییر را در تراز تجاری دو طرف نشان می‌داد.

«آریئل کهانا» نویسنده روزنامه «اسرائیل هیوم» در ابتدای گزارش تحلیلی خود، مشکل روابط تل آویو و ابوظبی را به زوجی تشبیه کرد که بعد از گذشت دو سال، حالا متوجه شکاف‌ها و چالش‌های موجود در روابط خود شده‌اند.

وی در ادامه گفت: درست است که تل آویو و ابوظبی امروز از روابط دوجانبه بسیار راضی هستند، اما پس از دو سال، بررسی این روابط به طور حقیقی، به یک واقعیت پیچیده تبدیل شده است؛ چرا که رویای اولیه شکل‌گیری این روابط، جریان همکاری در زمینه‌های فناوری پیشرفته، امنیت، انرژی سبز، اینترنت، هوافضا و بسیاری از زمینه‌های دیگر بود تا هر دو طرف در جهان به جایگاه پیشرویی دست یابند.

تحلیلگر صهیونیست افزود: اسرائیلی‌ها تصور می‌کردند که حجم سرمایه‌گذاری‌ها از ابوظبی به تل‌آویو سرازیر خواهد شدغ با این انتظار که نوآوری‌های هیجان‌انگیزی در دبی ایجاد خواهد شد، گرچه در عمل پیشرفت خوبی صورت گرفت اما حالا با تاخیر و پیچیدگی‌های زیادی همراه شده است.

آریئل کهانا در بخشی از گزارش خود نوشت: «تجارت بین دو طرف هر ماه افزایش می‌یابد، اما بیشتر از ۶۰ درصد پول و سرمایه از تل‌آویو به ابوظبی سرازیر می‌شود، نه برعکس. اعداد و ارقام خوب هستند، اما با رقم‌های میلیاردی که از ابتدا در اسرائیل انتظار می‌رفت، فاصله دارند».

وی تاکید کرد: «اعداد و ارقام نشان می‌دهد که تنها یک میلیارد دلار بین تل‌آویو و ابوظبی رد و بدل شده است و اکثریت قریب به اتفاق آن در تجارت الماس بوده که تولید نمی‌شود، بلکه فقط در اسرائیل فرآوری می‌شود».

تحلیلگر صهیونیست در بخش دیگری به امضای توافقنامه تجارت آزاد شاره کرد و گفت: «درست است که بیش از ۱۰۰ طرح سرمایه‌گذاری مشترک بین اسرائیلی‌ها و اماراتی‌ها ثبت شده که عدد خوبی است؛ اما وقتی که شریک محلی اماراتی پیدا نشود، این طرح‌ها اجرایی نمی‌شوند».

این تحلیل‌ها در حالی از سوی رسانه‌های عبری منتشر مس‌شود که ماه گذشته اتاق بازرگانی بین‌المللی امارات قصد خود برای افتتاح دفتر نمایندگی در تل‌آویو، اعلام کرد تا از این طریق تجارت و سرمایه‌گذاری بین گروه‌های اقتصادی دبی با تجار رژیم صهیونیستی را تسهیل کند.

اعلام خبر تأسیس دفتر نمایندگی در تل‌آویو بعد از آن صورت می‌گیرد که اخیراً هیئت مدیره اتاق بازرگانی امارات استراتژی جدیدی را تصویب و گزارش داد که هدف آن ارتقای جایگاه دبی به عنوان یک مرکز تجاری بین‌المللی و بازار ترجیحی برای شرکت‌های بین‌المللی است.

به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط